Opäť máme za sebou náročný rok, ktorý priniesol veľa zlých správ, ale aj niekoľko príjemných zážitkov a prekvapení.
V januári boli zverejnené výsledky sčítania obyvateľov na Slovensku a veľmi nás potešilo, že počet ľudí, ktorí označili „bez vyznania“ výrazne narástol z 725-tisíc (13,4 %) v roku 2011 na 1,3 milióna (23,8 %) v roku 2021. Snáď k tomu prispela aj naša kampaň.
Zároveň sa ukázalo, že viaceré cirkvi stratili množstvo veriacich, katolíkov je o 300-tisíc menej. Žiaľ, napriek tomu sa im každoročný finančný príspevok od štátu nezníži ani o cent, ba dokonca im financie narastú. Biskupi si totiž v roku 2019 vylobovali úplne absurdný, nespravodlivý zákon, ktorý garantuje registrovaným cirkvám neustále automatické zvyšovanie štátneho príspevku bez ohľadu na skutočný počet veriacich. Toto považujeme za nehoráznosť a ďalší dôkaz, že finančná odluka cirkví od štátu je nevyhnutná. Výsledky sčítania a kampaní k nemu sme sledovali aj v ďalších krajinách.
Ozvali sme sa proti ideologickým a politickým zásahom „kresťanských“ poslancov do odborného usmernenia, ako sa to stalo v prípade usmernenia ohľadom zmeny úradných záznamov pre transrodových ľudí.
V júni sa podpredseda Ethosu zúčastnil valného zhromaždenia medzinárodnej organizácie Humanists International v Glasgowe, na ktorej bola schválená Deklarácia moderného humanizmu. Na našej stránke sme zverejnili jej preklad i krátku sériu článkov o cirkevných obradoch (krst, svadba, pohreb) a ich sekulárnych či humanistických alternatívach.
Toto leto sa na Slovensku začalo tiež intenzívnejšie riešiť téma zneužívania detí kňazmi potom, čo katolícky kňaz dostal za dlhoročné zneužívanie maloletej iba podmienku.
V spolupráci s Inštitútom ľudských práv sme organizovali petíciu za odstúpenie Anny Záborskej z postu splnomocnenkyne pre ochranu vierovyznania, pod ktorú sa podpísalo vyše 12-tisíc ľudí. Pre neveriacich a náboženské menšiny totiž za celý rok svojho pôsobenia vo funkcii neurobila nič, namiesto toho chráni iba privilégiá tej najväčšej cirkvi. Okrem toho sa nám podarilo získať aspoň čiastočne údaje za účelom vyúčtovania návštevy pápeža pri výročí jeho príchodu na Slovensko. Obe tieto aktivity mali veľký ohlas a dostali sa aj do médií.
V októbri nás všetkých šokoval teroristický útok z nenávisti na základe sexuálnej orientácie, po ktorom sme vyzvali slovenských politikov, aby čo najskôr splnili záväzky Slovenska voči civilizovanému svetu, ktorého chceme byť súčasťou a presadili čo najrýchlejšie zavedenie registrovaných partnerstiev rovnakopohlavných párov v Slovenskej republike. Pridali sme sa k iniciatíve Ide nám o život, ktorej cieľom je pomôcť LGBT ľuďom, ich deťom a rodinám dosiahnuť bezpečie, prijatie a rovnosť na Slovensku.
Pozoruhodné boli aj reakcie cirkví na tento zločin, ktoré jasne ukázali, kto z nich šíri skutočnú lásku k blížnemu a kto naopak iba nenávisť a predsudky. Mnohých pobúril najmä arcibiskup Orosch, ktorý pochyboval, či obete útoku na Zámockej boli nevinné. Opakovaným šírením nenávisti dokázal, že si nezaslúži, aby sme sa zo svojich daní skladali na jeho plat a privilégia. Preto sme sa spolu so zástupcami ďalších organizácií zúčastnili protestnej akcie „Chceme odluku od Oroscha“ a vytvorili petíciu za odluku cirkví od štátu.
V novembri sa náš predseda Andrej Lúčny zúčastnil diskusie v Liberálnom dome o finančnej odluke cirkví od štátu. Téme finančnej odluky sme sa venovali aj naďalej a v decembri sme o nej pripravili sériu článkov.
Samozrejme sme pravidelne komentovali aj dianie v parlamente, kde sa fundamentalisti opäť snažili zakázať nielen interrupcie, ale aj dúhové vlajky na štátnych budovách či nedeľný predaj a dokonca presadiť príkaz na pochovávanie potratených plodov v akomkoľvek štádiu.
Tieto nezmyselné zákazy a príkazy síce zatiaľ (niekedy len veľmi tesne) neprešli, avšak musíme počítať s tým, že sa budúci rok, keď sa už naplno rozbehne predvolebná kampaň, útoky na práva žien a menšín budú stupňovať. Výrazne tomu pomôže aj obsadzovanie funkcií v štátnom aparáte náboženskými fanatikmi počas súčasnej vlády, ktorej protikorupčný charakter čím ďalej viac ustupoval ultrakonzervatívnemu a klerikálnemu. Následkom toho štátne orgány nielenže nevykonávajú im zverenú činnosť odborným spôsobom, ale snažia ju bojkotovať. Medzi najviditeľnejšie kauzy tohto typu patrí de-facto zánik odboru rodovej rovnosti na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny a rozdávanie jeho prostriedkov kresťanským organizáciám, voľba komisára pre deti a voľba ombudsmana. Ethos sa snažil pri výbere kandidátov na tieto funkcie podporovať odborníkov, žiaľ márne. Činnosť týchto nominantov monitorujeme a nedá sa vylúčiť, že čoskoro urobia niečo, kvôli čomu budeme musieť vyjsť do ulíc.
Pozitívne hodnotíme najmä pokračujúcu spoluprácu s inými ľudskoprávnymi organizáciami, politikmi aj náboženskými menšinami na konkrétnych aktivitách. Aj keď na rôzne iné veci máme odlišné názory, plne si uvedomujeme, že vzhľadom na súčasnú krížovú výpravu v parlamente je spolupráca absolútne nevyhnutná a potrebná. Fundamentalisti sa spájajú naprieč politickým spektrom pri presadzovaní škodlivých, spiatočníckych zákonov a využívajú nielen prostriedky štátu, ale aj bohatú podporu zo zahraničia. Zastaviť ich dokážeme, ak vôbec, iba spoločne. Preto aj naďalej radi podporíme akékoľvek zmysluplné aktivity v oblasti ľudských práv a sekularizmu bez ohľadu na to, kto ich organizuje.
Hneď na začiatku nového roka sa v parlamente bude znova rokovať o nebezpečnom návrhu Záborskej, ktorý vážne ohrozuje život a zdravie žien, ako aj o návrhu na zákaz nedeľného predaja, ktoré boli presunuté na januárovú schôdzu.
V novom roku nás preto čaká veľa práce. Ak nám chcete pomôcť, budeme radi, ak sa pridáte k nám – buď ako člen alebo registrovaný sympatizant, pošlete nám finančnú podporu alebo nám budúci rok venujete 2% z daní. Do činnosti Ethosu sa môžete zapojiť aj sledovaním a zdieľaním našich príspevkov na facebooku, instagrame, twitteri, youtube a tiktoku, zháňaním nových členov, či účasťou na našich akciách, o ktorých vás budeme priebežne informovať. Pokiaľ chcete prispieť vlastným obsahom alebo nápadom, napíšte nám. Za akúkoľvek pomoc alebo návrhy na zlepšenie vám budeme vďační.
Prajeme vám príjemné sviatky a do nového roka všetko najlepšie!
Kategórie: Aktivity
Štítky: Ethos, LGBT, ohliadnutie za rokom, parlament, petícia, politika, protest, sčítanie obyvateľov, sekularizmus, zákon