Akcia za odluku cirkví od štátu

V nedeľu 12. septembra sa o 15:00 na Námestí SNP v Bratislave stretli účastníci zhromaždenia za odluku cirkvi od štátu, ktoré organizovalo občianske združenie Ethos v spolupráci s Inštitútom ľudských práv. Podujatie sa konalo v čase, keď pápež František priletel na Slovensko.

Cieľom akcie bolo poukázať na stále nesplnenú požiadavku Novembra 89 na dôslednú odluku cirkvi od štátu. Medzi hlavné požiadavky patrilo aj zrušenie Vatikánskych zmlúv, ktoré sú pre Slovenskú republiku jednostranne nevýhodné a dávajú Katolíckej cirkvi významné nadpráva. Ďalej sme chceli vyjadriť plnú podporu obetiam zneužívania kňazmi.

Na úvod sa ľuďom prihovoril predseda Ethosu Metod Rybár. Upozornil, že protest nie je zameraný proti osobe pápeža ani jeho návšteve. Napriek tomu sa nám niektoré veci okolo návštevy  pápeža nepozdávajú – napríklad to, že túto akciu jednej cirkvi a s ňou spojené pastoračné aktivity zaplatí štát z daní všetkých občanov, pričom sa tieto náklady v súčasnosti navýšili už na viac ako 7,6 milióna eur

Na tému odluky cirkvi od štátu prednášali člen Ethosu Mário Liptaj a starokatolícky kňaz Martin Kováč, ktorý zdôraznil, že aj veľa veriacich podporuje odluku. O Vatikánskych zmluvách hovoril poslanec SaS Miroslav Žiak, ktorý sa téme odluky cirkvi venuje aj na pôde parlamentu. Vysokoškolský učiteľ Andrej Lúčny mal prejav na tému náboženstva v školách.   

O obetiach zneužívania kňazmi na Slovensku a ich neúspešnej snahe stretnúť sa s pápežom sme sa dozvedeli od Jana Rozeka, bývalého cirkevného sudcu a vedúceho organizácie Pro čistou církev a Martiny Karlíkovej, bývalej zamestnankyne TV Lux.

Na tému ľudských práv vystúpila Alena Krempaská z Inštitútu ľudských práv. Upozornila, že katolícka cirkev dlhodobo zasahuje do politiky a vyvíja veľmi veľa aktivít na to, aby potláčala práva iných, predovšetkým práva žien a LGBT ľudí.

Zaujímavosti o kresťanstve a cirkvách v Afrike sme sa dozvedeli od Martina Čiča, ktorý zároveň predstavil aj našu novú webstránku bezcirkvi.sk s formulárom a návodom, ako vystúpiť z akejkoľvek cirkvi a náboženskej spoločnosti.

Aj keď sa na začiatku nachádzalo na námestí iba niekoľko desiatok ľudí, v priebehu akcie stále prichádzali ďalší a nakoniec nás bola cca 200. Všimli si nás aj médiá. O podujatí informovali RTVS, Televízne noviny, Pravda a Ereport.

Video z celej akcie si môžete pozrieť tu:

Kategórie: Aktivity

Štítky: , , , , ,