Záborská chce uzákoniť kastráciu pri zmene pohlavia

Dlho sa zdalo, že vzhľadom na súčasné zloženie parlamentu bude akýkoľvek pokrok v oblasti ľudských práv v tomto volebnom období nemožný. Práve naopak, neustále sa tu musíme venovať blokovaniu nebezpečných spiatočníckych návrhov, aké sú v parlamente aj teraz. Nedávna správa bola preto pre mnohých prijemným prekvapením.

Po niekoľkoročnej snahe odbornej obce a ľudskoprávnych organizácií vydalo Ministerstvo zdravotníctva konečne odborné usmernenie za účelom zmeny úradných záznamov pre transrodových ľudí. Doteraz táto úprava chýbala a tak v praxi lekári mohli vyžadovať prakticky svojvoľne čo len chceli, a to vrátane kastrácie resp. sterilizácie. Takýto nanútený zásah do fyzickej integrity je pritom v rozpore s Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Za nútené znefunkčnenie alebo odstránenie pohlavných orgánov transrodových ľudí Slovensko kritizovali ľudskoprávne organizácie, Rada Európy, ombudsmanka Mária Patakyová aj komisárka Zuzana Stavrovská. Od začiatku apríla už táto podmienka neplatí, avšak aj po novom sa pri zmene rodu stále vyžaduje splnenie určitých podmienok, a to buď podstúpenie chirurgického výkonu zmeny pohlavných orgánov alebo sekundárnych pohlavných znakov alebo hormonálna liečba v trvaní najmenej jeden rok.

Radosť z tejto zmeny k lepšiemu však dlho netrvala, lebo katolícki fundamentalisti sa opäť raz rozhodli strpčiť ľuďom život a starať sa do ich pohlavných orgánov. Poslanci Anna Záborská a Richard Vašečka žiadajú zrušenie usmernenia, kritizuje ho aj mimoparlamentné KDH.

Najprv Záborská ohlásila, že plánuje pripraviť návrh zákona, podľa ktorého by museli transrodové osoby na zmenu rodu v dokladoch podstúpiť kastráciu. Zrejme však zistila, že by v parlamente nezískala potrebnú podporu pre tento návrh, a tak to skúša inou cestou. Vyhlásila, že jej premiér Heger údajne sľúbil zrušenie nového usmernenia. Takýto hrubý zásah z pozície premiéra do odborného usmernenia pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti by bol naozaj nehoráznosť. Krátko nato sa Heger stretol s ministrom zdravotníctva a ten nakoniec oznámil, že v blízkej dobe zvolá všetkých, ktorí majú iné názory a nejakým spôsobom majú výhrady k tomuto usmerneniu. Pokiaľ sa nájde nejaký spoločný záver, bude podľa jeho slov usmernenie skoro upravené. Podotkol tiež, že usmernenie je čisto odborné a podrobilo sa celému pripomienkovému konaniu.

To, čo sa v súčasnosti deje v súvislosti s metodickým usmernením, je veľká hanba a dôkaz ideologických tlakov ultrakonzervatívcov v politike. Je pritom paradox, že katolícka cirkev oficiálne odmieta akýkoľvek zásah do ľudskej reprodukcie a teda aj sterilizáciu či kastráciu. Tu zrejme ani nejde o úprimnú vieru, ale vyslovene len o to čo najviac ubližovať skupine ľudí, ktorá to beztak má ťažké a získať na tom politické body.

Konzervatívnu kritiku tohto dokumentu v podobe, aká bola uverejnená, nie je podľa môjho názoru možné v žiadnom prípade považovať za vecnú alebo medicínsky odbornú, ale za ideologickú“, píše psychiater Michal Patarák, ktorý v článku reaguje na výhrady fundamentalistov. Usmernenie podporila aj Slovenská psychiatrická spoločnosť a Slovenská sexuologická spoločnosť. Politické zásahy do odborných medicínskych tém považujú za neprípustné. Celé stanovisko Slovenskej psychiatrickej spoločnosti si môžete prečítať tu.

Za občianske združenie Ethos môžeme len dodať, že plne podporujeme toto stanovisko. Nedovoľme, aby ultrakonzervatívna ideológia, ktorú v tomto prípade ani len nemožno nazvať kresťanskou, opäť raz zvíťazila nad odbornosťou.    

Kategórie: Články

Štítky: , , , , , ,