Nová vláda pokračuje v klerikalizácii štátu

V septembri začala po dvojmesačnej prestávke parlamentná schôdza, na ktorej sa okrem iného malo riešiť aj niekoľko návrhov náboženských fundamentalistov. Ako to dopadlo?

Povinné pochovanie plodov len tesne neprešlo

Návrh poslankýň Andrejuvovej a Hudecovej o povinnom pochovaní potratených plodov v akomkoľvek štádiu veľmi tesne neprešiel. Ak by bol tento zákon schválený, zdravotníckym zariadeniam by pribudla povinnosť na vlastné náklady pochovať prostredníctvom pohrebnej služby alebo krematória všetky potratené ľudské plody, či už ide o interrupciu alebo o spontánny potrat, ako aj všetok biologický materiál po interrupciách, vrátane „z maternice vyňatého plodového vajca bez plodu, alebo tehotenskú sliznicu, ak sú histologicky preukázané zvyšky po potrate“. A to aj vtedy, pokiaľ rodičia o to nepožiadajú (na požiadanie rodičov je to možné už teraz). Ministerstvo financií odhadlo, že tento šialený nápad bude stáť nemocnice 1 049 640,41 eur ročne.

Samozrejme išlo opäť len o skrytý pokus stavať ďalšie prekážky tým zariadeniam, ktoré vykonávajú interrupcie. V tomto prípade by to viedlo k takému zvýšeniu nákladov pre zdravotnícke zariadenia, že by túto službu buď úplne prestali ponúkať alebo by museli dramaticky zdvihnúť ceny za tento zákrok, čím by sa pre mnohé ženy stal nedostupným.

Už je to tretíkrát v tomto volebnom období, že návrh obmedzujúci prístup k interrupciám neprešiel o jediný hlas. Vďaka patrí najmä poslankyni Janke Bittó Cigánikovej, ktorá obišla všetky poslanecké kluby s argumentami, prečo by nemali podporiť túto novelu. Mnohí poslanci boli prekvapení a zdesení, čo tento návrh v skutočnosti znamená pre naše zdravotníctvo a práva žien a za návrh nehlasovali. Na druhej strane ho však podporili niektorí, od ktorých by sme to naozaj nečakali.

V parlamente sú ďalšie nebezpečné návrhy

Našťastie neprešiel ani zákaz dúhových vlajok, aj keď zaňho hlasovalo až 44 poslancov a proti len 28, čo je opäť smutný obraz nášho parlamentu.

Na októbrovú schôdzu už boli predložené ďalšie škodlivé návrhy – znova je tu návrh Záborskej na sprísnenie interrupcií, už tradične klamlivo označený ako „pomoc tehotným ženám“, ako aj orbánovsko-putinovský návrh z dielne kuffovcov o zákaze neexistujúcej „propagácie homosexualitys cieľom vymazať LGBTI ľudí zo škôl, reklám, televízie a tak vlastne celkovo zo spoločnosti.

Zlou správou je, že po odchode Andreja Stančíka, ktorý patril do malej skupinky liberálnejších poslancov OĽaNO, z parlamentu na ministerstvo zahraničných vecí prichádza na jeho miesto maďarský nacionalista Peter Cseh. Najviac sa z tejto zmeny iste tešia Záborská a spol., keďže ten jeden hlas, ktorý im doteraz vždy chýbal pri návrhoch na sprísnenie interrupcií, teraz zrejme už budú mať.

Veľa vypovedalo hlasovanie o odvolaní ministra financií Igora Matoviča, ktoré bolo neúspešne, lebo zaňho nezahlasovali Taraba a Kuffovci. Bezprostredne potom im v parlamente do druhého čítania prešli hneď tri návrhy. Hovorilo sa o nich na koaličnej rade a sám Taraba rokuje s ministrom spravodlivosti o zmenách trestných kódexov. Napriek tomu všetkému sa všetci zúčastnení tvária, ako keby medzi nimi žiadna dohoda neexistovala. Okrem toho Matovič vo svojej parlamentnej reči opakoval úplne absurdný blud o údajnom prenasledovaní kresťanov na Slovensku a dokonca mu ani nebolo trápne prirovnať ich k prenasledovaným Židom v období nacizmu, napriek tomu, že práve kresťania sú v tejto krajine dlhodobo tou najprivilegovanejšou skupinou.

S novou menšinovou vládou závislou na podpore klérofašistov nás teraz čaká veľmi ťažké obdobie a množstvo návrhov, ktoré budú mať za cieľ nasmerovať našu krajinu na cestu Poľska a Maďarska.

Rozhodlo „správne“ vierovyznanie?

Po odchode SaS z koalície máme menšinovú vládu, v ktorej náboženskí fundamentalisti teraz majú ešte väčší vplyv ako predtým. Aj keď vláda najprv tvrdila, že uvoľnené miesta ministrov obsadí nezávislými odborníkmi, je zrejmé, že prinajmenšom pri výbere kandidátov na ministra spravodlivosti a školstva rozhodla skôr ideológia a „správne“ vierovyznanie než odbornosť.

Novým ministrom spravodlivosti sa stal predseda advokátskej komory Viliam Karas, ktorý bol advokátom katolíckej cirkvi v majetkových sporoch. V cirkvi sa aj súkromne angažuje, je členom kresťanského Hnutia fokolárezúčastnil sa aj pochybného tzv. Konzervatívneho summitu. Navyše je naozaj bizarné, že sa nachádza v súdnom spore s vlastným rezortom. A s generálnym tajomníkom služobného úradu Ministerstva spravodlivosti to dopadlo podobne.

Minister školstva – ďalší katolícky aktivista

O novom ministrovi školstva už predseda NR SR dopredu oznámil, že to musí byť konzervatívec (pričom sa tento pojem čoraz viac používa ako eufemizmus pre náboženského fanatika). Bolo teda jasné, že dôraz bude kladený hlavne na ideologické zakotvenie.

Najprv sa špekulovalo o poslancovi Richardovi Vašečkovi či o viceprezidentovi Združenia katolíckych škôl Slovenska. Nakoniec získal funkciu bývalý prezident tohto združenia Ján Horecký, ktorý v minulosti požadoval viac štátnych peňazí pre cirkevné školy. Zoznam bývalých aktivít nového ministra potvrdzuje, že sa máme na čo „tešiť“. V roku 2014 vystupoval na proteste proti rodovej rovnosti či právam LGBT ľudí pred úradom vlády. Ako prezident Združenia katolíckych škôl namietal proti schváleniu Stratégie ľudských práv a po boku Chromíka na proteste proti nej strašil „rodovou ideológiou“. V školskom šlabikári mu zase prekážalo, že tam okrem mnohých iných príbehov bol tiež jeden o chlapcovi z rozvedenej rodiny.

Pozoruhodné sú aj jeho výroky o údajnom pozitívnom vplyve kresťanstva na celú spoločnosť, pri ktorých sa človek ťažko ubráni dojmu, že nový minister považuje kresťanov za akýchsi „nadľudí“, ktorí majú patent na morálku. Kresťania vraj majú viac detí, lepšie sa starajú o svojich starých a chorých, lepšie znášajú i ťažšie časy, hneď sa nebúria a neradikalizujú, pôsobia inšpiratívne a eticky, pozdvihujú morálku národa, jeho pracovitosť, pozitívnu orientáciu, vyšší životný princíp než je len každodenné prežívanie… Takýto neoprávnený pocit vlastnej nadradenosti je typický pre radikálne náboženské hnutia.

Môžeme len dúfať, že táto vláda, ktorá čoraz otvorenejšie presadzuje klerikálny štát, čoskoro skončí.

Kategórie: Články

Štítky: , , , , , , , , ,