Krížová výprava fundamentalistov v parlamente

Ďalšia parlamentná schôdza sa blíži ku koncu a ako už býva pri tejto vláde zvykom, veľa dobrého nepriniesla. Dosadzovanie ľudí z fundamentalistických katolíckych kruhov do vysokých štátnych funkcií sa už stalo pravidlom.

Za ochrancu ľudských práv vybrali nominanta ultrakonzervatívcov

Novým ombudsmanom (verejným ochrancom práv) bude Robert Dobrovodský. Navrhla ho poslankyňa Katarína Hatráková z Kresťanskej únie, ktorej robí asistenta. Jeho kandidatúru podpísali aj Tomáš Taraba, Štefan Kuffa a Martin Čepček. To vyvoláva obavy, či bude Dobrovodský skutočne chrániť práva všetkých ľudí na Slovensku vrátane žien a menšín. Svoju kandidatúru označil za „Tour de France k právnickému Vatikánu“.

K svojim názorom sa zatiaľ nechce jasne vyjadrovať a na otázky novinárov odpovedal skôr vyhýbavo. Rozhodne sa však nedá súhlasiť s jeho výrokom, že „ľudské práva sú to, na čom sa NR SR zhodne, že sú to ľudské práva.“ O tom, čo sú ľudské práva rozhodujú naše medzinárodnoprávne záväzky, ktoré vznikli ako ochrana pred vládami, ktoré by chceli potláčať práva akejkoľvek skupiny obyvateľstva. Ohľadom práv LGBT ľudí tvrdil, že dôležitá je aj judikatúra Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorá má nateraz konzervatívny prístup a necháva to na členské štáty. Ani toto nie je pravda, ESĽP jasne skonštatoval, že krajina porušuje Európsky dohovor o ľudských právach, ak nemá žiadnu právnu úpravu pre páry rovnakého pohlavia. Jeho výroky o fašizme pôsobili veľmi alibisticky. Zdá sa, že aj pri tejto voľbe opäť raz zvíťazila ideológia nad odbornosťou.

Výber profesionálnych rodičov aj podľa vierovyznania

Prezidentka nedávno vetovala nový zákon o profesionálnych rodinách. Nesúhlasila totiž s vetou, že detský domov musí požadovať od profesionálneho rodiča informáciu o náboženskej a národnostnej príslušnosti jeho aj všetkých členov domácnosti, a to kvôli „zachovaniu náboženskej a národnostnej identity dieťaťa“.

Vierovyznanie je súkromná vec a vo vzťahu k vykonávaniu tejto profesie irelevantná informácia. V praxi to spôsobí zbytočne komplikácie, keďže počet detí určitej národnosti alebo vierovyznania sa môže značne líšiť od počtu profesionálnych rodičov s rovnakou národnosťou a rovnakým vierovyznaním. Navyše veriacim sa človek nerodí, ale stane sa nim až neskôr vplyvom výchovy. Žiaľ poslanci prelomili veto prezidentky a znova schválili zákon v tejto nezmyselnej forme, ktorá je zrejme aj v rozpore s ústavou a Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Ustanovenie o vierovyznaní neprekvapivo podporil aj ďalší katolícky fundamentalista, komisár pre deti Jozef Mikloško.

Kňazi v hasičskom a záchrannom zbore

Na návrh poslankyne Pleštinskej (OĽaNO) bol zmenený zákon o Hasičskom a záchrannom zbore, čím bola legalizovaná doteraz nezákonná prax pôsobenia kňazov – hasičských kaplánov. Poslankyňa sa pri zdôvodňovaní svojho návrhu odvolala na Základnú zmluvu so Svätou stolicou. Tam sa však píše iba o pastoračnej službe v ozbrojených silách a policajných zboroch a nie o hasičskom a záchrannom zbore. Bez ohľadu na skutočné znenie zmlúv s cirkvami sa tak ďalej rozširuje pôsobenie kňazov v štátnom aparáte.

Návrh prešiel ako „pozmeňujúci a doplňujúci“ návrh zvláštnym spôsobom expresne rýchlo v ten istý deň, kedy bol predložený, bez medzirezortného pripomienkovania a bez toho, aby sa mohla verejnosť a odborníci k nemu vyjadriť.

Veľké pobúrenie vyvolal list, v ktorom rímskokatolícky biskup František Rábek poďakoval odsúdenému neonacistovi Kotlebovi za podporu tohto zákona a požehnal jeho ďalšie úsilie.

Záborská sa stala predsedníčkou zdravotníckeho výboru

Poslanci na návrh katolíckeho fanatika Čepčeka odvolali Janu Bittó Cigánikovú (SaS) z postu predsedníčky zdravotníckeho výboru, lebo ideologicky nevyhovovala. Kým Národná rada nezvolí nového predsedu, výbor bude riadiť Anna Záborská, ktorá sa zviditeľňuje najmä presadzovaním cirkevnej agendy a neustálymi snahami o obmedzovanie prístupu k interrupciám.

„Inkvizícia bola úspešná“, vyhlásila poslankyňa Bittó Ciganíková k svojmu odvolaniu a vysvetlila, že jediným skutočným dôvodom jej odvolania bol jej boj za práva žien. Len za toto volebné obdobie fundamentalisti okolo Záborskej, Čepčeka a fašistov predložili až 15 návrhov na zákaz alebo sprísnenie interrupcií. Zatiaľ im ani jeden neprešiel (aj keď to niekedy bolo veľmi tesné), na čom mala práve ona významnú zásluhu.

Napriek odvolaniu z funkcie predsedníčky Bittó Ciganíková zostáva členkou zdravotníckeho výboru a proti snahám o zákaz interrupcií bude bojovať aj naďalej.

Obmedzovanie práv LGBT komunity

Návrh kuffovcov na zákaz neexistujúcej „propagácie homosexuality“ bol presunutý na ďalšiu schôdzu. Náboženskí fanatici stále nechápu, že sexuálna orientácia je vrodená charakteristika človeka a nedá sa propagovať.

Za zmienku stojí tiež najnovšia iniciatíva katolíckych spolkov, ktoré v otvorenom liste žiadajú premiéra, aby odmietol a zrušil medicínske štandardy a tiež usmernenie ministerstva zdravotníctva, ktoré sa týkajú transrodových ľudí a zmeny pohlavia. V praxi chcú, aby na Slovensku nebolo možné vykonávať tranzície a prepisovať rod v dokumentoch. Okrem toho presadzujú „konverzné terapie“, ktoré sú nielen nevedecké a neúčinné, ale aj zdraviu škodlivé a v mnohých štátoch zakázané. Transrodovým ľuďom môže takýto zákaz vážne ublížiť a je na mieste otázka, prečo sa do toho vôbec miešajú cirkevné spolky, ktorých sa táto problematika ani netýka a nemajú potrebné znalosti na jej posúdenie. Aktivisti vyznávajúci náboženskú ideológiu sa vyslovujú v neprospech materiálov, ktoré vypracovali odborníci pracujúci s transrodovými ľuďmi a ešte majú tú drzosť tvrdiť, že nie ich výzva, ale naopak stanovisko expertov je ideologické.

Kategórie: Články

Štítky: , , , , , , , ,