Dočkajú sa obete zneužívania kňazmi spravodlivosti?

Pred rokom sme tu písali o obetiach zneužívania v cirkvi na Slovensku a v spolupráci s organizáciou Pro čistou církev sme organizovali dve protestné akcie aj billboardovú kampaň na ich podporu. Súviselo to vtedy aj s plánovanou návštevou pápeža, ktorý sa s nimi napriek ich žiadosti však nestretol.

Cirkvi ide o povesť a peniaze

Dlho sa zdalo, že sa odvtedy v podstate nič nezmenilo. Žiadne rozsiahle vyšetrovanie, aké bolo v iných krajinách, doteraz na Slovensku neprebehlo. Téme sa však začala výraznejšie venovať investigatívna novinárka Kristína Kövešová, ktorej za to patrí veľká vďaka a uznanie. O tom, ako sa jej mnohé obete ozývajú a ako sa to na Slovensku vyšetruje, hovorila: „Cirkev kňaza odvolá a tam to končí, nenahlásia to na políciu a oni môžu ten trestný čin páchať ďalej.“ Cirkvi podľa nej ide o peniaze a ak sa poškodí jej meno, bude menej milodarov.

Kövešová má aj vlastný podcast „Profil zločinu“ o zákulisí trestnej činnosti, jej vyšetrovania a dokazovania, kde tiež nájdete niekoľko rozhovorov s obeťami zneužívania (nielen) v cirkvi. Aj vďaka jej činnosti čoraz viac obetí sexuálneho zneužívania duchovnými začína verejne rozprávať o svojich traumatizujúcich skúsenostiach.

Podmienka za zničenie životov viacerých chlapcov?

Niektoré prípady dlhodobo sleduje aj Denník N. Napríklad kňaza Ladislava, ktorý slúžil ako farár vo viacerých farnostiach a čelí obvineniam z dlhoročného sexuálneho zneužívania mladistvých chlapcov. Podľa Denníka N si hľadal obete online a zneužíval ich pod prísľubom, že pomôže ich dušiam. Kňaz svoje správanie ospravedlňoval tým, že vraj chlapcom pomáha dospieť. Tvrdil, že to robí z lásky, a preto je to v poriadku. Lásku dospelého muža k dieťaťu označil za normálnu vec.

Kňaz sa snažil dohodnúť s prokurátorkou na dvojročnej podmienke s tým, že aj počas nej môže v prítomnosti inej dospelej osoby naďalej pracovať s deťmi a po jej uplynutí v tom môže pokračovať dokonca bez dozoru. Jeho obeť, ktorá sa prišla pozrieť na súd na schvaľovanie dohody o vine a treste, bola z výšky navrhovaného trestu otrasená. Prokurátorka pár minút pred zasadnutím návrh stiahla. Detaily o ďalšom priebehu vyšetrovania zatiaľ neboli zverejnené.

Kňazi zneužívali aj dievčatá

V októbri minulého roka prehovorilo dievča, ktoré ako 12-ročné sexuálne zneužíval kňaz. Hovoril údajne o zakázanej láske, a keď prišlo k telesnému zblíženiu, vzal ju vraj na spoveď. Aj keď o tom predstavitelia cirkvi vedeli, na políciu to nenahlásili.

Vo februári sa pred Kövešovou rozhodlo prehovoriť ďalšie dievča, ktoré tvrdilo, že od svojich 13 rokov ju sexuálne zneužíval kňaz, ktorý bol zároveň jej učiteľom náboženstva. Podľa informácií Televízie Markíza tento kňaz napriek tomu, že bol už obvinený z pokračujúceho zločinu sexuálneho zneužívania, vtedy ďalej pôsobil v kňazskej službe a jeho nadriadení ho preradili do malej dedinky na východe Slovenska.

O tomto prípade teraz rozhodol Okresný súd v Dolnom Kubíne, so šokujúcim výsledkom – za dlhodobé sexuálne zneužívanie maloletého dievčaťa dostal kňaz František Ondrek iba podmienku. Súd mu ani neudelil zákaz práce s deťmi, čo by v takomto prípade malo byť samozrejmosťou. Zo súdu ušiel, obeti sa ani neospravedlnil.

Dievča bolo po vynesení rozsudku veľmi nešťastné. Tri roky trvajúce zneužívanie jej zmenilo celý život, trpí posttraumatickou stresovou poruchou.

Výsmech princípom spravodlivosti a ochrany detí

Je veľmi smutné a absurdné, že kňazi na Slovensku dostávajú za zneužívanie detí iba podmienečné tresty. Výnimkou nebol ani prvý takýto prípad – farár z Nevidzian, ktorý za zneužívanie 11-ročnej školáčky takisto dostal podmienku. Takéto tresty sú veľkou hanbou a výsmechom obetiam. Odkazujú im, že nemá zmysel tieto zločiny ani hlásiť.

V zahraničí sú tresty za takéto zločiny oveľa vyššie, a to aj v „katolíckych“ krajinách. Vo Východnom Timore, ktorý je po Vatikáne štát s najvyšším podielom katolíkov na svete, nedávno odsúdili kňaza za zneužívanie dievčat na 12 rokov väzenia. V Poľsku dostali kňazi sedemosem rokov väzenia.

Obete hovoria, že v Dolnom Kubíne nie sú jediné, no ďalšie zneužívané dievčatá sa boja o tom hovoriť. Okrem neprimerane nízkych trestov pre páchateľov ich odrádzajú aj agresívne reakcie okolia. Žiaľ veľa veriacich stále ešte považuje cirkevných predstaviteľov za neomylné morálne autority a napriek dôkazom nechce tomu uveriť, že by sa aj oni mohli dopustiť zlých skutkov. Tiež je príznačné, že naší „kresťanskí“ politici sú v tejto veci záhadne ticho. Ochrana už narodených, reálne existujúcich detí pre nich zrejme nie až taká dôležitá.

Na internete vznikla petícia za spravodlivé a rovnaké tresty pre kňazov, ktorí sexuálne zneužívajú deti. Za jeden týždeň ju podpísalo vyše 7000 ľudí.

Napriek všetkému sa zdá, že súdny proces s kňazom predsa len nebol zbytočný. Celý prípad aj vďaka svojej medializácii dal do pohybu procesy, ktoré by mali smerovať k napraveniu nespravodlivostí. Ako informovala Kristína Kövešová, prípadom sa má zaoberať ministerka spravodlivosti, ktorá si dala vyžiadať spis.

Kategórie: Články

Štítky: , , , , , , , ,