Petícia za odstúpenie Záborskej z postu splnomocnenkyne pre ochranu vierovyznania

Tlačová správa

Mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv (IĽP) a ETHOS spustili včera na internetovej stránke www.zaborskaodstupte.sk verejnú výzvu adresovanú poslankyni OĽaNO a splnomocnenkyni Vlády SR pre pre ochranu vierovyznania alebo presvedčenia Anne Záborskej. Výzva, ktorú za menej ako deň od jej spustenia podpísalo viac než 1000 ľudí od Záborskej žiada, aby z postu splnomocnenkyne odstúpila s okamžitou platnosťou.

Pôsobenie pani Záborskej v tejto funkcii neprispieva k zvyšovaniu ochrany slobody vierovyznania, naopak svojou činnosťou prispieva k poškodzovaniu ľudsko-právnych princípov, na ktorých sú aj tieto slobody založené. Mala zastupovať všetkých občanov a občianky, nie len príslušníkov majoritnej cirkvi. Vo svojom doterajšom pôsobení sa však neangažovala v pomoci členom menšinových vierovyznaní, ktoré nie sú na Slovensku oficiálne registrované ako cirkvi. Aktuálny zákon pritom de facto znemožňuje registráciu akejkoľvek novej cirkvi. Keď poslanec Valášek nedávno predložil návrh na zmenu a bola o tom diskusia v parlamente, paní Záborská sa ani slovom nezastala náboženskej slobody“, povedal riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher.

Anna Záborská sa v posledných dňoch dostala pod paľbu kritiky po tom, čo na vyvesenie dúhovej vlajky na spovednicu biskupa Haľka na festivale Pohoda zareagovala tvrdením, že išlo o porušenie ústavného práva na spoveď. Právnička Andrea Salibová sa k tejto veci vyjadrila, že z ide o tvrdenie, ktoré nemá žiadnu oporu v platnej legislatíve a biskup Haľko ako vrcholný predstaviteľ rímskokatolíckej cirkvi disponuje dostatkom nehnuteľností, aby mohol adekvátne naplniť svoje právo slobody vierovyznania.

Väčšina dokáže svoje potreby a práva presadiť v spoločnosti sama čisto na základe svojej početnej prevahy a z toho plynúcich privilégií. Naopak menšinové práva musí garantovať štát, ktorý sa chce nazývať demokratickým, právnym a rešpektujúcim ľudské práva. Zdá sa, že ani tomuto základnému princípu fungovania modernej spoločnosti pani Záborská nerozumie. Jej posledné extempore ohľadom festivalu Pohoda  nás iba výraznejšie utvrdilo v tom, že vôbec nerozumie vlastnej agende. Nielenže nepochopila, že tu nešlo o prejav netolerancie k cirkvi, ale o prejav odporu k netolerancii konkrétneho človeka, ale na obhajobu svojho postoja si vymyslela neexistujúce právo. Splnomocnenec vlády SR by mal poznať Ústavu SR a nevymýšľať si jej znenie podľa toho ako sa jej to hodí“, vysvetlil predseda občianskeho združenia ETHOS Andrej Lúčny.

Kategórie: Aktivity

Štítky: , , , ,