Demonštrácia za odluku cirkví od štátu pred budovou KBS

Včera o 18:00 sme sa stretli na Kapitulskej ulici 11 v Bratislave, pred sídlom Konferencie biskupov Slovenska, kde sme spolu s Inštitútom ľudských práv organizovali zhromaždenie „Chceme odluku od Oroscha“. Impulzom boli nedávne medializované výroky trnavského arcibiskupa Oroscha, v ktorých spochybnil nevinu obetí homofóbneho teroristického útoku na Zámockej, ako aj neochota KBS reagovať na tieto výroky. Cieľom akcie bolo ponúknuť riešenie súčasného stavu, kedy dochádza k nerovnému zaobchádzaniu s občanmi na základe ich vierovyznania či presvedčenia v podobe dôslednej odluky cirkvi od štátu.

Na proteste okrem zástupcov ETHOSu a IĽP vystúpili aj kňaz neregistrovanej starokatolíckej cirkvi Martin Kováč a politik Miroslav Žiak z SaS, ktorý bol donedávna poslancom NR SR. Žiak predstavil zámer návrhu zákona na zmenu financovania cirkví, ktorý jeho kolegovia predložia v najbližšom období v parlamente.

Upozornili sme, že len nezávislosť cirkví od štátu zaručí slobodu vierovyznania, a to aj pre malé cirkvi a náboženské spoločnosti. Pokiaľ čakáme od majoritnej cirkvi, že bude na spoločnosť pôsobiť pozitívne, asi čakáme – spolu s mnohými veriacimi – márne. Vidíme to aj na prípade arcibiskupa Oroscha, v ktorom ak niekto ponesie nejakú zodpovednosť, bude to kňaz, ktorý jeho nehorázny dokument zverejnil. Arcibiskup navyše opakovaným šírením nenávisti dokázal, že si nezaslúži, aby sme sa zo svojich daní skladali na jeho plat a privilégia. Dnes musíme katolícku cirkev povinne platiť my všetci, aj LGBT ľudia, ktorí od nej na oplátku dostávajú len verejne šírenú nenávisť a dezinformácie.

Týždeň pred výročím revolúcie nemožno nespomenúť, že odluka cirkvi od štátu je posledná nesplnená požiadavka z Programového vyhlásenie Verejnosti proti násiliu z Novembra 89.

Žiadame dôslednú odluku cirkví od štátu a zároveň navrhujeme vypovedanie tzv. Vatikánskych zmlúv tak, aby sa aj v praxi dodržiavalo to, čo je napísané v prvej hlave Ústavy, že Slovenská republika sa neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo.

Videá z akcie si môžete pozrieť na našom YouTube kanáli. Čoskoro všetky prejavy zverejníme aj v písomnej forme.

Kategórie: Aktivity

Štítky: , , , , , , , , , ,