Tento rok sa niesol najmä v znamení predčasných parlamentných volieb. Náboženskí fundamentalisti z OĽaNO zrejme už tušili, že ich po voľbách bude v parlamente o niečo menej sa snažili na poslednú chvíľu silou-mocou pretlačiť svoje škodlivé návrhy zákonov.
Sprísnenie interrupcií či obmedzovanie práv LGBT komunity sa riešili už nielen raz za polrok, ale v podstate na každej jednej schôdzi. Ešte k tomu pridali zákaz nedeľného predaja, zvýšenie štátneho príspevku pre cirkvi, prispôsobenie školstva náboženstvu, povinné notárske potvrdenie na pozeranie porna v televízii, povinné pochovávanie potratených plodov… bolo to úplne šialené.
Pre ľudskoprávne organizácie bolo veľmi náročné sledovať všetky tieto nebezpečné aktivity, informovať o nich verejnosť a organizovať petície a protestné akcie proti nim. Sme radi, že sa nám spoločnými silami nakoniec predsa len podarilo zabrániť ich schváleniu.
Koncom apríla sme spolu s Inštitútom ľudských práv organizovali petíciu proti ďalšiemu navyšovaniu štátneho príspevku pre cirkvi a vyzvali poslancov, aby tento nehorázny návrh neschválili. Už o ňom nestihli rokovať v druhom čítaní, je však desivé, že v prvom čítaní zaňho hlasovalo až 95 poslancov.
Vyzvali sme premiéra Ódora k zrušeniu úradu splnomocnenca vlády pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia, keďže pri jeho založení zrejme išlo len o tzv. trafiku pre poslankyňu Záborskú a jej spolupracovníkov a ďalší spôsob, ako šíriť propagandu rímskokatolíckej cirkvi za štátne peniaze. Nakoniec nová vláda zrušila tento zbytočný úrad, ktorý nás stál až 391 218 eur ročne.
V lete sme podrobne vyhodnotili doterajšie aktivity a názory jednotlivých politických strán a kandidátov z pohľadu sekularizmu, aby sa už nezopakovala situácia z roku 2020, kedy sa veľa ľudí dalo oklamať a v podstate omylom volilo náboženských fanatikov, ktorí sa skrývali za heslom boja proti korupcii.
Od novej vládnej koalície Smer + Hlas + SNS však nič dobre nečakáme. V programovom vyhlásení vlády nenájdeme žiadny posun vpred v oblasti sekularizmu ani ľudských práv, skôr hrozí ďalšie zhoršenie súčasného stavu. Hlavne ohľadom strany SNS, ktorá dostala do parlamentu rôznych konšpirátorov a náboženských fanatikov, máme obavy. Štefan Kuffa nám už stihol znova predviesť svoje stredoveké zmýšľanie, keď robil politiku v kostole a na omši blúznil o „intronizovaní Krista za kráľa Slovenska“ a potom nechal kňazom vysvätiť budovu Ministerstva životného prostredia.
Výsledky parlamentných volieb však priniesli aj pozitívnu zmenu: Prvýkrát máme v parlamente nielen jednu, ale dve sekulárne strany, ktoré otvorene podporujú odluku cirkví od štátu. V tejto súvislosti oceňujeme najmä reakciu poslancov Ondreja Prostedníka (PS) a Alojza Hlinu (SaS) na výroky Štefana Kuffu a vystúpenia poslankyne Beáty Jurík (PS) k vzťahovej a sexuálnej výchove a k interrupciám.
Za nehoráznosť považujeme vznik funkcie parlamentného kaplána, navyše iba pre rímskokatolícku cirkev, ktorú si biskupi u bývalého predsedu parlamentu Kollára vylobovali len deň pred parlamentnými voľbami.
Okrem aktuálnej politickej situácie sme sa venovali aj ďalším témam ako napríklad vyhodnoteniu podrobných výsledkov sčítania obyvateľov 2021, ktoré potvrdzujú, že sekularizácia spoločnosti na Slovensku už začala, aj keď sa nám v porovnaní s inými krajinami môže zdať pomalá. Výsledky sčítania a kampaní k nemu sme sledovali aj v ďalších krajinách.
Zúčastnili sme sa viacerých verejných diskusií o odluke cirkví od štátu a Vatikánskych zmluvách. Téme Vatikánskych zmlúv sme sa venovali aj v samostatných článkoch o okolnostiach ich vzniku, výhrade svedomia a cirkevných štátnych sviatkoch.
Pripomínali sme si aj 10. výročie vzniku nášho občianskeho združenia. V auguste sa podpredseda Ethosu zúčastnil stretnutia medzinárodnej organizácie Humanists International v Kodani, na ktorom bola prijatá Kodanská deklarácia o demokracii.
V októbri sme do Bratislavy pozvali českého humanistu Jiřího Müllera, aby tu mal prednášku o humanizme – aká je filozofia moderného sekulárneho humanizmu, aké medzinárodné hnutie sa okolo tohto svetonázoru sformovalo, z akých historických myšlienok pochádza a prečo sa dnešní humanisti venujú podpore ľudských práv, slobody vyznania, vedeckého myslenia, demokracie a ďalších oblastí.
Tiež sme sa bližšie pozreli na niektoré dezinformácie a hoaxy, ktoré sa objavili najmä počas volebnej kampane a ktoré predstavujú čoraz vážnejší problém pre celú spoločnosť.
Ani teraz si neoddýchneme. Fundamentalisti z Kresťanskej únie znova predložili všetky svoje škodlivé návrhy v novom parlamente a bude sa o nich rokovať hneď na prvej parlamentnej schôdzi v roku 2024. Okrem toho plánuje vláda predložiť aj vlastný návrh, ktorý zrejme opäť povedie k ďalšiemu navyšovaniu štátneho príspevku pre cirkvi.
V novom roku nás preto čaká veľa práce. Ak nám chcete pomôcť, budeme radi, ak sa pridáte k nám – buď ako člen alebo registrovaný sympatizant, pošlete nám finančnú podporu alebo nám budúci rok venujete 2% z daní. Do činnosti Ethosu sa môžete zapojiť aj sledovaním a zdieľaním našich príspevkov na facebooku, instagrame, threads, twitteri (x) a youtube, zháňaním nových členov či účasťou na našich akciách, o ktorých vás budeme priebežne informovať. Pokiaľ chcete prispieť vlastným obsahom alebo nápadom, napíšte nám. Za akúkoľvek pomoc alebo návrhy na zlepšenie vám budeme vďační.
Prajeme vám príjemné sviatky a do nového roka všetko najlepšie!
Kategórie: Aktivity
Štítky: Ethos, Humanists International, humanizmus, ohliadnutie za rokom, parlament, parlamentné voľby, sčítanie obyvateľov