Výzva na zrušenie úradu splnomocnenca vlády pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia

Vážený pán premiér Ódor,

v mene občianskeho združenia ETHOS, ktoré zastupuje neveriacich a sekulárne zmýšľajúcich ľudí na Slovensku, Vám ďakujeme za odvolanie poslankyne Anny Záborskej z postu splnomocnenkyne vlády pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia. Úplne sa stotožňujeme s tým, aby sa vládne funkcie nevyužívali na prezentovanie ľudí v predvolebnom boji.

Chceli by sme Vás pritom upozorniť, že zďaleka nejde o jediný problém v súvislosti s touto funkciou. Už pri jej vzniku v roku 2021 sme poukazovali na to, že nominácia Záborskej je vzhľadom na jej fanatické postoje – vyjadrené opakovaným snažením o presadenie rôznych náboženských zákazov formu zákonov – výsmechom formálneho obsahu tejto funkcie. Žiaľ, tieto obavy sa aj naplnili.

Pre neveriacich a pre náboženské menšiny, ktoré sú na Slovensku skutočne diskriminované, Anna Záborská počas celého obdobia výkonu funkcie neurobila nič. Namiesto toho chránila vždy len privilégiá väčšinovej rímskokatolíckej cirkvi. Do funkcie riaditeľa úradu dosadila svojho vtedajšieho asistenta a facebooková stránka úradu tejto splnomocnenkyne vlády od začiatku oveľa viac pripomínala nový komunikačný kanál Konferencie biskupov Slovenska a ďalších rímskokatolíckych organizácií, než nestranný a nezávislý štátny úrad.

Vzhľadom na tieto skutočnosti sme už pred rokom v spolupráci s Inštitútom ľudských práv organizovali petíciu za odstúpenie Anny Záborskej z funkcie splnomocnenkyne, ktorú podpísalo vyše 12-tisíc ľudí.

Celý úrad splnomocnenca vlády pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia považujeme za zbytočný a účelovo vytvorený. Domnievame sa, že pri jeho založení išlo len o tzv. trafiku pre pani Záborskú a jej spolupracovníkov a ďalší spôsob, ako šíriť propagandu rímskokatolíckej cirkvi za štátne peniaze.

Vyzývame Vás preto, aby ste funkciu a celý úrad splnomocnenca vlády pre ochranu slobody vyznania a presvedčenia zrušili.

S pozdravom,

o.z. ETHOS

Kategórie: Stanoviská

Štítky: , ,