Kuffov prejav o „intronizácii Krista“ kritizovali aj kresťanskí poslanci

Nový štátny tajomník ministerstva kultúry Štefan Kuffa sa už veľakrát zviditeľnil svojimi uletenými názormi a náboženským fanatizmom. Pamätáme si jeho nenávistné výroky o LGBT ľuďoch, návrh zákona, ktorým chcel posielať ženy do väzenia za umelé oplodnenie či tvrdenie, že počas pandémie nikto nezomrie, ak sa budeme modliť. Zaregistrovali sme aj to, že aktuálne spolu so svojím synom Filipom, ktorý je štátnym tajomníkom na ministerstve životného prostredia, čelí obžalobe z nebezpečného vyhrážania sa.

Politická propaganda v kostole

Najnovšie Kuffa vyvolal údiv aj pobúrenie, keď robil politiku v plnom kostole. V trnavskej Bazilike sv. Mikuláša na záver slávnostnej omše vystúpil s prejavom, v ktorom vyzval biskupov, aby Slovensko zasvätili Ježišovi Kristovi.Za ministerstvo kultúry dávame prísľub, aj takto tu verejne ho dávam, že my budeme tí, ktorí budú iniciovať, aby čo najskôr podľa možnosti bolo a dosiahlo sa to, aby Kristus Kráľ bol intronizovaný a stal sa kráľom Slovenska,“ vyhlásil. Ďalej hovoril o rúškach, vakcínach, interrupciách a „gender ideológii“, ale tiež o Cyrilovi a Metodovi, pričom si pomýlil staroslovienčinu so slovenčinou.

Kult Krista kráľa je u klérofašistov mimoriadne obľúbený. Ako píše historik Miloslav Szabó, autor knihy „Klérofašisti“, tento kult politicky zneužíval najmä bratislavský farár a duchovný správca Hlinkovej gardy Karol Körper. Z titulu svojej funkcie mal na starosti duchovné usmerňovanie gardistov, ktorým prezentoval bojovú verziu Krista, čo neprináša mier, ale meč.

V Poľsku vláda katolíckych fundamentalistov v roku 2016 presadila vyhlásenie Ježiša Krista za kráľa Poľska. V súčasnom Slovensku však táto predstava pôsobí skôr smiešne a navyše by bola v rozpore s Ústavou, podľa ktorej sa Slovenská republika neviaže na žiadne náboženstvo.

Reakcia poslancov parlamentu

K zneužívaniu kostola na politickú propagandu sa vyjadrili aj noví poslanci parlamentu Alojz Hlina (SaS) a Ondrej Prostredník (PS), ktorí sa obaja hlásia ku kresťanstvu. Je to príjemná zmena oproti klerikálnym politikom z OĽaNO a KDH, ktorí sa už veľakrát snažili pretlačiť svoje náboženstvo do zákonov štátu.

Prosím vás, dajte pokoj už, dajte pokoj našej viere, dajte pokoj kostolom, dajte pokoj, vy obchodníci s vierou, vy profesionálni kresťania, vy, ktorí z toho žijete, dajte už preboha svätý pokoj tomu! Ja sa pýtam, to už je v zmysle ešte neschváleného programového vyhlásenia vlády, lebo vo vyhlásení vlády programov časti kultúra je, že vláda si uvedomuje význam cirkví a bude podporovať ich angažovanosť vo veciach verejného záujmu, čiže to bola tá výzva na väčšiu angažovanosť vo veciach verejného záujmu? Naozaj, prosím vás, zastavme to! Tí čo to robia, žite to. To čo hovoríte, aby iní robili, vy to žite. Inšpirujte príkladom, to je najlepší spôsob ako dokážete veci meniť. Nelezte ľuďom do spální, nelezte im do života, žite to, čo chcete, aby žili iní. Žite to, úplne to stačí. Inšpirujte príkladom!“, vyzýval svojich spoluveriacich Alojz Hlina.

„Chcem oceniť, že ste ako kresťan reagovali na toto neprípustné konania štátneho tajomníka. Myslím si, že takýchto hlasov potrebuje naša spoločnosť viac. Hlasov, ktoré vychádzajú z vnútra cirkvi a ohradzujú sa voči takému absurdnému konaniu. Dotklo sa tým nielen Vašej viery, ale ja myslím, že sa to dotklo aj cítenia mnohých občanov a občanov Slovenskej republiky, ktorí si ctia ústavný princíp, ktorý hovorí, že Slovenská republika sa neviaže na žiadnu ideológiu a žiadne náboženstvo. Je neprípustné, aby štátny tajomník v mene ministerstva sľuboval nejakej cirkvi, že vykoná alebo bude iniciovať cirkevný obrad. To je čosi absurdné.“, reagoval na jeho vystúpenie Ondrej Prostredník, ktorý sa chce spýtať ministerky kultúry, či toto stanovisko, ktoré prezentoval štátny tajomník, je oficiálnym stanoviskom ministerstva kultúry a ako chce pristúpiť k tomu, že niečo také sa nezhoduje s Ústavou SR.

Stanovisko KBS je pravdivé, ale pokrytecké

Po množstve negatívnych reakcií sa od iniciatívy Kuffu dištancovala dokonca aj Konferencia biskupov Slovenska (KBS). „Chrám je miestom modlitby a nemá byť priestorom pre apely, ktoré rozdeľujú veriacich. Miešanie politickej agendy s duchovným slovom vyvoláva nevôľu a negatívne reakcie, ktorým rozumieme,“ odkázala KBS.

S týmto stanoviskom síce súhlasíme a vítame ho, zároveň však pôsobí neuveriteľne pokrytecky vzhľadom na to, že aj samotná KBS sa neustále mieša do politiky, presadzuje klerikalizáciu štátu, pripomienkuje zákony a pred každými voľbami napíše pastiersky list o tom, koho veriaci majú a nemajú voliť, ktorý sa číta vo všetkých kostoloch.

Kuffa nekonal nejakú svojvôľu bez vedomia a súhlasu predstaviteľov cirkvi – v kostole mu dovolil rečniť sám trnavský arcibiskup Orosch, ktorý je takisto známy ultrakonzeravatívnymi názormi. Zaujímavé je, že Orosch je nástupcom obľúbeného bývalého arcibiskupa Bezáka, ktorý bol v roku 2012 z funkcie odvolaný bez zjavného previnenia. Naopak Orosch napriek opakovaným vážnym prešľapom odvolaný nebol. Pred poslednými prezidentskými voľbami v roku 2019 hovoril v súvislosti s voľbou Zuzany Čaputovej o „ťažkom hriechu“. Po teroristickom útoku na Zámockej napísal obežník, v ktorom spochybnil, že obete útoku boli nevinné. V stanovisku ku Kuffovmu prejavu len uviedol, že nikdy nezasahuje do obsahu príhovorov a tým celú vec zrejme považuje za vybavenú.

Kým si biskupi toto všetko neuvedomujú a sami sa svojim stanoviskom neriadia, ostane len pri pekných rečiach a všelijakí stredovekí tmári a klérofašisti im budú robiť hanbu aj naďalej.

Kategórie: Články

Štítky: , , , , , , ,