Zúčastnili sme sa diskusií o odluke cirkví od štátu a o Vatikánskych zmluvách

V poslednej dobe sa konalo v Liberálnom dome, sídle politickej strany SaS, niekoľko zaujímavých diskusií o odluke cirkví od štátu a o Vatikánskych zmluvách. Dvoch z nich sme sa priamo zúčastnili aj my, pričom sme prezentovali názory neveriacich a sekulárne zmýšľajúcich ľudí na tieto témy. V prvej diskusii naše občianske združenie ETHOS zastupoval náš súčasný predseda Andrej Lúčny a v druhej náš bývalý predseda Metod Rybár.

Vatikánske zmluvy popierajú Slovensko ako sekulárny štát. Problém vidím aj v tom, že stavajú náboženské práva nad základné ľudské práva, ako aj nad ľudskú dôstojnosť či česť. Toto nemá v dnešnej modernej spoločnosti priestor. Komu majú zmluvy v dnešnej dobe slúžiť? Cirkvi alebo spoločnosti? Tu je totiž zjavná kolízia,“ uviedol k tomu Miroslav Žiak (SaS), ktorý dlhodobo rieši tieto témy.

Napriek tomu, že diskutujúci mali rôzne názory na súčasný systém štátneho financovania cirkví aj na Vatikánske zmluvy, zhodli sa na tom, že oboje sa dajú zmeniť resp. zrušiť a je to teda hlavne otázka politickej vôle.

Téme Vatikánskych zmlúv sme sa tento rok venovali aj v samostatných článkoch o okolnostiach ich vzniku, výhrade svedomiacirkevných sviatkoch.

Odluku malo v programe niekoľko strán

SaS aktuálne pripravuje návrh na zmenu financovania cirkví. V tomto volebnom období ho nepredložila vzhľadom na to, že pri súčasnom nešťastnom zložení parlamentu beztak nemal žiadnu šancu prejsť, ale plánuje to po voľbách. „Nie je v poriadku, že na ich chod automaticky prispievajú všetci zo svojich daní, pričom s cirkvami nemajú nič spoločné. Existuje pritom množstvo foriem a možností, ako fungovanie cirkví financovať,“ informoval Miroslav Žiak.

Ak máte pocit, že odluka aj tak nebude a že sú to len prázdne sľuby pred voľbami, pripomíname, že o tom rozhodnú v prvom rade voliči. SaS už v roku 2015 predložila jeden návrh na zmenu financovania cirkví v parlamente (vtedy išlo o daňovú asignáciu), ktorý ale neprešiel.

Pred parlamentnými voľbami 2020 mali viaceré strany odluku v programe – PS/Spolu, SaS, socialisti.sk, Demokratická strana, Solidarita. Avšak väčšina týchto strán sa do parlamentu nedostala a SaS, ktorej sa to ako jedinej z nich podarilo, získala iba 6%. Navyše veľa ľudí naletelo náboženským fanatikom, ktorí sa skrývali za heslom boja proti korupcii a ktorí sa tak dostali k nebývalej moci. Pri súčasnom zložení parlamentu jednoducho neexistuje žiadna možnosť, ako odluku presadiť. Keď SaS skúsila túto tému otvoriť už pred rokom, ostatné strany odmietli sa vôbec o tom baviť. Namiesto toho teraz traja poslanci OĽaNO a Sme rodina predložili v parlamente úplne nehorázny návrh, ktorý má štátny príspevok pre cirkvi ešte viac zvýšiť.

Aj vy môžete pomôcť

Iste sa opätovné otváranie tejto témy pred voľbami dá považovať aj za súčasť volebnej kampane a mnohí si kladú otázku, či to SaS myslí úprimne. My politikom do hlavy nevidíme, vidíme len to, že odluku cirkví od štátu iné politické strany (okrem niektorých jednotlivcov z PS) zatiaľ neadresujú vôbec. Ani len naoko nie.

Aj keď sa téma hneď nepresadí, pomáha, ak sa o nej aspoň diskutuje, hoci tí, ktorí v parlamente donekonečna riešia zákaz interrupcií, pokrytecky vyzývajú, aby sme sa venovali „dôležitejším témam“.

Preto máme na vás jednu prosbu: Skúste namiesto kritizovania, že iní to robia zle, poradiť ako to teda robiť lepšie. Buďte samí aktívni, rozprávajte sa o odluke, predložte návrhy, ako túto tému presadiť. Môžete napríklad prísť na Programovú konferenciu SaS o kultúre, kde sa budú riešiť aj plánované programové body ohľadom cirkví. Alebo sa spýtajte predstaviteľov ostatných politických strán, prečo túto tému neriešia napriek tomu, že podľa posledného prieskumu 61% ľudí na Slovensku podporuje odluku a len 19% súhlasí so súčasným spôsobom priameho štátneho financovania cirkví. A samozrejme vo voľbách dajte svoj hlas tým stranám a kandidátom, ktorí odluku slovom i skutkami podporujú.

Kategórie: Aktivity

Štítky: , , , , , ,