Parlamentné voľby 2023 priniesli niekoľko prekvapení. Veľa strán sa nachádzalo na hranici zvoliteľnosti a do poslednej chvíle nebolo jasné, ktoré z nich sa nakoniec do parlamentu dostanú.
Volebná kampaň bola mimoriadne špinavá, objavilo sa obrovské množstvo klamstiev a dezinformácií, falošných profilov na sociálnych sieťach, ktoré zaplavovali každú diskusiu, hackerské útoky, falošné fotky, ba dokonca aj deepfake videá s hlasom od umelej inteligencie.
Niektorí „kresťanskí“ politici pred voľbami pokrytecky zatajovali svoju agendu, ktorú predtým celý čas presadzovali. Do kampane sa zapojila aj Konferencia biskupov Slovenska, ktorá sa pravidelne mieša do politiky a presadzuje obmedzovanie práv žien a menšín napriek tomu, že jej činnosť je financovaná z daní aj týchto ľudí.
Zlé aj dobré správy
Mnohých sklamalo, že voľby nakoniec vyhrala strana strany Smer, u ktorej žiaľ v posledných rokoch došlo viditeľnej radikalizácii a zmene či skôr strate hodnotového nastavenia.
Navyše sa do parlamentu dostalo hneď niekoľko klerikálnych strán. K OĽaNO pribudli KDH a SNS vrátane kuffovcov. Navyše sa na spoločnej kandidátke OĽaNO, KÚ a Za ľudí opäť prekrúžkovali fundamentalisti z Kresťanskej únie. Záborská a Vasečka tak budú môcť aj naďalej pokračovať vo svojej krížovej výprave a môžeme sa „tešiť“ na ďalších 25 návrhov na sprísnenie interrupcií.
Z parlamentu naopak vypadli kotlebovci a hnutie Republika, ktoré sa od nich v minulom volebnom období oddelilo, ako aj Sme rodina so samozvaným “posledným križiakom”. Určite nám nebudú chýbať.
Veľmi pozitívne vnímame, že prvýkrát máme v parlamente nielen jednu, ale dve strany, ktoré otvorene podporujú odluku cirkví od štátu. Výborný výsledok dosiahlo Progresívne Slovensko, ktoré napriek silnej antikampani získalo 18% hlasov a tak skončilo na druhom mieste. Strana SaS získala podobne ako už pred tromi rokmi 6,3% hlasov.
Z kandidátov, ktorí v minulom volebnom období najviac podporovali sekulárny štát, sa tak viacerí stanu poslancami Národnej rady (Janka Bittó Cigániková, Branislav Gröhling, Vladimíra Marcinková, Beáta Jurík, Lucia Plaváková, Ondrej Prostredník). K tomuto úspechu im blahoželáme.
Čo bude ďalej?
Nové zloženie parlamentu je celkovo opäť konzervatívnejšie než slovenská spoločnosť. Dúfať, že sa v tomto volebnom období podarí presadiť odluku cirkví od štátu, je zrejme zbytočné. Skôr hrozí, že klerikalizácia štátu bude aj naďalej pokračovať. Už teraz je jasné, že nemôže vzniknúť vláda, v ktorej by nebolo buď KDH alebo SNS (prípadne obe tieto strany). Zároveň nemôže vzniknúť vláda bez strany Hlas, ktorá sa pri hlasovaní o ľudskoprávnych otázkach vždy zdržala.
Keďže klerikálne strany budú mať spolu „len“ 38 poslancov a samy nič nepresadia, rozhodujúci bude postoj Smeru. Vzhľadom na to, že Smer v minulosti už hlasoval za viaceré škodlivé návrhy ako Vašečkov návrh o školstve či znemožnenie úradnej zmeny pohlavia a časť jeho členov podporuje aj zákaz nedeľného predaja, máme dôvod na obavy.
Nový parlament sa určite tiež bude znova zaoberať zvyšovaním financovania pre registrované cirkvi, napriek tomu, že už dnes ročne dostávajú od štátu desiatky miliónov eur a tento príspevok sa im neustále automaticky zvyšuje. Slovensko sa tak môže posunúť ešte ďalej od splnenia jednej zo základných požiadaviek Nežnej revolúcie, teda odluky cirkvi od štátu. Náboženské organizácie pritom spĺňajú všetky podmienky na to, aby svoj chod vedeli zabezpečiť z vlastných príjmov.
Tento úplne nehorázny návrh prešiel v júni prvým čítaním, kde zaňho hlasovalo až 95 poslancov. Ak ste ešte nepodpísali našu petíciu na stránke www.financovaniecirkvi.sk, spravte tak prosím čo najskôr.
K návrhom, ktoré predchádzajúci parlament nestihol schváliť v druhom čítaní, patrí aj povinné pochovávanie potratených plodov, znemožnenie úradnej zmeny pohlavia či Vašečkov návrh o školstve, ktorý by obmedzoval právo detí a mladých na vzdelanie a ohrozoval zásadné fungovanie školstva. Iné návrhy fundamentalistov z predchádzajúceho obdobia ako zákaz nedeľného predaja či 25. pokus o sprísnenie interrupcií ešte neprešli prvým čítaním. Už čoskoro uvidíme, ako sa k týmto témam postaví nový parlament.
Kategórie: Články
Štítky: KDH, OĽaNO, parlament, parlamentné voľby, Progresívne Slovensko, Republika, SaS, Sme rodina, Smer, SNS, voľby 2023