Je SNS sekulárna strana?

Pred parlamentnými voľbami sme zhodnotili doterajšiu prácu, názory a program jednotlivých politických strán z pohľadu sekularizmu. Všetky hodnotenia nájdete tu.

Doterajšie aktivity a názory

SNS je nielen nacionalistická, ale do značnej miery aj klerikálna strana, ktorá presadzuje obmedzovanie práv žien a menšín.

V roku 2017 SNS navrhla diskriminačný zákon, ktorý praktický znemožňuje registráciu akejkoľvek novej cirkvi a ktorý platí dodnes. V roku 2019 predložila návrh na zákaz „reklamy“ (v skutočnosti zákaz poskytovania odborných informácií) na umelé prerušenie tehotenstva, ktorý zároveň obsahoval aj citové vydieranie – povinnosť ukázať žene pred interrupciou obrázok plodu a prehrať jej zvuk tlkotu srdca.

Ako predseda Národnej rady sa Andrej Danko zúčastnil na stretnutí šéfov biskupských konferencií strednej a východnej Európy, kde biskupom sľúbil, sa bude zasadzovať za to, aby sa zrovnoprávnenie LGBT ľudí nepresadzovalo na Slovensku.

Na kandidátku SNS sa tentokrát dostali aj tí najradikálnejší katolícki fundamentalisti – kuffovci. Štefan Kuffa bol v parlamente už dvakrát, pôvodne sa tam dostal na kandidátke OĽaNO a už v roku 2012 sa zviditeľnil mnohými homofóbnymi výrokmi, okrem iným aj biblickým citátom o topení ľudí s mlynským kameňom uviazaným okolo krku, ktorí viacerí pochopili tak, že chce nielen homosexuálov zabíjať, ale považuje to za najväčšie dobro, ktoré je pre nich možné urobiť.

V roku 2015 spolu s dvomi poslancami KDH predložil úplne desivý návrh zákona, ktorým okrem iného chceli presadiť, aby ženy išli za umelé oplodnenie do väzenia na 5 až 12 rokov a za interrupciu na 25 rokov až doživotie. Návrh našťastie neprešiel.

Ani pred minulými parlamentným voľbami sa kuffovci nijako netajili tým, že ich cieľom je katolícka teokracia – do volieb išli s heslom „Čo farár Kuffa hovorí teologicky, my chceme presadiť politicky.“ O ďalších problematických a (kléro)fašistických výrokoch členov tejto strany písal politológ Pavol Hardoš.

V roku 2020 sa Štefan Kuffa spolu so synom dostal do parlamentu na kandidátke Kotlebovej ĽSNS. Okrem iného sa vyslovil sa proti zatvoreniu kostolov počas pandémie a v parlamente vyhlásil: „Nebojme sa, nikto z vás, nikto z nás (na covid-19) nezomrie, pretože budeme sa modliť a prosiť Matku Božiu, aby nás ochraňovala.“ Len škoda, že táto predpoveď mu vôbec nevyšla. V parlamentnej diskusii o interrupciách sa kuffovci vyjadrovali o ženách veľmi neúctivo, napríklad prirovnaním k sukám. O niečom svedčí aj obvinenie oboch poslancov z nebezpečného vyhrážania a trestné stíhanie ďalších dvoch kuffovcov za lúpež a výtržníctvo. Nešlo pritom o prvý takýto prípad, kuffovci sa mali pobiť o pozemky až päťkrát.

Podľa ich najnovších vyjadrení tu však už ide o viac ako „len“ o cirkevnú agendu. Oproti roku 2016 a 2020 sa strana výrazne posunula k proruským a extrémistickým voličom.

Na tlačovke Andrej Danko oznámil spojenie s kuffovcami s cieľom boja proti liberálnej demokracii. Buď vôbec nerozumie, čo je liberálna demokracia (neznamená to, že vo vláde sú liberáli), alebo to myslí vážne a naozaj tu chce zaviesť nejakú formu autoritárskeho režimu resp. diktatúry. Navyše za vzor označil vlády v Poľsku a Maďarsku, ktoré čoraz viac potláčajú nielen práva žien a menšín, ale aj právny štát, nezávislé médiá a demokraciu ako takú.

Kategórie: Názory

Štítky: , , , ,