Je HLAS sekulárna strana?

Pred parlamentnými voľbami sme zhodnotili doterajšiu prácu, názory a program jednotlivých politických strán z pohľadu sekularizmu. Všetky hodnotenia nájdete tu.

Doterajšie aktivity a názory

Strana HLAS-SD sa oddelila od Smeru až po parlamentných voľbách 2020, čo znamená, že prvá polovica nášho článku o Smere platí rovnako aj pre ňu. Odvtedy sa Hlas síce snaží viac či menej vymedziť voči čoraz radikálnejšiemu Smeru, avšak k sekulárnym stranám európskej sociálnej demokracie má stále ďaleko.

V roku 2019 predseda strany Peter Pellegrini tvrdil, že téma odluky cirkvi od štátu „nie je na stole“ a fungovanie cirkvi a svetskej moci je na Slovensku je podľa neho úplne v poriadku.

V strane je napríklad aj Erik Tomáš, ktorý presadil, aby sa platy duchovných cirkví od 1. januára 2019 zvýšili o desať percent, a bývalá ministerka kultúry Ľubica Laššáková, ktorá navrhla súčasný nespravodlivý zákon o financovaní cirkví. Ten prakticky garantuje registrovaným cirkvám neustále automatické zvyšovanie štátneho príspevku bez ohľadu na skutočný počet veriacich.

Hlas – sociálna demokracia považuje súčasný stav za vyvážený a nie je dôvod niečo na ňom zásadne meniť. Zároveň chceme upozorniť, že za vlády Petra Pellegriniho došlo k historicky najvyššiemu zvýšeniu miezd duchovných, pretože cirkev zohráva v duchovnom živote Slovenska svoju dôležitú úlohu“, uviedla k tomu Laššáková o rok neskôr. V roku 2022 však vyhlásila, že by s otvorením riešením tejto témy nemala problém.

Pred voľbami strana hlasovala za návrh, ktorý mal štátny príspevok pre registrované cirkvi ešte výrazne zvýšiť.

Strana Hlas v tomto volebnom období nepodporovala návrhy náboženských fundamentalistov na obmedzovanie ľudských práv. K téme interrupcií vydala stanovisko, podľa ktorého slovenská legislatíva v tejto oblasti je dostatočne kvalitná. Na druhej strane ale tiež nepredkladala žiadne návrhy, ktoré by súčasný stav zlepšili a celkovo sa témam sekularizmu a ľudských práv skôr vyhýbala. Keď sa takéto otázky riešili v parlamente, väčšinou sa zdržala hlasovania.

Je ťažké odhadnúť, ako sa strana k týmto témam postaví v budúcnosti a zrejme to bude do veľkej miery závisieť aj od verejnej mienky a budúcich koaličných partnerov.

Hlasovanie pred voľbami:

Škodlivé návrhy:

Ďalšie navyšovanie štátneho príspevku pre cirkvi: Poslanci strany hlasovali ZA

Sprísnenie interrupcií (klamlivo označené ako „pomoc ženám)“: Poslanci strany sa zdržali hlasovania

Povinné pochovávanie potratených plodov: Poslanci strany sa zdržali hlasovania

Podriadenie vyučovania na školách náboženskému presvedčeniu rodičov: Poslanci strany sa zdržali hlasovania

Znemožnenie úradnej zmeny pohlavia: Poslanci strany sa zdržali hlasovania

Užitočné návrhy:

Životné partnerstvá: Poslanci strany sa zdržali hlasovania

Povolenie interrupčnej tabletky: Väčšina poslancov strany hlasovala ZA

Kategórie: Názory

Štítky: , , ,