Nedajme sa oklamať!

Všimli ste si, ako sú klerikálne strany pred voľbami ticho ohľadom sprísňovania interrupcií? Tri a pol roka stále dookola predkladali nové a nové návrhy, ktorým chceli zakázať alebo aspoň podstatne sťažiť prístup k interrupciám… a zrazu sa k tejto agendu už nikto nehlási.

Väčšina ľudí nechce sprísnenie interrupcií

Dokonca ani na priame otázky novinárov, či v prípade volebného úspechu podporia sprísnenie interrupcií tieto strany neodpovedajú alebo úplne drzo popierajú svoju doterajšiu aktivitu v tejto veci.

Prečo? Lebo vedia veľmi dobre, že s touto témou by stratili volebné preferencie. Napokon presne to sa stalo KDH už dvakrát – keď v decembri 2015 v parlamente navrhlo trest väzenia pre ženy za interrupcie aj za umelé oplodnenie a keď vo februári 2020 tesne pred voľbami znova vytiahlo sprísnenie interrupcií.  V oboch voľbách sa následne do parlamentu nedostalo.

Sme síce dosť rozdelení v mnohých názoroch, ale v tomto sa Slováci prekvapivo zhodujú. Všetky prieskumy verejnej mienky z posledných rokov (prieskum AKO – október 2021, prieskum STEM – február 2023, prieskum AKO – august 2023) jednoznačne potvrdzujú, že väčšina ľudí sprísnenie interrupcií odmieta.

Takže žiadna predvolebná kampaň strán, ktorých poslanci navrhli či podporili sprísňovanie interrupcií, na túto tému sa nekoná, ba dokonca v predvolebnej ankete všetky zhodne tvrdia, že nič také neplánujú. Čo samozrejme neznamená, že to po prípadnom zvolení robiť nebudú. Len teraz potrebujú naše hlasy. Akonáhle ich dostanú, už ich názor voličov zaujímať nebude a prídu s tým opäť.

Opakované klamstvá o „pomoci ženám“

Obzvlášť trápne je to v prípade poslankyne Záborskej, ktorá bola v tejto veci najaktívnejšia a jej fanatická posadnutosť jedinou témou bola ľuďom už na smiech. Napriek množstvu parlamentných rokovaní, televíznych diskusií, verejných výziev gynekológov či odborných analýz, kde bolo jasne dokázané, že jej návrhy ohrozujú život a zdravie žien, ona to tvrdohlavo popiera. V predvolebných letákoch a videách naďalej klame, že jej ide o len „pomoc ženám“. Zrejme dúfa, že aj po tom všetkom, čo tu predvádzala, sa stále nájdu ľudí, ktorí jej stokrát opakovaným klamstvám uveria.    

Okrem iného sa OĽaNO snaží pred voľbami zakrývať svoju povahu nábožensko-fundamentalistickej strany aj tým, že si na kandidátku zobralo niekoľko ľudí, ktorí o sebe tvrdia, že sú liberáli. No schválne sme sa pozreli, ako títo údajní liberáli (aspoň tí z nich, ktorí sedeli v parlamente) hlasovali v tomto volebnom období. Od výsledkov zvyšku klubu OĽaNO sa ich výsledky odlišovali len minimálne. Za škodlivé návrhy ako sprísnenie interrupcií, ďalšie navyšovanie štátneho príspevku pre cirkvi či podriadenie vyučovania na školách náboženskému presvedčeniu rodičov hlasovali tiež.

Navyše aj keby sa medzi týmito kandidátmi náhodou našiel nejaký skutočný liberál, jeho voľbou zároveň dostanete do parlamentu ľudí, z ktorých drvivá väčšina sa snaží osobnú slobodu obmedzovať. Napríklad takého Kuriaka, ktorý sa na rozdiel od Záborskej netají tým, že chce interrupcie úplne zakázať.

Dôležité nie sú slová, ale činy

Preto sa nedajte oklamať peknými rečami a sľubmi, ale pozrite sa hlavne na to, kto čo reálne robil.

V tomto volebnom období bolo v parlamente až 25 návrhov na sprísnenie či zákaz interrupcií. Za tieto návrhy opakovane hlasovali strany OĽaNO, ĽSNS, Republika, Sme rodina, kuffovci (momentálne v SNS), ale aj niektorí jednotlivci zo Smeru a Demokratov. V minulosti aj KDH a SNS, keď boli v parlamente. Výsledky hlasovania o poslednom takomto návrhu si môžete pozrieť tu.

Jediné strany, ktoré bránili práva žien a vždy hlasovali proti týmto škodlivým návrhom, boli Progresívne Slovensko a Sloboda a Solidarita. Myslite na to vo voľbách.

Kategórie: Názory

Štítky: , , , ,