Pred parlamentnými voľbami sme zhodnotili doterajšiu prácu, názory a program jednotlivých politických strán z pohľadu sekularizmu. Všetky hodnotenia nájdete tu.
Doterajšie aktivity a názory
O strane SMER-SSD sa písalo v posledných rokoch najmä v súvislosti s rôznymi korupčnými škandálmi. V tomto článku sa však pozrieme na iný problém, a to, že táto strana v posledných rokoch zásadne zmenila svoje hodnotové nastavenie. Zatiaľ čo sociálno-demokratické strany v západnej Európe sú zvyčajne sekulárne a chránia práva žien a menšín, o Smere to už dávno neplatí.
Počas svojej 12-ročnej vlády mal Smer jedinečnú šancu konečne presadiť odluku cirkví od štátu, ku ktorej sa ešte v roku 2003 hlásil. Bývalý minister kultúry Marek Maďarič sa snažil otvoriť diskusiu na túto tému. Ostalo však pri diskusii.
Namiesto toho strana zrejme dala prednosť politickému obchodovaniu s katolíckymi biskupmi a pre neveriacich a náboženské menšiny neurobila nič. V roku 2014 presadila spolu s KDH zmenu ústavy zakazujúcu manželstvá párov rovnakého pohlavia.
Fico sa vtedy verejne pochválil svojou birmovkou a katolíckou výchovou. O rok neskôr už otvorene odmietal odluku cirkví od štátu. Poslanci Smeru podporili aj diskriminačný zákon, ktorý praktický znemožňuje registráciu akejkoľvek novej cirkvi.
Zrejme si pamätáte, ako predstavitelia najväčších cirkví podporili prezidentského kandidáta Smeru v roku 2019 a krátko potom vláda pod vedením Smeru schválila absurdný zákon o financovaní cirkví, ktorý registrovaným cirkvám garantuje neustále automatické zvyšovanie štátneho príspevku bez ohľadu na skutočný počet veriacich.
Niektorí jednotlivci zo Smeru pravidelne hlasovali za obmedzovanie práv žien a menšín, dvaja z nich (Kéry, Podmanický) dokonca aj za extrémistický návrh o väznení žien za umelé oplodnenie. Títo poslanci sa v roku 2020 dočasne spojili s kuffovcami do spoločnej platformy.
V poslednej dobe dochádza k viditeľnej radikalizácii Smeru ako celku a pribúdajú slovné útoky jeho členov na utečencov, na Rómov a LGBT komunitu. Už pripúšťa aj budúcu koalíciu s hnutím Republika a zastáva sa rôznych extrémistov a konšpirátorov.
V roku 2022 Smer hlasoval aj za Čepčekov návrh na zákaz interrupcií – jeden z najprísnejších, ktoré v tomto volebnom období boli predložené. A to napriek predchádzajúcemu vyjadreniu Fica, že súčasnú úpravu zákona považuje za dobrú a interrupcie netreba sprísniť. Paradoxne za ten istý Čepčekov návrh o rok neskôr už nikto zo Smeru nehlasoval. Nestalo sa to prvýkrát, už v roku 2019 strana behom krátkeho času zmenila názor na túto tému. Je to naozaj pozoruhodná názorová nekonzistentnosť.
Aj keď sa Smer nedá priamo považovať za klerikálnu stranu, v minulosti už ukázal, že mu nerobí žiadny problém obetovať práva žien a menšín alebo presadzovať ďalšie nadpráva pre cirkvi, ak to považuje v danej chvíli za výhodné. V konečnom dôsledku ani nezáleží na tom, či niekto hlasuje za spiatočnícke zákony z presvedčenia alebo z vypočítavosti – výsledok je v oboch prípadoch rovnaký.
Hlasovanie pred voľbami
Škodlivé návrhy:
Ďalšie navyšovanie štátneho príspevku pre cirkvi: Väčšina poslancov strany sa zdržala hlasovania, niektorí hlasovali ZA
Sprísnenie interrupcií (klamlivo označené ako „pomoc ženám)“: Väčšina
poslancov strany sa zdržala hlasovania, niektorí hlasovali ZA
Povinné pochovávanie potratených plodov: Väčšina poslancov strany sa zdržala hlasovania
Podriadenie vyučovania na školách náboženskému presvedčeniu rodičov: Poslanci strany hlasovali ZA
Znemožnenie úradnej zmeny pohlavia: Poslanci strany hlasovali ZA
Užitočné návrhy:
Životné partnerstvá: Väčšina poslancov strany sa zdržala hlasovania, niektorí hlasovali PROTI
Povolenie interrupčnej tabletky: Väčšina poslancov strany sa zdržala hlasovania, niektorí hlasovali ZA a niektorí PROTI
Kategórie: Názory
Štítky: parlamentné voľby, sekularizmus, Smer, voľby 2023