Je OĽaNO sekulárna strana?

Pred parlamentnými voľbami sme zhodnotili doterajšiu prácu, názory a program jednotlivých politických strán z pohľadu sekularizmu. Všetky hodnotenia nájdete tu.

Doterajšie aktivity a názory

Strana, ktorá aktuálne nesie názov OĽANO A PRIATELIA: OBYČAJNÍ ĽUDIA (OĽANO), NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI (NEKA), NOVA, SLOBODNÍ A ZODPOVEDNÍ, PAČIVALE ROMA, MAGYAR SZÍVEK sa tentokrát rozhodla vytvoriť trojkoalíciu s Kresťanskou úniou Anny Záborskej a stranou Za ľudí, ktorú vedie Veronika Remišová.

OĽaNO síce môže na prvý pohľad vyzerať ako pestrá zmes náhodne povyberaných jednotlivcov s rôznymi názormi, no jeho tvrdé jadro odjakživa tvorili náboženskí fundamentalisti, ktorých návrhy otvorene podporuje aj predseda hnutia Igor Matovič. V roku 2020 mnohí voliči v podstate omylom dostali do parlamentu rekordné množstvo fundamentalistov, ktorí sa skrývali za heslom boja proti korupcii.

Už predtým na kandidátke OĽaNO prišli do parlamentu ľudia ako Štefan Kuffa a Richard Vašečka. V minulých voľbách to boli aj Záborská, Čepček, Kuriak a mnohí ďalší. Aj keď sa OĽaNO vtedy navonok prezentovalo ako zmiešaná „konzervatívno-liberálna“ strana, ktorá vraj nebude riešiť tzv. hodnotové otázky, niektorí jeho členovia potom celé volebné obdobie neriešili nič iné ako cudzie maternice a obmedzovanie osobnej slobody.

Napríklad predložili množstvo návrhov na sprísnenie či zákaz interrupcií, zvýšenie štátneho príspevku pre cirkvi, povinné pochovanie potratených plodov, návrh, aby kňazi boli považovaní za zdravotníkov, zákaz nedeľného predaja, znemožnenie úradnej zmeny pohlavia, notárske potvrdenie na pozeranie porna či prispôsobenie školstva náboženstvu rodičov a obmedzovanie prístupu k sexuálnej výchove.

Bývalý minister zdravotníctva Krajči z OĽaNO svojvoľne a v rozpore so zákonom vyzýval nemocnice, aby nevykonávali interrupcie. V úrade nebol ani rok a už stihol potichúčky bez odbornej diskusie pomeniť vyhlášku a zrušiť bezplatnú interrupciu pre ženy nad 40 rokov.

Nemali ani žiadny problém hlasovať za návrhy fašistov, s ktorými majú „hodnotové prieniky“. Začiatkom roka sa predseda Matovič zviditeľnil hlavne primitívnymi útokmi na LGBT komunitu.

Hlavne kvôli OĽaNO tak boli v tomto volebnom období práva žien a menšín v mimoriadnom ohrození. Množstvo štátnych funkcií obsadili ľuďmi z fundamentalistických katolíckych kruhov. Úplným výsmechom občanov bolo obsadenie funkcie splnomocnenkyne vlády pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia poslankyňou Annou Záborskou.

Klub OĽaNO organizoval aj modlitebné stretnutia v parlamente, kde sa títo poslanci modlili napríklad proti ľuďom, ktorí protestovali proti ich návrhu na sprísnenie interrupcií.

Po odchode Budajovej platformy zo strany zostala v OĽaNO práve len tá fundamentalistická časť. To isté platí pre stranu Za ľudí, kde liberálnejší poslanci odišli a v strane zostalo iba konzervatívne krídlo. Remišová sa netají tým, že ju silne ovplyvňuje náboženská viera nielen v súkromí, ale aj v politike a že napríklad podporuje sprísnenie interrupcií. Najväčšou hrozbu pre sekulárny štát však predstavuje tretia strana trojkoalície – Kresťanská únia pod vedením Záborskej.

Aktuálnou jednotkou na kandidátke koalície je županka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová. Tá v roku 2015 hlasovala za extrémisticky návrh náboženských fanatikov, ktorým chceli posielať ženy do väzenia za umelé oplodnenie. Na župný úrad v Žiline pozvala exorcistu.

Pred voľbami 2023 OĽaNO znova skúša ten istý trik: Cirkevnú agendu dočasne dáva do úzadia, namiesto toho opäť vyťahuje „boj proti mafii“ a všelijaké populistické sľuby o rozdávaní peňazí. Na kandidátke sa objavili aj niektorí noví ľudia, o ktorých názoroch sa veľa nevie. Avšak aj keby sa medzi nimi náhodou našiel nejaký rozumný kandidát, jeho voľba rozhodne nestojí za to, aby sme zároveň s nim dostali do parlamentu množstvo duchom svätým ovanutých kazateľov a stredovekých inkvizítoriek.

Hlasovanie pred voľbami

Škodlivé návrhy:

Ďalšie navyšovanie štátneho príspevku pre cirkvi: Poslanci strany hlasovali ZA

Sprísnenie interrupcií (klamlivo označené ako „pomoc ženám)“: Poslanci strany hlasovali ZA

Povinné pochovávanie potratených plodov: Poslanci strany hlasovali ZA

Podriadenie vyučovania na školách náboženskému presvedčeniu rodičov: Poslanci strany hlasovali ZA

Znemožnenie úradnej zmeny pohlavia: Poslanci strany hlasovali ZA

Užitočné návrhy:

Životné partnerstvá: Niektorí poslanci strany hlasovali PROTI a niektorí sa zdržali hlasovania alebo boli neprítomní

Povolenie interrupčnej tabletky: Väčšina poslancov strany hlasovala PROTI

Kategórie: Názory

Štítky: , , , , , ,