Pred parlamentnými voľbami sme zhodnotili doterajšiu prácu, názory a program jednotlivých politických strán z pohľadu sekularizmu. Všetky hodnotenia nájdete tu.
Doterajšie aktivity a názory
Hnutie Republika vzišlo zo strany Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Mariána Kotlebu, ktorú založil potom, čo súd rozpustil jeho pôvodnú stranu Slovenská pospolitosť. Dôvodom rozpustenia bolo, že stanovy strany hovorili o cieli nahradiť dnešný demokratický systém stavovským štátom, obsahovali národný princíp formulovaný tak, že bol v rozpore s ústavou a existovali paralely medzi súčasným programom a činnosťou Pospolitosti a fungovaním HSĽS (vládnucou stranou počas klérofašistického Slovenského štátu).
V roku 2019 ĽSNS na internete a v letákoch aktívne propagovala cirkevný pochod za zákaz interrupcií a zvážala tam v autobusoch svojich členov z celého Slovenska. Niektorí kňazi túto stranu otvorene podporovali a dvaja z nich zasvätili stranu ĽSNS a jej šéfa Mariana Kotlebu Bohu a Panne Márii (hoci pri bohoslužbách Kotleba chodieva s deťmi na krížik, čo by indikovalo, že patrí k nejakej inej alebo dokonca žiadnej cirkvi). Farár Marián Kuffa chodil so soškou jezuliatka v sprievode Milana Mazureka (o ktorom je na druhej strane známe, že vystúpil z katolíckej cirkvi) po parlamente, aby tam podporoval ich návrh zákon na zákaz interrupcií. V parlamentných voľbách sa na kandidátke ĽSNS dostali do parlamentu kuffovci, ktorí patria k najradikálnejším náboženským fundamentalistom.
Počas celej doby svojej existencie sa strana zameriavala hlavne na obmedzovanie práv žien a akýchkoľvek (národnostných, sexuálnych, náboženských či iných) menšín.
Po parlamentných voľbách 2020 bol Kotleba odsúdený za propagáciu extrémizmu, strana sa rozpadla a časť z nej sa premenovala na „Republika“. K rozchodu však nedošlo z ideologických dôvodov, ale na základe osobných sporov. Ani dnes neexistujú medzi týmito dvomi stranami žiadne významné ideologické rozdiely. Ďalší vedúci predstaviteľ strany ĽSNS a neskôr Republiky Milan Mazurek bol odsúdený za hanobenie národa, rasy či presvedčenia, kvôli čomu dočasne prišiel o svoj mandát v parlamente. Odsúdení boli za rôzne trestné činy aj ďalší vedúci členovia týchto strán.
V roku 2021 poslanec Republiky Miroslav Urban predložil do parlamentu návrh zákona na zákaz „propagácie“ rodovej identity alebo homosexuality po vzoru Maďarska, ktorý bol pojmologicky a odborne úplne popletený a predstavoval výrazný zásah do slobody prejavu. V praxi by nikomu nepomohol, len zbytočne ublížil ľuďom, ktorých sa týka. Odôvodnil to tým, že chce chrániť „kresťanské hodnoty“.
Keďže pôvodná strana ĽSNS sa podľa aktuálnych preferencií pravdepodobne už nedostane do parlamentu, veľa bývalých členov a voličov tejto strany prešlo práve do Republiky, ktorej sa viac darí zbavovať reputácie fašistov. Dnešní klérofašisti už nepochodujú v uniformách a s fakľami, o svojej skutočnej ideológii už otvorene nehovoria a snažia sa skrývať pravú podstatu toho, čo chcú dosiahnuť. Keď majú obhajovať svoje názory, nie sú historíci a príspevky na facebookovej stránke sa im záhadným spôsobom pridávajú samy. Žiaľ extrémistom skrývajúcim sa za kresťanstvo sa stále darí oklamať množstvo voličov.
Hlasovanie pred voľbami
Škodlivé návrhy:
Ďalšie navyšovanie štátneho príspevku pre cirkvi: Poslanci strany hlasovali ZA
Sprísnenie interrupcií (klamlivo označené ako „pomoc ženám)“: Poslanci strany hlasovali ZA
Povinné pochovávanie potratených plodov: Poslanci strany hlasovali ZA
Podriadenie vyučovania na školách náboženskému presvedčeniu rodičov: Poslanci strany hlasovali ZA
Znemožnenie úradnej zmeny pohlavia: Poslanci strany hlasovali ZA
Užitočné návrhy:
Životné partnerstvá: Poslanci strany hlasovali PROTI
Povolenie interrupčnej tabletky: Poslanci strany hlasovali PROTI
Kategórie: Názory
Štítky: klérofašizmus, ĽSNS, Marián Kotleba, parlamentné voľby, Republika, sekularizmus, voľby 2023