Kto v tomto volebnom období podporoval sekulárny štát?

V parlamentných voľbách budeme mať možnosť zakrúžkovať aj jednotlivých kandidátov. Tu sme sa pozreli na to, kto z nich v tomto volebnom období najviac bránil sekulárny charakter štátu. Zároveň im chceme pri tejto príležitosti poďakovať za spoluprácu.

ETHOS má dlhodobo dobrú spoluprácu s poslancom Miroslavom Žiakom (SaS). Dvakrát vystúpil na našich akciách za odluku cirkví od štátu. Ako jeden z mála slovenských politikov sa otvorene v parlamente prihlásil k tomu, že je ateista. Pri sčítaní obyvateľov 2021 podporil kampaň „bez vyznania“ a upozornil, že je to príležitosť vyjadriť názor, že už viac nechceme financovať cirkvi z našich daní.

Odluke cirkví od štátu venuje dlhodobo, organizoval niekoľko diskusií na túto tému a rokoval o nej aj s predstaviteľmi rôznych cirkví. Opakovane sa v parlamente vyjadril aj proti pokusom náboženských fundamentalistov o sprísnenie interrupcií a ďalším nezmyselným zákazom. Na svojom facebookovom profile tiež často upozorňuje na pochybné aktivity rôznych politických extrémistov a bojuje proti hoaxom a dezinformáciám.

Vďaka patrí aj Janke Bittó Cigánikovej (SaS). V tomto volebnom období predložili náboženskí fundamentalisti neuveriteľných 25 návrhov na sprísnenie či zákaz interrupcií – avšak ani jeden neprešiel, na čom má významnú zásluhu práve ona. Ako bývalá predsedníčka zdravotníckeho výboru NR SR dvakrát zorganizovala diskusiu s odborníkmi na túto tému, ktorých sa však predkladatelia návrhov napriek pozvaniu nezúčastnili.

Na svojom blogu písala články napríklad aj o zákaze nedeľného predaja, o interrupčných tabletkách, ktoré u nás z čisto ideologických dôvodoch stále nie sú povolené alebo o absurdnom návrhu Záborskej, ktorý by robil z kňazov zdravotníckych pracovníkov.

Branislav Gröhling (SaS) ako bývalý minister školstva viackrát kritizoval snahy náboženských fundamentalistov o pretláčanie svojej ideológie v tejto oblasti, napríklad Vašečkov návrh, podľa ktorého sa celé školstvo má riadiť náboženstvom a sexuálna výchova v školách má byť povolená len s písomným súhlasom rodičov a v zhode s ich náboženským presvedčením. V parlamente prečítal otvorený list Radovana Medoviča, riaditeľa ZŠ a člena ETHOSu, k tomuto návrhu.

Sexuálna a vzťahová výchova postavená na odporúčaniach odborníkov podľa Branislava Gröhlinga patrí do osnov škôl v 21. storočí a je potrebným prvkom, lebo čím je žiak informovanejší, tým menej dochádza k sexuálnemu násiliu, neželanému tehotenstvu a prenosu chorôb. Vystupoval aj proti zákazu interrupcií a zákazu nedeľného predaja.

Poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS) len týždeň po komplikovanom pôrode prišla do parlamentu, aby hlasovala proti návrhu na sprísnenie interrupcií, vďaka čomu tento návrh neprešiel o jediný hlas. Vo Výbore pre európske záležitosti presadila napríklad uznesenie odsudzujúce masívne porušovanie práv žien v Iráne a Afganistane zo strany tamojších vládnucich náboženských fundamentalistov.

Právnička Beáta Jurík (PS) sa na svojom blogu a facebookovom profile často vyjadruje k ľudskoprávnym témam a k pokusom Záborskej a spol. obmedzovať práva žien. Situáciu sleduje aj v iných krajinách, napríklad činnosť ultrakonzervatívneho združenia Ordo Iuris alebo súdne konanie s aktivistkou za práva žien Justynou Wydrzyńskou v Poľsku, ako aj dianie v Európskom parlamente, kde momentálne pôsobí ako politická poradkyňa frakcie Renew Europe. Upozornila aj na štedré štátne financovanie anti-choice organizácií prepojených so Záborskou v rozpore s oficiálnym účelom týchto dotácií. Netají sa tým, že je ateistka a chce žiť v spoločnosti, kde budú práva neveriacich rovnako rešpektované ako práva veriacich.

Advokátka a spoluzakladateľka OZ Dúhové rodiny Lucia Plaváková (PS) sa venuje hlavne téme zrovnoprávnenia LGBT komunity, ale aj ďalším ľudskoprávným témam. Žiaľ páry rovnakého pohlavia a čoraz častejšie aj transrodoví ľudia boli v tomto volebnom období jedným z hlavných terčov fundamentalistov a klérofašistov, ktorí viackrát predložili návrhy na obmedzovanie ich práv. O každom takomto návrhu informovala verejnosť a vyzývala poslancov, aby ho odmietli.

Plaváková opakovane upozorňovala aj na nebezpečné návrhy Záborskej na sprísnenie interrupcií, ktoré ohrozovali život a zdravie žien, a v roku 2021 vymyslela obštrukciu, ako tento návrh aspoň na pol roka zablokovať. V roku 2022 sa zúčastnila diskusie na tému „Ohrozuje politické kresťanstvo ľudské práva?“, o ktorej sme písali tu.

K najaktívnejším zástancom sekularizmu na Slovensku patrí Ondrej Prostredník (PS) a to napriek a možno práve vďaka tomu, že je evanjelický teológ. Na svojom blogu píše veľmi často o škodlivom vplyve úzkeho prepojenia cirkví a štátu.

V článkoch upozornil napríklad na to, ako katolícka cirkev za štátne peniaze učí bludy, na diskrimináciu náboženských menšín, ktorým nespravodlivý zákon neumožňuje registráciu či na zavádzajúcu otázku pri sčítaní obyvateľov 2021, kde spomenul aj našu kampaň #bezvyznania. Patril aj k iniciátorom našej výzvy „Dokončime November 1989. Darujme cirkvám slobodu“.

Ďalším zo skupiny sekulárnych veriacich je Miroslav Kocúr (PS). V roku 2008 spoluzakladal občiansku iniciatívu Nechceme sa prizerať, ktorá odmietala glorifikáciu klérofašistického režimu Slovenskej republiky 1939-1945 a jeho prezidenta. Často komentuje aktuálne dianie v politike aj v katolíckej cirkvi, kritizuje klerikalizmus a klérofašizmus a zúčastnil sa viacerých verejných diskusií. Tiež podporil našu výzvu „Dokončime November 1989. Darujme cirkvám slobodu“.

Samozrejme tento zoznam nie je úplný. Je tu aj veľa ďalších politikov, ktorí presadzovali sekulárny štát a každú takúto snahu si vážime.

Kategórie: Články

Štítky: , , , , , , , , , , , , ,