Opäť sa ukázalo, že odluka cirkví od štátu je nevyhnutná

Veľa ľudí ostalo nepríjemne prekvapených, že farár Marián Kuffa, ktorý sa v posledných rokoch zviditeľňoval hlavne neustáleným šírením nenávisti a konšpirácií, dostal štátne vyznamenanie. Predseda parlamentu Boris Kollár mu udelil cenu Jozefa Miloslava Hurbana. Rovnakú cenu dostal okrem iných aj ďalší predstaviteľ katolíckej cirkvi – arcibiskup Stanislav Zvolenský.

Zrejme išlo o ďalší pokus zapáčiť sa cirkevným predstaviteľom krátko pred voľbami v očakávaní podpory v kampani. Keď už sa im nepodarilo na poslednej parlamentnej schôdzi narýchlo pretlačiť ďalšie zvýšenie štátneho príspevku pre cirkvi, aspoň im schválili kontroverznú sochu na hrade, ktorá bola odhalená len dva týždne pred voľbami – a teraz pribudlo aj štátne vyznamenanie, s ktorým je spojená aj finančná odmena vo výške 25-násobku priemernej mesačnej mzdy.

Politická kampaň v kostoloch

Zástancovia tvrdia, že Kuffa túto cenu nedostal za svoju politickú propagandu, ale za charitatívnu činnosť. Farár pôsobí v Žakovciach, kde sa venuje bezdomovcom a iným ľuďom v núdzi a práve pre túto činnosť sa kedysi stal známym a získal obdiv aj mnohých ľudí mimo cirkvi.

Treba však dodať, že zďaleka nie je jediný, ktorý sa venuje takejto práci, ani ju nerobí zadarmo. Jeho Inštitút Krista Veľkňaza (IKV) funguje hlavne z verejných príspevkov, napr. z dotácií Ministerstva práce či Prešovského samosprávneho kraja. Na jeho činnosť sa tak skladajú všetci občania SR, rovnako ako na jeho mzdu, keďže katolícka cirkev je financovaná štátom.

Navyše klienti IKV majú povinnosť pracovať pre zariadenie a podľa kritikov je jeho nezvyčajná „terapia“ veľmi problematická. Avšak aj keby farár naozaj nezištne pomáhal stovkám ľudí, ako tvrdia jeho obdivovatelia, nedáva mu to žiadne právo zároveň ubližovať iným. A presne to robí.

Časom sa začal čoraz viac miešať do politiky a v kostoloch šíriť nielen ultrakonzervatívne názory, ale aj vyslovene bludy a klamstvá. Nepriateľom bol každý, kto nežil podľa jeho radikálnych náboženských predstáv – LGBT komunita, ženy, ktoré išli na interrupciu, feministky, liberáli, prezidentka… Dlhodobo robil priamo v kostoloch politickú kampaň proti Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách (tzv. Istanbulský dohovor), zrejme so súhlasom Konferencie biskupov Slovenska (KBS).

Otec národa, Boží prorok

Verejne sa vychvaľoval, ako za nim chodia poprední politici. Kritické ohlasy, aj zo strany umiernených kresťanov, ignoroval. Bez preháňania sa dá povedať, že okolo Kuffu vznikol silný kult osobnosti a on celkom zjavne uveril vo vlastnú výnimočnosť a vyvolenosť. Na internete sa začali šíriť všelijaké obrázky, básničky, videá a pozvánky na protestné akcie, kde Kuffu označili za „Otca národa“ či „Božieho proroka“.

A začal sa čoraz viac zbližovať s klérofašistami. So soškou jezuliatka chodil v sprievode Milana Mazureka po parlamente, aby tam podporoval návrh kotlebovcov na zákaz interrupcií.

Mnohí zostali nepríjemne prekvapení, keď jeho brat Štefan oznámil, že bude v parlamentných voľbách 2020 na kandidátke kotlebovcov. Ešte väčšie sklamanie a pobúrenie prišlo, keď ho v tom otvorene podporoval aj jeho brat Marián. V straníckych novinách kotlebovcov vtedy napísal článok o tom, že bude voliť svojho brata na ich kandidátke. To sa už prestalo páčiť aj KBS, ktorá ho vyzvala, aby s tým prestal. Celkom zjavne biskupi proti jeho aktivitám zasiahli až vtedy, keď im prerástol cez hlavu.

Kuffa si však nedal povedať. Krátko pred voľbami sa v Bratislave konala modlitebná protestná akcia – údajne apolitická. Jedným z hlavných organizátorov akcie bol však kandidát SNS a priamo vo vysielaní RTVS jej robil reklamu aj Kotleba. Nakoniec biskup Sečka vraj nepustil Kuffu na túto akciu. Preto tam síce neprišiel osobne, ale organizátori pustili na veľkoplošnej obrazovke jeho kázeň, takže šikovne obišiel tento zákaz. Prišli aj Kotleba, Harabín a Danko. V kázni Kuffa vyslovene menoval strany, ktoré podporuje: „Zapamätajte si štyri strany, ktoré chválim – Smer, SNS, Sme rodina a ĽSNS.“

Príhovor pri preberaní ocenenia

Cirkevné právo pritom zakazuje kňazom sa politicky angažovať a hrozia im za to sankcie. Neprekvapivo však žiadny postih neprišiel. Po voľbách bolo o Kuffovi počuť menej. To sa teraz zmenilo.

Vo svojom príhovore pri preberaní ocenenia opäť hovoril o tom, že do ústavy treba zakotviť boj proti „gender ideológii“ a šíril konšpirácie o tom, že Istanbulský dohovor a sexuálna výchova majú v sebe prvky vedúce k sexuálnej deformácii. Osobitne ďakoval Kollárovi, ale aj Robertovi Ficovi a Andrejovi Dankovi za ich boj proti Istanbulskému dohovoru. Nakoniec opäť spomenul, že bude voliť svojho brata a synovca. Opäť tak vyslovene zneužil celú akciu na volebnú reklamu a šírenie bludov. Pritom mu ani nebolo trápne prevziať cenu od človeka, ktorý v žiadnom prípade nezodpovedá jeho predstave o jedinej „správnej“ kresťanskej tradičnej rodine.

A čo na to všetko arcibiskup Zvolenský, ktorý sedel priamo v publiku? A ostatní cirkevní predstavitelia? V tlačovej správe KBS sa len sucho konštatuje, že cenu získali Zvolenský a Kuffa. Žiadne dištancovanie sa od jeho prejavu, žiadna vyvodenie dôsledkov za opakovane porušenie zákazu angažovania sa v politike. Tým sa celá záležitosť pre nich zrejme skončila.

Vyhlásenie k voľbám

KBS opakovane ukázala, že si nevie (alebo možno ani nechce) dať rady s konšpirátormi a klérofašistami vo vlastných radách. Kuffa pritom zďaleka nie je jediný, aj iní kňazi sa radi miešajú do politiky, ale cirkev v tom problém nevidí. Hlavne pred voľbami cirkevní predstavitelia priam trúfalo vyslovujú svoje politické požiadavky ohľadom smerovania nášho štátu.

Tak ako pred každými voľbami, aj samotná KBS už vydala vyhlásenie o tom, koho (ne)voliť, ktoré sa čítalo vo všetkých katolíckych kostoloch. A samozrejme im opäť najviac vadia tie strany, ktoré rešpektujú slobodu jednotlivca a nesnažia sa nikomu vnucovať nezmyselné príkazy a zákazy na základe náboženstva. Boj proti právam žien a menšín je pre nich dôležitejší ako všetko ostatné.

Považujeme za neprijateľné, aby štátom platení kňazi namiesto lásky k blížnemu šírili nenávisť, konšpirácie a politickú propagandu za peniaze nás všetkých – aj tých, ktorým takto neustále ubližujú. Ak to prekáža aj vám, môžete biskupom dať najavo svoj nesúhlas tým, že oficiálne vystúpite z cirkvi a tiež tým, že volíte strany, ktoré podporujú odluku cirkví od štátu.

Kategórie: Články

Štítky: , , , , , , , ,