Je Sme rodina sekulárna strana?

Pred parlamentnými voľbami sme zhodnotili doterajšiu prácu, názory a program jednotlivých politických strán z pohľadu sekularizmu. Všetky hodnotenia nájdete tu.

Doterajšie aktivity a názory

Sme rodina je hlavne populistická strana, ktorej predseda v minulosti viackrát šíril hoaxy a neznášanlivosť k rôznym menšinám. Opakovane hlasovala za návrhy náboženských fundamentalistov a fašistov na obmedzovanie ľudských práv.

V roku 2017 poslanci Sme rodina podporili diskriminačný zákon, ktorý praktický znemožňuje registráciu akejkoľvek novej cirkvi. Väčšina poslancov Sme rodina hlasovala aj za opakované návrhy na sprísnenie interrupcií.

Najznámejší katolícky fundamentalista v strane je bývalý minister práce Milan Krajniak, samozvaný „posledný križiak“, ktorý na ministerstvo bez transparentného výberového konania dosadil ideologicky spriaznených ľudí a presadzoval tam svoju náboženskú agendu.

Spôsobil de-facto zánik odboru rodovej rovnosti na ministerstve a rozdávanie jeho prostriedkov anti-choice organizáciám spojenými s Annou Záborskou a Annou Verešovou napriek zjavnému konfliktu záujmov a v rozpore s hodnotením odbornej komisie. V poskytovaní dotácií cirkvám a spriazneným organizáciám pokračoval aj v roku 2021 a 2022.

Vo februári 2021 na vrchole pandémie covidu Krajniak podporil výzvu biskupov na otvorene kostolov a úplne vážne pritom argumentoval údajným zázrakom z 18. storočia. V máji 2021 mal prejav na medzinárodnej konferencii známej ultrakonzervatívnej organizácie Ordo Iuris na podporu dokumentu z názvom Ženevskú konsenzuálnu deklaráciu, ktorý je namierený najmä proti právam žien a LGBT komunity.

Úplne absurdne pôsobí správanie predsedu strany, ktorý sa napriek neustálemu striedaniu partneriek a množstvu nemanželských detí prezentuje ako konzervatívny kresťan. Boris Kollár dokonca otvoril tzv. Konzervatívny summit, kde sa sťažoval na údajné šikanovanie kresťanov. Skupinu kuffovcov, tých najradikálnejších náboženských fundamentalistov, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke ĽSNS, označil za „tvrdých kresťanov“ a dokonca ich chcel zobrať na kandidátku.

Ďalší poslanec strany, Jozef Lukáč, patril k predkladateľom návrhu na zvýšenie štátneho finančného príspevku pre cirkvi aj návrhu na zákaz nedeľného predaja. Poslankyňa Eva Hudecová patrila k predkladateľom návrhu na povinné pochovávanie zvyškov po umelom prerušení tehotenstva.

Nakoniec biskupi a Boris Kollár bez schválenia mesta, zato s požehnaním od pápeža „obohatili“ náš verejný priestor o tri obrovské sochy svätcov (diskutabilnej umeleckej hodnoty) priamo na Bratislavskom hrade.

Pre sekulárne zmýšľajúcich občanov táto strana zatiaľ neurobila nič, naopak s ňou hrozí ďalšia klerikalizácia štátu.

Hlasovanie pred voľbami

Škodlivé návrhy:

Ďalšie navyšovanie štátneho príspevku pre cirkvi: Väčšina poslancov strany hlasovala ZA

Sprísnenie interrupcií (klamlivo označené ako „pomoc ženám)“: Väčšina
poslancov strany hlasovala ZA

Povinné pochovávanie potratených plodov: Väčšina poslancov strany hlasovala ZA

Podriadenie vyučovania na školách náboženskému presvedčeniu rodičov: Poslanci strany hlasovali ZA

Znemožnenie úradnej zmeny pohlavia: Väčšina poslancov strany hlasovala ZA

Užitočné návrhy:

Životné partnerstvá: Niektorí poslanci strany hlasovali PROTI a niektorí sa zdržali hlasovania

Povolenie interrupčnej tabletky: Väčšina poslancov strany sa zdržala hlasovania

Kategórie: Názory

Štítky: , , , ,