Náboženskí fundamentalisti predložili ďalšie škodlivé návrhy

Tento rok nás zrejme čakajú predčasné voľby. Súčasné veľmi náročné volebné obdobie, v ktorom sa kresťanskí fundamentalisti dostali k nebývalej moci, obsadili množstvo štátnych funkcií a presadili viaceré škodlivé zákony, sa tak blíži ku koncu.

Pravdepodobné presunutie termínu volieb na september 2023 zároveň znamená, že sa naplno rozbieha predvolebná kampaň a útoky na práva žien a menšín sa budú stupňovať. V utorok 31.1. sa začne ďalšia parlamentná schôdza a s návrhmi fundamentalistov sa roztrhlo vrece.

Ďalšie zákazy v parlamente

Znova tu máme hneď tri návrhy na sprísnenie resp. zákaz interrupcií. Jeden od Záborskej a spol., opäť klamlivo označený za „pomoc tehotným ženám“, bol podaný v septembri, ale dvakrát presunutý na ďalšiu schôdzu. K nemu pribudli ešte dva od Čepčeka, ktoré obsahujú okrem iného zákaz „reklamy“ (v skutočnosti zákaz poskytovania odborných informácií o interrupciách) a zákaz všetkých interrupcií až na niekoľko málo výnimiek, pričom aj pre tie by platili také prísne podmienky, že by sa v praxi nedali stihnúť. Napríklad ak je tehotenstvo následkom znásilnenia, musela by si žena najprv vyžiadať potvrdenie od prokurátora, ktorý by ho však mohol odmietnuť vystaviť na základe „výhrady vo svedomí“.

V dôvodnej správe k svojmu návrhu Čepček nepravdivo tvrdí, že „väčšina spoločnosti neschvaľuje, aby bolo zákonom povolené bezdôvodné prerušenie tehotenstva.“ V skutočnosti je to presne naopak – iba 8% ľudí na Slovensku je za sprísnenie interrupcií a veľká väčšina ho odmieta.

Podobná situácia nastala aj so zákazom nedeľného predaja, ktorý najprv navrhol Čepček a teraz k nemu pribudol ďalší návrh od Záborskej a spol. Aj keď to predkladatelia nepriznávajú, opäť ide o ďalší nezmyselný a škodlivý zákaz motivovaný výlučne náboženskou ideológiou.

Ďalej je tu návrh kotlebovcov, ktorým sa snažia úplne znemožniť tranzíciu pre transrodových ľudí na Slovensku. Po štvavej kampani niektorých politikov a náboženských spolkov proti transrodovým ľuďom v posledných mesiacoch to neprekvapuje.

Podporujeme Možnosť voľby

Pripomíname, že návrhy na sprísnenie interrupcií už viackrát neprešli o jediný hlas. Aj teraz to určite bude tesné a musíme počítať s tým, že tlak na ich prijatie ešte pred blížiacimi sa voľbami bude veľmi silný. Je preto veľmi dôležité, aby sme neboli ticho!

Ak chcete aj vy podporiť hnutie a protesty proti obmedzovaniu práv žien, odporúčame vám sledovať stránky združenia Možnosť voľby (na facebooku alebo instagrame) a iniciatívu Nebudeme ticho. Aj vďaka neúnavnej práci tejto a ďalších ľudskoprávnych organizácií – pripomienkovanie návrhov zákonov, rokovanie s politikmi, organizovanie hromadných pripomienok a verejných protestov, informovanie verejnosti o situácii v oblasti ľudských práv atď. – ešte nie sme na tom tak zle, ako napríklad v Poľsku.

Preto budeme radi, ak aspoň symbolicky pomôžete organizácii Možnosť voľby prispením akoukoľvek sumou, vďaka ktorej bude môcť robiť svoju prácu aj naďalej. Podporiť ju môžete cez stránku Darujme.sk. Za akúkoľvek pomoc vám ďakujeme!

Šanca pre sekulárne strany

Vzhľadom na to, že protikorupčný charakter vlády v poslednej dobe čím ďalej viac ustupoval ultrakonzervatívnemu a začalo sa nenávistné ťaženie niektorých vládnych politikov najmä proti LGBT komunite, považujeme jej koniec za dobrú správu.

Iste sú na mieste obavy, že by predčasné voľby mohli priniesť zlý výsledok. Táto hrozba však existuje vždy a nič nenasvedčuje tomu, že by pri voľbách v riadnom termíne bola menšia ako teraz. Skôr to môže byť naopak – čím dlhšie bude pri moci zostava, ktorej parlament vyslovil nedôveru a ktorá má len minimálnu reálnu podporu občanov, tým viac bude u ľudí narastať nespokojnosť. Niektorí vládni politici zároveň tým, že zotierajú rozdiely medzi demokratickými a nedemokratickými stranami, oslabujú u ľudí vieru v demokraciu, dôveru v štát a jeho inštitúcie.

Na druhej strane to môže dopadnúť aj lepšie ako minule. Môžeme dúfať, že sa aspoň časť voličov už poučila zo svojho omylu z roku 2020 a že náboženských fundamentalistov bude v parlamente o niečo menej. Tiež je tu určitá šanca, že sa – inak ako minule – do parlamentu dostanú aspoň dve sekulárne strany. O tom, ktoré strany a ktorí kandidáti si zaslúžia podporu sekulárne zmýšľajúcich občanov a pri ktorých naopak hrozí ďalšia klerikalizácia štátu, vás budeme včas informovať.

Kategórie: Články

Štítky: , , , , , , ,