Komu bude vydané Slovensko do rúk?

Ešte nie tak dávno si veľa ľudí nedokázalo predstaviť, že by ľudia ako (dnes už právoplatne odsúdený) extrémista Kotleba vôbec boli v parlamente. Voľby v roku 2016 však priniesli nepríjemné prekvapenie. Ostatné parlamentné strany sa napokon zmierili s tým, že ĽSNS v parlamente musia nejako strpieť, v žiadnom prípade ju však nechceli legitimizovať akoukoľvek spoluprácou, hlasovať za jej návrhy atď. Tieto časy sa však už skončili tiež a z „hrádze proti extrémizmu“ veľa neostalo. Prispela k tomu nielen strana Smer, ktorá sa čoraz viac radikalizuje a už pripúšťa aj budúcu koalíciu s hnutím Republika (ktoré sa oddelilo od ĽSNS), ale aj poslanci vládnej koalície.   

Spoločne proti právam žien a menšín

V júli 2020 18 poslancov OĽaNO a jeden poslanec Sme rodina porušili koaličnú zmluvu a hlasovali za návrhy kotlebovcov na zákaz interrupcií. Odvtedy za návrhy fašistov hlasovali už viackrát, a to nielen pri interrupciách, ale napríklad aj pri obmedzovaní práv LGBT komunity. Poslankyňa Hatráková to odôvodnila tým, že v „hodnotových“ otázkach majú prienik. Neprekvapuje to – náboženskí fundamentalisti a fašisti mali na Slovensku k sebe vždy blízko a nie nadarmo tu existuje výstižný pojem „klérofašizmus“.

Legitimizovanie fašistov pokračovalo neuveriteľnou rýchlosťou a v máji o tzv. protiinflačnom balíku spoločne hlasovali OĽaNO, Za ľudí a Sme rodina s kuffovcami a ĽSNS. Nešlo pritom o žiadnu náhodu, keďže Matovič predtým rokoval s poslancom ĽSNS, do návrhu zapracoval pripomienky tejto strany a následne sa kotlebovcom verejne poďakoval a pochválil sa vznikom „koalície na záchranu rodiny“. Dopredu dohodnuté spoločné hlasovanie sa následne opakovalo pri prelomení veta prezidentky.

Hneď nato sa poslanec Gyimesi (OĽaNO) rozhodol v rozpore s koaličnou zmluvou predložiť zákon o zákaze dúhových vlajok s opozičným poslancom Tarabom, ktorý sa do parlamentu dostal na kandidátke ĽSNS.

Aktuálna situácia

Aktuálne hrozí, že strana SaS po neustálych pokusoch o jej vyštvanie z vládnej koalície naozaj odíde a nahradia ju klérofašisti ci rôzni nezaradení poslanci, ktorí k tejto ideológii majú blízko. Pracuje na tom najmä strana Sme rodina. Jej predseda Boris Kollár označil ľudí, ktorí sa na kandidátke ĽSNS dostali do parlamentu, za „tvrdých kresťanov“ a prijal by ich do klubu. Jeho kolega, minister Krajniak súhlasí, že keby vládu podporovali kuffovci alebo poslanec Kočiš z Republiky, nevidí v tom problém.

Je to veľmi nebezpečný vývoj a už teraz je jasné, že ak sa niektorí z týchto poslancov naozaj rozhodnú podporovať koalíciu, nebude to zadarmo. V ohrození budú najmä práva žien a menšín.

Pri úvahách o prizvaní kuffovcov a spol. do koalície sa tiež akosi zabúda na to, že ich kandidovanie za ĽSNS zďaleka nie je jediný problém s nimi.

Náboženský extrémizmus

Štefan Kuffa v parlamente už raz bol, pôvodne sa tam dostal na kandidátke Oľano a už v roku 2012 sa zviditeľnil mnohými homofóbnymi výrokmi, okrem iným aj biblickým citátom o topení ľudí s mlynským kameňom uviazaným okolo krku, ktorí viacerí pochopili tak, že by chce nielen homosexuálov zabíjať, ale považuje to za najväčšie dobro, ktoré je pre nich možné urobiť.

V roku 2015 spolu s dvomi ďalšími katolíckymi poslancami predložil úplne desivý návrh zákona, ktorým okrem iného chceli presadiť, aby ženy išli za umelé oplodnenie do väzenia na 5 až 12 rokov a za interrupciu na 25 rokov až doživotie. Návrh našťastie neprešiel.

Ani pred minulými parlamentným voľbami sa kuffovci nijako netajili tým, že ich cieľom je katolícka teokracia – do volieb išli s heslom „Čo farár Kuffa hovorí teologicky, my chceme presadiť politicky.“ Farár Kuffa pritom z kancľa hlásal aj také veci, ako že gejovia a lesby sú horší než vrahovia, pred prezidentskými voľbami hovoril o „liberálnom hnoji“, ktorý treba vytlačiť buldozérom a podobné nenávistné prejavy.

O ďalších problematických a (kléro)fašistických výrokoch členov tejto strany písal politológ Pavol Hardoš.

Kuffovcov obvinila polícia

Pokiaľ sa niekto domnieva, že od kuffovcov mu nič nehrozí, pretože nie je ani homosexuál, ani žena, ani liberál, dopúšťa sa veľmi zlej kalkulácie. Akékoľvek potláčanie práv a slobôd menšín sa prejaví o niečo neskôr aj v potláčaní práv všetkých ostatných. O niečom svedčí aj nedávne obvinenie oboch poslancov – Štefana Kuffu i jeho syna Filipa – z nebezpečného vyhrážania a trestné stíhanie ďalších dvoch jeho synov za lúpež a výtržníctvo. Nešlo pritom o prvý takýto prípad, kuffovci sa mali pobiť o pozemky až päťkrát.

Toto všetko má veľmi ďaleko od normálnych prejavov kresťanskej viery. Už je to však zvykom, že akonáhle sa niekto začne zaštiťovať kresťanstvom a katolíckou cirkvou, aj úplne pomýlené a extrémistické názory sa zrazu stávajú akceptovateľnými pre široké vrstvy spoločnosti.

Ako píše Rado Ondřejíček, „Tu sa bavíme o vláde v sekulárnom štáte a vy sa nás snažíte uchlácholiť, že nič sa nebojte, nechceme aby vám vládli fašisti, chceme aby vám vládli náboženskí fanatici. Náboženský fanatizmus nemá čo v 21. storočí vládnuť v sekulárnej krajine, v Európskej únii. To ani nie je nijako kontroverzné tvrdenie, to je úplne normálny fakt vyplývajúci z nezlučiteľnosti toho čo je v ústave – že sa neviažeme na žiadne náboženstvo a toho, keď sa niekto prezentuje ako náboženský fanatik.“

Kategórie: Články

Štítky: , , , , , ,