Kto sú sympatizanti Ethosu a čo ich zaujímalo najviac?

Tento rok si občianske združenie Ethos pripomenulo 10. výročie svojho založenia. Pri tejto príležitosti sme sa bližšie pozreli na štatistiky našej hlavnej stránky sekularisti.sk, ale aj našich stránok na facebookuinstagrame, ktoré poskytujú podrobnejší pohľad o tom, kto sú naši čitatelia a ktoré články a aktivity ich za tých 10 rokov oslovili najviac.

Pokiaľ ide o zloženie podľa pohlavia a veku, na facebooku nás sleduje viac mužov a na instagrame viac žien. Na facebooku medzi našimi sledovateľmi prevažujú vekové skupiny 25 – 44 rokov, zatiaľ čo na instagrame 18 – 34 rokov. Keďže na oboch sociálnych sieťach pridávame rovnaký obsah, tieto rozdiely zrejme vyplývajú z rozdielov medzi sieťami ako takými. Pri zložení podľa mesta však existuje do veľkej miery zhoda. V oboch prípadov máme s veľkým odstupom najviac sledovateľov z Bratislavy – až 30 %, potom nasledujú Košice a Praha.

Naše najčítanejšie články

1. Vystúpenie z cirkvi

Najvyššiu čítanosť zo všetkých článkov na stránke sekularisti.sk mal príbeh našej členky Renáty o tom, ako vystupovala z katolíckej cirkvi, ktorá sa jej snažila tento krok všemožne komplikovať. Renáta to však nevzdala a nakoniec sa jej predsa len podarilo získať potvrdenie o vystúpení.

Keďže sme dostávali veľa otázok práve na túto tému, sme sa rozhodli vytvoriť samostatný projekt, aby sme ľuďom uľahčili vystúpenie z cirkvi. Od roku 2021 funguje naša stránka bezcirkvi.sk, ktorá vám bezplatne ponúka formulár a informácie potrebné pre vystúpenie (a výmaz osobných údajov) z akejkoľvek cirkvi či náboženskej spoločnosti na Slovensku.

2. Sčítanie obyvateľov

Naša kampaň #bezvyznania k sčítaniu obyvateľov 2021 mala v spoločnosti aj v médiách silný ohlas, čo nás príjemne prekvapilo. Vyzývali sme ľudí, aby sa cirkvám neprihlásili len tak zo zvyku, ale podľa svojho skutočného presvedčenia. Upozorňovali sme na to, že čím viac občanov sa prihlási k cirkvám, tým viac budú kňazi zasahovať do politiky a tým viac peňazí z daní nás všetkých si budú nárokovať.

Všetky články v rámci tejto kampaní mali tisíce videní, pričom vás najviac zaujímalo nespravodlivé delenie financií medzi jednotlivé cirkvi. Považujeme za veľký úspech, že podiel občanov bez vyznania výrazne narástol z 13,4 % v roku 2011 na 23,8 % v roku 2021.

3. Vyúčtovanie návštevy pápeža

V septembri 2021 navštívil pápež František Slovensko, čo bolo prezentované ako najvýznamnejšia udalosť roka. Už menej sa hovorilo o tom, koľko peňazí nás všetkých stála táto akcia, ktorá slúžila najmä na propagáciu katolíckej cirkvi. Plánovaný rozpočet návštevy trvajúcej necelé štyri dni sa vyšplhal do výšky 7,6 mil. eur napriek tomu, že záujem a počet účastníkov troch verejných akcií s pápežom bol oveľa menší, ako sa pôvodne predpokladalo.

Na základe časti dokladov, ktorú sme získali od ministerstva vnútra, že vypracovali vyúčtovanie návštevy pápeža, ktoré sa dostalo aj do médií.

Iné témy

Na ďalších miestach v rebríčku čítanosti sa ocitli všeobecné články o postavení cirkví na Slovensku – o Vatikánskych zmluvách, o cirkevných reštitúciách či o registrácii nových cirkví. Zaujímalo vás, čo je sekularizmus a prečo považujeme za dôležité slobodné rozhodnutie o krste.

Kategórie: Aktivity

Štítky: , , ,