Dobré aj zlé správy z parlamentu

V stredu skončila parlamentná schôdza, ktorá trvala od polovice apríla. Na rad prišli aj niektoré návrhy náboženských fundamentalistov z Kresťanskej únie, ktoré poslanci Vašečka a Záborská predložili už v novembri, ale potom ich dvakrát presunuli.

Návrhy Kresťanskej únie

Prvý bol o tom, že výuka vzťahovej a sexuálnej výchovy by sa mohla uskutočniť len s písomným súhlasom rodičov. Išlo by o zásadne obmedzovanie práva detí a mladých na vzdelanie. Parlament o tomto návrhu síce rokoval, ale hlasovať o ňom už nestihol.

Ďalej sa znova riešil návrh o rodnom čísle, ktorý by znemožnil úradnú zmenu pohlavia. Tento návrh bol obzvlášť úbohý, lebo by vôbec nikomu nepomohol a naopak ľuďom, ktorých sa týka, by úplne zbytočne ublížil. Našťastie neprešiel, hlasovalo zaňho iba OĽaNO (aktuálne premenované na „Slovensko“), KDH a niekoľko jednotlivcov zo Smeru a SNS.

Medzitým pribudol aj návrh uznesenia Kresťanskej únie, v ktorom kritizuje Európsky súd pre ľudské práva za jeho rozhodnutia o tom, že páry rovnakého pohlavia majú právo na rodinný život rovnako ako heterosexuálne páry. Ani toto uznesenie neprešlo, podporilo ho OĽaNO, KDH a časť Smeru.

Tieto výsledky nás potešili. Zároveň pripomíname, že ďalšie návrhy Kresťanskej únie ako povinné pochovávanie potratených plodov či zákaz nedeľného predaja sú stále v parlamente a majú sa prerokovať na ďalšej schôdzi.

Znova sa riešili interrupcie

Poslanec OĽaNO Rastislav Krátky navrhol uznesenie, kde by parlament zaviazal premiéra Fica, aby v Európskej rade vetoval uznesenie o základnom práve na interrupciu. Tento návrh tiež neprešiel – hlasovalo zaňho len OĽaNO, KDH, polovica SNS a jeden poslanec Smeru.

Veľmi znepokojivá je však ponuka premiéra zobchodovať obmedzovanie práv žien a menšín za podporu koalície od KDH. Keďže v poslednej dobe KDH čoraz častejšie pomáha vládnej koalícii, veľa nasvedčuje tomu, že v predsedníctve KDH má táto ponuka sympatie. Aj keď mnohí mylne pokladajú KDH za „umiernenú“ stranu, nie je tomu tak. Návrh KÚ o rodnom čísle, ktorý bol čistá zlomyseľnosť, KDH verejne obhajovalo a dokonca verejne vyčítalo Smeru, že zaňho nehlasoval. Ochote KDH spolupracovať so Smerom nasvedčuje aj vratké postavenie Martiny Holečkovej, ktorú obviňujú z príklonu k liberálom. Neprávom.

Ďalej vyšla správa, že ministerstvo zdravotníctva chce prebrať s odborníkmi aj koaličnými partnermi tému medikamentóznej formy interrupcie. Tá je na Slovensku stále nedostupná z čisto ideologických dôvodov na základe silného nátlaku náboženských fanatikov. Vyhláška, ktorá zohľadňuje potrebné zmeny, aby bolo možné používať medikamentóznu formu, bola pripravená už v októbri 2023 a na to, aby platila, stačil by podpis ministerky. Tá sa však stále vyhovára a ustupuje SNS, ktorá je proti a robí z odbornej medicínskej otázky politickú otázku. Už čoskoro sa ukáže, či konečne prestaneme posielať ženy na zbytočné operácie alebo či opäť raz zvíťazí náboženský fanatizmus nad odbornosťou.

Iné škodlivé návrhy

V parlamente sa riešilo aj niekoľko nebezpečných návrhov vládnej koalície. Zo strany SNS pokračuje snaha očierňovať mimovládne organizácie a vykresľovať ich ako škodcov, príživníkov či „zahraničných agentov“. Do druhého čítania prešiel návrh, ktorý by označil všetky organizácie, ktoré za kalendárny rok príjmu podporu viac ako 5000 eur zo zahraničia za „organizácie so zahraničnou podporou.“ Samozrejme hlásnych trúb kremeľskej propagandy financovaných podvodným crowdfunding-om by sa tento zákon nedotýkal. Okrem toho návrh prináša ďalšie povinnosti, ktoré by hlavne pre menšie mimovládky predstavovali neprimeranú záťaž a byrokraciu. Tento návrh je navyše v rozpore s právom EÚ a Maďarsko muselo v roku 2017 podobný zákon zrušiť.

Už sa hovorí aj o tom, že cirkevné mimovládky – napriek tomu, že do slovenskej politiky tiež zasahujú a podľa logiky SNS presadzujú „záujmy cudzieho štátu“ Vatikánu – majú mať z tohto zákona opäť výnimku, čo dokazuje pokrytectvo SNS. Po neodôvodnenom zrušení dotačnej výzvy na ochranu ľudských práv tak ide o ďalší krok zameraný proti ľudskoprávnom organizáciám.

Ďalšou hrozbou je návrh na zrušenie verejnoprávnej RTVS a vytvorenie novej STVR, o ktorom sme už písali. V oboch prípadoch ide o oveľa viac ako „len“ ďalšie posilnenie vplyvu cirkví, keďže oba zákony ohrozujú zásady demokracie a právneho štátu. Navrhované doplnenie zástupcov cirkví do etickej komisie posudzujúcej chod verejnoprávnej televízie tu nie je cieľom, ale prostriedkom ako získať pre nehorázny návrh podporu zo strany časti verejnosti.

A nakoniec je tu tiež pripravovaná novela zákona o financovaní cirkví, ktorá má registrovaným cirkvám znova výrazne zvýšiť štátny príspevok. K nej sa podrobnejšie vyjadríme už čoskoro.

Kategórie: Články

Štítky: , , , , , , , , , , ,