Odmietame zákon, ktorý znemožní úradnú zmenu pohlavia

Škodlivý a neodborný návrh Záborskej a spol. o rodných číslach, ktorý fakticky znemožní transrodovým ľuďom zosúladenie ich rodovej identity s úradným záznamom, prešiel do druhého čítania. Návrh podporilo až 87 poslancov OĽaNO, Smeru, Sme rodiny a fašistov. Ide o návrh, ktorý nikomu nepomôže a naopak ľuďom, ktorých sa týka, úplne zbytočne ublíži.

Čo znamená tento návrh?

Konkrétne ide o zákon č. 301/1995 Z. z. o rodnom čísle v znení zákona č. 515/2003 Z. z. a zákona č. 310/2022 Z., § 8 ods. 2 písm. b), ktorý v súčasnosti znie: „Ministerstvo vykoná na požiadanie zmenu rodného čísla na základe lekárskeho posudku o zmene pohlavia osoby.“ Podľa rodného čísla sa totiž dá zistiť pohlavie osoby – ženy majú v prvom čísle mesiaca +5. Podľa návrhu má táto veta byť zmenená na „Ministerstvo vykoná na požiadanie zmenu nesprávne určeného rodného čísla na základe lekárskeho posudku o zmene pohlavia osoby preukazujúceho na základe genetického testu správne určenie pohlavia osoby.“

Ako vysvetľuje psychologička Barbora Vašečková, je veľa stavov, kedy sa nedá určiť pohlavie čisto len na základe genetiky. Niektorí ľudia sa narodia s oboma pohlavnými orgánmi, resp. pohlavnými znakmi oboch pohlaví (tzv. intersexualita) alebo s genetickou odlišnosťou, ktorá nezodpovedá väčšinovému rozdeleniu na chromozóm XX a XY. Z medicínskeho hľadiska sa v rámci pohlavia rozlišujú rôzne formy, pričom genetická časť je len jedna z nich. Ďalšou súčasťou sú hormóny, štruktúra vonkajších a vnútorných genitálií a v neposlednom rade aj psychický stav a vnímanie vlastnej identity – vnútorný trvalý pocit súnaležitosti s jedným, druhým alebo žiadnym rodom. 

V praxi táto zmena zákona bude znamenať, že si intersexuálni a transrodoví ľudia napriek lekárskemu posudku už nebudú môcť zmeniť rodné číslo, a to ani vtedy, ak už celé roky berú hormóny, podstúpili operácie atď. Budú tak neustále vystavení nútenému „vyoutovaniu“, lebo ich doklady budú v rozpore s tým, ako vyzerajú.

Zo strany predkladateľov je to čistá zlomyseľnosť a snaha priživiť sa na aktuálnej vlne nenávisti voči transrodovým ľuďom. Návrh je navyše v rozpore so štandardmi medicínskej tranzície, s rozhodnutiami Európskeho súdu pre ľudské práva a usmerneniami Svetovej zdravotníckej organizácie.

Čo môžete urobiť?

Organizácia Amnesty International spustila petíciu proti návrhu zákona, ktorú môžete podpísať tu.

V sobotu 25.3. o 16:00 sa koná protestná akcia v Bratislave na námestí SNP.

Ak sa téme venujete alebo sa Vás osobne týka a chcete sa so svojím príbehom podeliť, máte možnosť napísať strane SaS, ktorá hlasovala proti návrhu, na tranzicie@sas.sk. Pomôžete tak pri ďalšom právnom postupe a obhajobe ľudských práv. Ak prejde táto novela aj v 2. čítaní, SaS sa obráti na Ústavný súd a tiež vyzve prezidentku, aby zmenu vetovala.

Je smutné a hrozivé, že na množstvo skutočne dôležitých zákonov sa v chaotickom parlamente nenašla väčšina, v dôsledku čoho môže Slovensko prísť o milióny alebo dokonca miliardy eur, ale na tom ako znepríjemniť život minimálne jednej skupine ľudí, sa vždy vedia dohodnúť. V mene OZ Ethos preto vyzývame poslancov a poslankyne NR SR, aby v druhom čítaní tento zákon odmietli.

Kategórie: Stanoviská

Štítky: , , , , ,