Koalícia náboženských fundamentalistov nepodporila, podáva im však ruku

11. apríla poslanci Európskeho parlamentu prijali uznesenie, ktorým chcú zakotviť právo na umelé prerušenie tehotenstva do Charty základných práv EÚ. V uznesení odsudzujú spiatočníctvo v oblasti práv žien a všetky pokusy obmedziť alebo odstrániť existujúcu ochranu sexuálneho a  reprodukčného zdravia a práv a rodovej rovnosti, ku ktorým  dochádza na celom svete vrátane Slovenska.

V susednom Poľsku toto spiatočníctvo zašlo tak ďaleko, že pre zákaz interrupcií zomierali ženy. Interrupcie sú zakázané aj na Malte. Na Slovensku sme v predchádzajúcom volebnom období čelili až 25-tim pokusom o sprísnenie či zákaz interrupcií, pričom dostupnosť interrupcií na Slovensku už teraz patrí k najhorším v Európe a dodnes je tu z čisto ideologických dôvodov zakázaná interrupčná tabletka. Pritom aj verejná mienka u nás jasne hovorí, že slovenská spoločnosť je proti obmedzovaniu tohto práva a ľudia dlhodobo podporujú možnosť rozhodnúť sa.

Uznesenie OĽaNO neprešlo

Toto uznesenie Európskeho parlamentu samozrejme nahnevalo našich náboženských fundamentalistov. Poslanec OĽaNO Rastislav Krátky navrhol uznesenie, ktorým by slovenský parlament zaviazal premiéra Fica, aby v Európskej rade vetoval uznesenie o základnom práve na interrupciu. Tento návrh však neprešiel – hlasovalo zaňho len OĽaNO, KDH, polovica SNS a jeden poslanec Smeru.

Náboženskí fundamentalisti bez podpory vládnej koalície žiadne ideologické zákazy nepresadia. Existuje však reálna hrozba, že práve takéto škodlivé zákony zobchodujú za podporu vlády v iných veciach.

Robert Fico na Výbore pre európske záležitosti totiž povedal europoslankyni za KDH: „Ja vám ponúkam: poďme sa baviť o zákaze adopcii detí homosexuálnymi pármi. Poďme sa rozprávať o zákaze superpotratov.“ Čo je to superpotrat, nikto nevie – ide o vymyslené, nezmyselné slovo.

V minulosti už spolupracovali

Treba dodať, že už v roku 2022 Smer raz hlasoval za Čepčekov návrh na zákaz interrupcií – jeden z najprísnejších, ktoré v predchádzajúcom volebnom období boli predložené. A to napriek predchádzajúcemu vyjadreniu Fica, že súčasnú úpravu zákona považuje za dobrú a interrupcie netreba sprísniť. Paradoxne za ten istý Čepčekov návrh o rok neskôr už nikto zo Smeru nehlasoval. Nestalo sa to prvýkrát, už v roku 2019 strana behom krátkeho času zmenila názor na túto tému. Je to naozaj pozoruhodná názorová nekonzistentnosť.

O zákaze adopcií pármi rovnakého pohlavia hovoril Fico už po voľbách. Smer sa v minulosti už raz spojil s KDH, keď v roku 2014 presadili spolu zmenu ústavy zakazujúcu manželstvá párov rovnakého pohlavia.

Obchodovanie s ľudskými právami už začalo

Či KDH túto najnovšiu „ponuku“ prijme, zatiaľ nie je úplne jasné. Niektorí poslanci KDH zatiaľ veľmi nechcú spolupracovať s vládou, ale v strane sú nepochybne aj fanatici, ktorí sa pre zákaz interrupcií spoja s hocikým. Už vyhlásili, že sú ochotní rokovať s Ficom o etických témach.

Dobre vedia, že im v prípadnej budúcej spoločnej vláde s PS a SaS žiadne obmedzovanie osobnej slobody z náboženských dôvodov neprejde. Na druhej strane by spoluprácou so súčasnou vládou tiež stratili nemalý počet voličov.

Politici by sa mali držať zásady, že s ľudskými právami sa neobchoduje. Lenže súčasná vláda s takýmto obchodovaním už začala. Videli sme pred prezidentskými voľbami, ako Peter Pellegrini zobchodoval ubližovanie transrodovým ľuďom za podporu SNS a náboženských fanatikov v kampani. Je veľká škoda, že mu to vtedy prešlo bez väčšieho odporu. Aj tým, ktorí si povedali, že ich sa to netýka, totiž musí byť jasné, že jedným uznesením sa to neskončí a po transrodových ľuďoch zrejme prídu na rad aj práva „netradičných“ rodín a práva žien.

Kategórie: Články

Štítky: , , , , , , , ,