Náboženskí fanatici si opäť presadili svoje – aj klamstvami a zastrašovaním

V lete sme tu písali o vyjadreniach ministra zdravotníctva Palkoviča, že je otvorený odbornej diskusii o interrupčnej tabletke, ktorú by rád viedol výhradne vo vecnej rovine. Pripomínali sme, že odborná diskusia už dávno prebehla – aj celosvetovo, a preto je tabletka skoro vo všetkých ostatných európskych krajinách už dávno zavedená.

Neexistuje teda žiadny rozumný dôvod, prečo tabletky neschváliť. Problém je v silnom vplyve katolíckej cirkvi na zdravotníctvo, ktorá ju odmieta z čisto ideologických dôvodov a vnucuje tento ideologický zákaz aj všetkým ostatným občanom SR.

Šikanovanie lekárov

Náboženskí fanatici záujem o diskusiu nemajú, a už vôbec nie o odbornú. Oni predsa majú svoju „pravdu“.  Ani jeden z 25 návrhov na sprísnenie či zákaz interrupcií, ktoré predložili v predchádzajúcom volebnom období, nekonzultovali s komorou gynekológov a pôrodníkov. Na stretnutia zdravotníckeho výboru, kde sa s odborníkmi z rôznych sfér debatovalo o týchto návrhoch, napriek pozvaniu nikto z predkladateľov neprišiel. 

A tak sa stalo to, čo sa dalo čakať – cirkevní predstavitelia, anti-choice aktivisti, klerikálni politici a cirkevno-propagandistické denníky spustili obrovskú antikampaň plnú klamstiev a výmyslov o tom, že tabletka je údajne strašne nebezpečná, že zvýši počet interrupcií alebo že ich ženám neprimerane uľahčuje. Z medicínskej otázky urobili otázku náboženskú a politickú.

S vecnou diskusiou to celé nemalo nič spoločné. Zašlo to až tak ďaleko, že niekto vytvoril lynčovací zoznam – „tabuľu hanby“ lekárov, ktorí sa vyslovili za zavedenie tabletky, na anonymnej internetovej stránke.

Na stránku podnecujúcu k prenasledovaniu gynekológov aký prvý upozornil lekár Maroš Rudnay, ktorý zároveň pripomenul, že právnikom Lekárskeho odborového združenia je predseda Aliancie za rodinu, známy katolícky fundamentalista Anton Chromík – čo v tomto prípade znamená jasný konflikt záujmov. Znevažovanie lekárov odsúdili Slovenská komora lekárov aj Zväz ambulantných poskytovateľov, naopak Lekárske odborové združenie sa nezmohlo na viac než bezobsažné frázy.

Šikanovanie lekárov ukončila až polícia, ktorá predmetnú stránku vypla. O tom, či sa jej nakoniec podarilo vypátrať autora, nemáme žiadne správy.

KDH popiera vedecké fakty

Do celej záležitosti sa opakovane miešalo aj KDH, ktoré už v júni arogantne vyzvalo vládu, aby nepočúvala gynekológov a po voľbách túto výzvu zopakovalo s odôvodnením, že vraj tabletka je nebezpečná a že riziká sú dokonca vyššie ako pri chirurgickej forme. Táto argumentácia je už na prvý pohľad úplne absurdná vzhľadom na to, že nejde o žiadnu novinku, ale o niečo, čo sa používa vo vyspelom svete už 30 rokov a čo jednoznačne odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia ako aj slovenskí odborníci.

Týmto sa KDH samo vylúčilo z akejkoľvek serióznej diskusie na túto tému. Ako chcete diskutovať s niekým, kto popiera vedecké fakty a myslí si o sebe, že je múdrejší ako všetci odborníci dokopy?  

Navyše táto predstieraná starostlivosť o ženy je pokrytectvo najhrubšieho zrna, keďže tí istí ľudia v minulosti presadzovali zákony, ktoré vážne ohrozujú život a zdravie žien a dokonca chceli ženy za interrupciu aj za umelé oplodnenie posielať do väzenia. Náboženskí fundamentalisti očividne uvažujú spôsobom, že keď už nemôžu interrupcie zakázať, treba aspoň potrestať ženy za ich „zlé“ rozhodnutie zbytočným operačným zákrokom.

Argumentácia KDH obsahuje presne 0 vedeckých faktov. Medikamentózna forma šetrí zdravie žien, budúce tehotenstvá dokonca verejné financie a naši odborníci po nej volajú už desiatky rokov. Je mi veľmi ľúto, že KDH sa vydalo touto cestou. Nechce pomáhať ľuďom, ale Záborskej a Kuffovcom v boji proti právam žien“, reagovala na túto výzvu Janka Bittó Cigániková (SaS).

Dopadlo to ako vždy

Ešte v máji minister zdravotníctva Michal Palkovič avizoval, že sa možnosti chemickej interrupcie na Slovensku bude venovať a sám uznal, že táto forma interrupcie je menej riziková. Aj keď by stačilo zmeniť jednu vyhlášku, na čo ani súhlas parlamentu nie je potrebný, minister to odmietol s tým, že najprv bude treba vypracovať štandardný postup.

Či skutočne v tejto veci niečo urobil alebo išlo len o výhovorku a naťahovanie času, nevieme. Každopádne výsledok nie je nijaký a do konca funkčného obdobia aktuálneho ministra sa opäť nič nezmení. „Rozhodnutie o zavedení takzvanej potratovej tabletky alebo o zachovaní súčasného status quo bude na novej politickej reprezentácii“, uviedlo komunikačné oddelenie rezortu zdravotníctva.

Môžeme to celé teda zhrnúť tak, že opäť raz zvíťazila náboženská ideológia nad odbornosťou. Ženy budú aj naďalej nútené k zbytočným operáciám. Absurdný stav, ktorý na jednej strane interrupcie na Slovensku umožňuje, ale na druhej núti lekárov vykonávať tento legálny zákrok zastaralým a rizikovejším spôsobom, potrvá aj naďalej. Žiaľ, opäť sa ukázalo, že u nás o zdraví žien nerozhodujú tí, ktorí tomu najlepšie rozumejú, ale tí, ktorí najhlasnejšie kričia.

Ostáva dúfať, že raz budeme predsa len mať rozumného a odvážneho ministra zdravotníctva, ktorému skutočne záleží na zdraví žien a nebude sa báť nátlaku a vyhrážok náboženských fanatikov.

Kategórie: Články

Štítky: , , , , ,