Za verejnoprávnu a sekulárnu televíziu!

Vláda nedávno predložila návrh na zrušenie verejnoprávnej inštitúcie Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) a vytvorenie novej STVR. Existujú obavy, že táto nová televízia bude vysielať najmä vládnu propagandu a všelijaké bludy. O tom, že sú tieto obavy oprávnené, svedčí hlavne personálna politika SNS, ktorá sa historicky vyvíja od bezcharakterných a všetkého schopných osôb k osobám bezcharakterným a neschopným.

Vysielací priestor v STVR by mali dostať napríklad aj spochybňovači základných faktov, dokonca aj ľudia, ktorí veria, že Zem je plochá, tvrdí šéf služobného úradu ministerstva kultúry Lukáš Machala.

O niečom svedčia aj výroky ďalšieho poslanca SNS Romana Michelka. V RTVS je podľa neho jediná diskusná relácia širšieho formátu, ktorá má atribúty verejnoprávnosti – Do kríža. Ide o cirkevno-propagandistickú reláciu, v ktorej sa moderátori napríklad sťažovali, ako bola údajne utláčaná ich sloboda vierovyznania tým, že v čase pandémie nemohli chodiť na verejné bohoslužby. V diskusii o interrupciách a právach žien tam diskutovali štyria muži – z toho traja náboženskí fundamentalisti, ktorí im tie práva chceli zobrať. Moderátor relácie Do kríža Jaroslav Daniška je zároveň šéfredaktorom denníka Štandard, ktorý sa dostal na zoznam dezinformačných stránok za šírenie klamlivých správ, propagandy a konšpiračných teórií.

Okrem tejto sa už v súčasnosti v RTVS objavuje nadmerné množstvo náboženských a najmä katolíckych relácií a bohoslužieb.

RTVS by pritom mala podľa svojho  poslania okrem iného byť nezávislá (teda aj ideologicky neutrálna či aspoň vyvážená) a rozvíjať kultúrnu identitu obyvateľov Slovenskej republiky bez ohľadu na vieru a náboženstvo. Na propagáciu jednej cirkvi sú tu iné, súkromné stanice ako TV Lux.

Podľa aktuálneho návrhu zákona navyše poradným orgánom rady STVR bude deväťčlenná etická komisia, ktorej členov majú navrhovať aj predstavitelia cirkví. Registrované cirkvi sú v návrhu spomenuté hneď niekoľkokrát.

Aktuálny návrh vnímame ako pokus vlády ovládnuť verejnoprávny rozhlas a televíziu, ktorý by ešte viac zhoršil súčasný stav. Z toho dôvodu o.z. Ethos podporuje protestnú akciu za záchranu RTVS, ktorá sa koná v stredu 15. mája o 18:00 na Námestí Slobody v Bratislave.

Kategórie: Stanoviská

Štítky: , , , , ,