Voľme sekulárne!

Dobre si všetci pamätáme, ako pred minulými parlamentnými voľbami veľa ľudí malo nádej na zmenu k lepšiemu. Keď však krátko pred termínom volieb začali výrazne stúpať preferencie OĽaNO, pozreli sme sa bližšie na ich kandidátku a boli sme zdesení, koľko náboženských fundamentalistov sa skrýva za peknými rečami o boji proti korupcii. Snažili sme sa voličov varovať, no bez úspechu. Náboženský fanatizmus vtedy len málokto považoval za vážnu hrozbu a politici sa predháňali v tom, kto je väčší kresťan.

Keď sa už krátko po voľbách objavili prvé návrhy na zákaz interrupcií, mnohí veľmi rýchlo zistili, že zase majú to, čo nechceli. A žiaľ, týkalo sa to nás všetkých. 

V tomto volebnom období náboženskí fundamentalisti v parlamente presadzovali ďalšie navyšovanie štátneho príspevku pre cirkvi, sprísnenie alebo zákaz interrupcií (takýchto návrhov bolo v parlamente až 25), zákaz nedeľného predaja, povinné pochovávanie potratených plodov, znemožnenie úradnej zmeny pohlavia, prispôsobenie školstva náboženstvu rodičov, obmedzovanie prístupu k sexuálnej výchove, notárske potvrdenie na pozeranie porna, uznanie farárov za zdravotných pracovníkov, a množstvo ďalších škodlivých hlúpostí na základe náboženstva. Organizovali modlitebné stretnutia v parlamente, vytvorili štátny úrad, ktorý namiesto slobody vierovyznania propaguje iba katolícku cirkev a pri obsadzovaní štátnych funkcií pre nich zjavne bolo dôležitejšie „správne“ vierovyznanie ako odbornosť…

Úprimne vám povieme, že je veľmi vyčerpávajúce neustále bojovať proti týmto škodlivým návrhom, písať poslancom, organizovať petície a protestné akcie – keď v najlepšom prípade tieto návrhy tesne neprejdú a viete, že už o 6 mesiacov vás to isté čaká znova. Za úspech sa dalo považovať už len to, keď sa fundamentalistom nepodarilo nič zásadne zhoršiť. Akékoľvek návrhy na zmenu k lepšiemu aj tak nemali šancu prejsť.

Preto vás prosíme – nedajte sa (znova) oklamať. Pozrite si program, doterajšie názory a aktivity strany, ktorú plánujete voliť a jej výsledky hlasovaní v parlamente. Úplne chápeme, ak ste po minulom sklamaní už znechutení z politiky, ale porazeneckými rečami typu „nikdy tu nebude dobre“ sa nič nedosiahne. Stále je z čoho vyberať. Ak sa vám nepozdávajú konkrétni ľudia vo vedení nejakej strany, máte možnosť krúžkovať jednotlivých kandidátov, ktorí vám vyhovujú viac.

Predvolebné prieskumy ukázali, že slovenská spoločnosť je oveľa sekulárnejšia než aktuálny parlament a že veľká väčšina ľudí tu nechce zákaz interrupcií, zákaz nedeľného predaja ani štátne financovanie cirkví. No žiaľ, preferencie jednotlivých strán tomu nezodpovedajú a opäť nám hrozí nadpriemerné zastúpenie klerikálnych politikov.

Ak sa fundamentalisti z OĽaNO znova dostanú do parlamentu, nekonečná séria návrhov na sprísnenie interrupcií a ďalších nezmyselných zákazov bude pokračovať aj po 30. septembri. Keď za ich hlúposti budú hlasovať aj KDH, Republika, SNS, Sme rodina a časť Smeru, čakajú nás opäť ťažké časy. Je preto veľmi dôležité, aby všetci sekulárne zmýšľajúci ľudia prišli k voľbám!

Na každom z nás záleží. Nezabudnite, že aktuálne nešťastné zloženie parlamentu zásadne ovplyvnilo púhych 926 chýbajúcich hlasov. Aj vy môžete rozhodnúť o tom, či nás spiatočníci vrátia do stredoveku alebo či Slovensko konečne bude sekulárna krajina 21. storočia. Za podporu sekulárnych strán a kandidátov vám ďakujeme!

Pre úplnosť sem dávame ešte raz odkazy na naše články, kde si môžete prečítať:

– o tom, čo presne by mala podľa nášho názoru presadzovať sekulárna politická strana,

doterajšie aktivity, názory a výsledky hlasovania jednotlivých strán,

– ktoré strany majú v programe odluku cirkví od štátu,

– kto v tomto volebnom období podporoval sekulárny štát.

Kategórie: Stanoviská

Štítky: , , ,