Pomoc obetiam zneužívania v cirkvi

V posledných rokoch po celom svete vyšlo najavo obrovské množstvo škandálov so sexuálnym zneužívaním detí katolíckymi kňazmi. V USA, Nemecku, Poľsku, Francúzku, Taliansku, Holandsku, Čile, Írsku a ďalších krajinách – prípadov bolo toľko, že sa to nedá považovať ani za nešťastnú náhodu, ani za zlyhanie jednotlivcov. Ide o tisícky kňazov a desaťtisíce známych obetí, pričom sa dá predpokladať, že skutočný počet obetí je oveľa vyšší.  

Problémom pritom nie je len samotné zneužívanie, ale aj ututlávanie a klamanie vedenia katolíckej cirkvi, ktoré systematicky krylo týchto zvrhlých kňazov a namiesto ich udania na polícii ich len presunula na iné pôsobisko, kde mohli pokračovať vo svojom zločinnom konaní. Vrcholom nechutnosti je, že sa takto správali ľudia, ktorí seba a svoju organizáciu prezentujú ako vzor morálky.

Možno ste videli napríklad film „Zbav nás všetkého zlého“, v ktorom sa írsky katolícky kňaz priznáva k znásilňovaniu stoviek detí a ako ho cirkev len presúvala z miesta na miesto, Oscarom ocenený „Spotlight“ o desiatkach afér iba z Bostonu alebo dokumenty bratov Sekielských z Poľska „Len to nikomu nehovor“ a „Hra na schovávačku“, ktoré mali milióny zhliadnutí na internete.

Dve organizácie v ČR

V Českej republike existujú už dve organizácie, ktoré sa venujú tejto problematike a pomáhajú obetiam zneužívania v cirkvi. Prvá je iniciatíva Pro čistou cirkev, ktorý založil bývalý cirkevný sudca Jan Rozek. Napriek tomu, že ide o silne veriaceho katolíka s úprimným záujmom zmeniť cirkev k lepšiemu, cirkevní predstavitelia na jeho aktivity reagovali typickým spôsobom – z diecézy ho vyhodili.

Po vyše dvoch rokoch zostal Rozek v pomáhaní druhým stále aktívny a nedávno bol s nim zverejnený veľmi zaujímavý rozhovor, v ktorom vysvetľuje, prečo sa tieto zločiny v takom množstve dejú práve v katolíckej cirkvi:   

„Pedofili priamo hľadajú organizácie, v ktorých by mohli nerušene pôsobiť. Od vedúcich v detských táboroch cez cirkev a rády. No tu prichádzame k veľkému rozdielu, keď bude pedofil učiteľom alebo kňazom. Keď bude učiť a na jeho činy prídu rodičia, riaditeľ tohto človeka vyhodí a je vyradený. Keď bude pedofil kňazom, biskup ho bude prehadzovať na rôzne strany diecézy, až sa na to zabudne. Ak sa na to náhodou nezabudne, preloží ho do inej krajiny, napríklad zo Slovenska do Česka. Znamená to, že je perfektne krytý. Po prvé biskupom a po druhé veriacimi ľuďmi.“

Tento mesiac vzniklo na pomoc obetiam ďalšie združenie s názvom Někdo Ti uvěří. Založili ho Jiří Kylar a Jiřina Kočí, ktorí boli v minulosti sami zneužívaní kňazom.

Ako je to na Slovensku?

Sexuálne škandály cirkvi ani Slovensko neobišli. Hoci oficiálne odsúdený bol dosiaľ len jeden kňaz, Konferencia biskupov Slovenska priznáva, že cirkevné orgány vyniesli viacero trestov. Aj u nás sa vedú súdne procesy s kňazmi a na veľkosť krajiny nejde o zanedbateľný počet. Koľko prípadov však skončilo aj na polícii a koľko ich riešila cirkev iba vo svojom vnútri, nevedno.

Jedným z dôvodov, prečo sa obete obávajú zverejnenia svojich prípadov, je bezpochybne silný spoločenský vplyv katolíckej cirkvi a správanie mnohých veriacich, ktorí na základe slepej poslušnosti voči cirkevnej autorite neodsudzujú páchateľa, ale obeť. V roku 2015 bol kňaz Pavol Kobida z farnosti v Nevidzanoch odsúdený na trojročnú podmienku za zneužívanie 11-ročnej školáčky. Súd mu tiež udelil trojročný zákaz činností, pri ktorých by prichádzal do kontaktu s deťmi a nariadil podstúpiť sexuologickú liečbu. Napriek dôkazom a oficiálnemu rozsudku ľudia v dedine neveria, že sa skutok stal. O farárovi naďalej hovoria ako o ctihodnom a dôstojnom pánovi a hnevajú sa na obeť.

Podozrenie padlo aj na košického gréckokatolíckeho biskupa Milana Chautura. Obvinila ho Martina O’Connorová, ktorú mal zneužívať, keď mala 6 rokov. V auguste 2018 podala trestné oznámenie, prípad prebrala polícia v Humennom. Aj v tomto prípade sa cirkev a tisícky veriacich jasne postavili na stranu biskupa. Čo sa v tomto prípade potom udialo, nie je jasné, polícia totiž k informáciám o postupe vyšetrovania nepustila ani samotnú Martinu O’Connorovú.

V roku 2019 Denník N zverejnil ďalší príbeh obete. Štyridsiatnik Milan detailne opísal, ako ho katolícky kňaz Ladislav J. zneužíval. Po publikovaní článku sa ozvali ďalší ľudia, ktorí opisovali zvláštne správanie farára. Išlo aj o novšie prípady, čo naznačovalo, že v zneužívaní pokračoval. V prípade Milana biskup Chovanec o osobné stretnutie neprejavil záujem, nevypočul ho, nezaujímal sa o jeho skúsenosti, prežívanie ani dôsledky. Namiesto toho mu biskup poslal arogantnú odpoveď, v ktorej mu vyčítal, že sa obrátil na generálneho prokurátora a svetské médiá.

Všetky tieto prípady dokazujú, že aj na Slovensku by bola veľmi potrebná organizácia, ktorá by pomáhala obetiam zneužívania v cirkvi.

Kategórie: Články

Štítky: , , ,