Pápež sa s obeťami zneužívania kňazmi nestretol

Jednou z našich aktivít v súvislosti s návštevou pápeža Františka na Slovensku bola aj podpora obetí zneužívania kňazmi. V spolupráci s organizáciou Pro čistou církev sme v auguste organizovali dve akcie – jednu pred veľvyslanectvom Svätej stolice v Bratislave a druhú pred Eparchiálnym úradom gréckokatolíckej cirkvi na Dominikánskom námestí.

Cieľom týchto podujatí bolo:

  • dosiahnuť stretnutie pápeža s obeťami,
  • apelovať na dôkladné a nezávislé vyšetrovanie políciou,
  • žiadať, aby polícia dodržiavala pri vyšetrovaní rovnaký štandard ako v západných krajinách, zabezpečila vypočutie psychológom so špecializáciou na sexuálne zneužívanie, zabezpečila, aby obeť nebola traumatizovaná opakovanými výsluchmi a aby prípad viedol vyšetrovateľ bez akýchkoľvek sociálnych väzieb na páchateľa či spoločenstvo veriacich z jeho okruhu,
  • dôrazne žiadať, aby cirkev hlásila všetky jej známe kauzy civilným úradom a k obetiam pristupovala s maximálnou citlivosťou, v súlade s nariadeniami pápeža Františka.

Okrem toho sme pripravili niekoľko billboardov na podporu obetí po trase, kadiaľ pápež cestoval. Tento je v Bratislave na Rožňavskej ulici smerom do mesta, ďalší je pri letisku. Billboardy máme aj v Prešove a v Košiciach.

Spoločne sme sa pripojili k žiadosti o stretnutie obetí s pápežom Františkom. Takéto stretnutie býva štandardným bodom programu návštev pápeža v iných krajinách. Dáva tým obetiam legitimitu, podporu a odvahu prehovoriť. U nás to na programe nebolo napriek tomu, že obete existujú aj na Slovensku a rovnako ako v iných krajinách potrebujú jasný signál, že cirkev ich neignoruje, prijíma ich a chce tieto kauzy riešiť.

O prípadnom stretnutí obetí s pápežom pritom ani tak nerozhoduje samotný pápež, ako skôr nuncius (veľvyslanec Svätej stolice) a vedenie cirkvi v danej krajine. Preto sme aj apelovali na KBS a Apoštolskú nunciatúru v SR, aby boli v tomto smere iniciatívni a transparentní.

Žiaľ vedenie slovenskej Katolíckej cirkvi sa rozhodlo túto prosbu obetí a celkovo problematiku zneužívania detí kňazmi aj naďalej ignorovať. K stretnutiu pápeža s obeťami na Slovensku tak nedošlo.

„Nie len Konferencia biskupov Slovenska, ale i nuncius nám sľúbil odpoveď. Bohužiaľ, taktika premlčať všetko, čo je pre nich ťažké, je stará, ako cirkev sama. Nuncius dokonca ani neodpovedal, či vykonal svoju povinnosť a odoslal list od obetí sexuálneho zneužívania pápežovi Františkovi. S takouto zjavnou aroganciou sme sa v inej krajine ešte nestretli,“ hovorí Jan Rozek z organizácie Pro čistou církev, ktorá zastupuje obete sexuálneho zneužívania predstaviteľmi cirkvi.

Prečo ale je KBS v tejto veci taká neochotná? Zdá sa, že jej ide v prvom rade o povesť cirkvi. Keby sa takéto stretnutie u nás uskutočnilo, mohlo by to dodať odvahu ďalším obetiam a spustiť sa lavína odhalení, tak ako v iných krajinách.

To isté si myslí aj Jan Rozek: „O čom sa nehovorí, sa v cirkvi ani nerieši. Najdôležitejšia je dobrá povesť, inak by ľudia do cirkvi nevstupovali a neplatili by ani jej aktivity a prevádzku. Budúcnosť je na strane obetí, lebo pravda vždy vyjde najavo. Pre nás veriacich je pravdou Kristus. Pokiaľ cirkev odmieta pravdu o svojich ťažkých previneniach, prenasleduje obete, tají svoje archívy pedofilov a nespolupracuje s políciou, niet sa čomu čudovať, že obete a iní poctiví veriaci hľadajú Krista v iných kresťanských cirkvách.“

Kategórie: Články

Štítky: , , ,