Podporili sme obete zneužívania v cirkvi

Zabarikádovaný nuncius, tri policajné autá, tajný a jeho vlastná ochranka. To nás piatok, 6. augusta, čakalo pred veľvyslanectvom Svätej stolice v Bratislave, kde sa konala naša protestná akcia.

Spolu s Janom Rozekom, zakladateľom organizácie Pro čistou církev sme podporili slovenské obete sexuálneho zneužívania cirkevnými pracovníkmi v ich žiadosti o stretnutie s pápežom, keď príde na Slovensko. Je bežnou praxou v západnejších krajinách, že pápež takýmto stretnutiam vychádza v ústrety. Zväčša trvajú len okolo 25 minút, ale pre obete sexuálneho zneužívania znamená tento humánny krok pápeža veľa.

To, či sa takéto stretnutie udeje aj na Slovensku, závisí nielen od nás a KBS, ale z najväčšej časti aj práve od veľvyslanca Vatikánu Giacoma Guida Ottonella, pred ktorého sídlom sme sa dnes zišli. KBS rovnako ako monsignor zatiaľ žiadosť obetí ignorujú, prípadne sľúbia, že sa vyjadria, ale nerobia tak.

Na podporu vyslyšania hlasu zneužívaných kňazmi máme necelý mesiac. Najbližšie sa stretneme v Košiciach v piatok 13.8. o 17:00 na Dominikánskom námestí, kde sídlil dlhodobo mediálne najznámejší kňaz obvinený zo zneužívania, biskup Milan Chautur, ktorého cirkev z neznámych dôvodov nedávno odvolala.

Pokiaľ RKC vyjde obetiam v ústrety, bude to mať význam aj pre celé Slovensko. Aktuálny stav cirkevným predstaviteľom samozrejme vyhovuje, že ľudia obete spochybňujú a neveria v ich existenciu. Pokiaľ obetiam vyhovejú, táto bublina sa rozplynie a mnohí z nás precitnú.

Odhaduje sa, že za posledných 30 rokov bolo na Slovensku sexuálne zneužitých kňazmi približne 1000 ľudí. Boli by sme radi, keby katolícka cirkev vyhovela aspoň piatim z nich, po vzore amerického modelu.

Dnešnú akciu zdokumentovala televízia JOJ a RTVS, za čo im ďakujeme.

Kategórie: Aktivity

Štítky: , , , ,