S návrhmi náboženských fanatikov sa roztrhlo vrece

Sledovať marcovú parlamentnú schôdzu, na ktorej sa malo rokovať o rekordnom množstve škodlivých návrhov náboženských fundamentalistov, bolo celkom náročné. Niektoré nemali dostatočnú podporu, no žiaľ iné prešli, keďže OĽaNO, Smer, Sme rodina a fašisti sa spojili pri hlasovaní proti ľudským právam.

21. pokus o sprísnenie interrupcií

Začalo to tým, že vedenie Národnej rady už zase v rozpore s rokovacím poriadkom zaradilo na program schôdze návrh poslankyne Záborskej na sprísnenie interrupcií (klamlivo označený ako „pomoc tehotným ženám“) napriek tomu, že ešte neuplynula 6-mesačná lehota od predchádzajúceho. Upozornila na to Lucia Plaváková (PS). Nakoniec sa (vďaka obštrukcii strán SaS a PS) otvorila schôdza bez tohto bodu, avšak aj bez toho, aby vedenie Národnej rady vysvetlilo, prečo ho do programu pôvodne zaradilo. Neveríme, že išlo o omyl, keďže sa to stalo už tretí raz. Na májovej schôdzi sa však hlasovaniu o tomto návrhu už nevyhneme a zrejme budeme opäť musieť vyjsť do ulíc, buďte prosím na to pripravení.

Čepčekov návrh na zákaz „reklamy na interrupcie“ (v skutočnosti zákaz poskytovania odborných informácií) a citové vydieranie žien (povinnosť lekára urobiť sonografické vyšetrenie, ukázať žene plod a pustiť tlkot jeho srdca) neprešiel. Bol to už 21. návrh v tomto volebnom období, ktorý mal obmedziť prístup žien k interrupciám.

Je až neuveriteľné, kde všade sa fundamentalisti snažia nenápadne prepašovať svoju ideológiu. Napríklad aj do zákona o radiačnej ochrane, kde chceli zmeniť odborný pojem „plod“ na „nenarodené dieťa“. Tento pokus im však nevyšiel hlavne vďaka Janke Bittó Cigánikovej (SaS), ktorá na to upozornila.

Už krátko nato prišiel ďalší podobný pokus: Záborská sa snažila prihrať spriateleným organizáciám, ktoré presadzujú zákaz interrupcií, ďalšie peniaze z rozpočtu Úradu vlády. Potichu, prílepkom k inému návrhu a v jasnom konflikte záujmov, keďže sama sedí v predsedníctve takejto organizácie. Ani tento návrh našťastie neprešiel.

Útoky na LGBT komunitu  

Žiaľ, návrh Záborskej a spol. o rodných číslach, ktorý fakticky znemožní transrodovým ľuďom zosúladenie ich rodovej identity s úradným záznamom, s vysokou podporou prešiel do druhého čítania. K návrhu sme sa podrobnejšie vyjadrili v našom stanovisku. Organizácia Amnesty International spustila petíciu proti návrhu zákona, ktorú môžete podpísať tu.

Návrh kotlebovcov, ktorý mal takisto zakázať tranzíciu, v tomto prípade aj medicínsku, neprešiel.

Parlamentný výbor zaviazal vládu, aby bola proti Nariadeniu EÚ, ktoré by pomohlo deťom párov rovnakého pohlavia. Výbor pre európske záležitosti zvrátil svoje stanovisko z predošlého zasadnutia, na ktorom odsúhlasil takzvaný európsky certifikát rodičovstva. Zaujímavé je, že za neho najprv hlasovali aj Záborská a spol., lebo sa s obsahom návrhu neoboznámili a nevedeli, za čo hlasujú. Aj to o niečom svedčí.

Nakoniec poslankyne OĽaNO Andrejuvová a Záborská úspešne presadili „anti-uznesenie“ k uzneseniu Európskeho parlamentu k teroristickej vražde na Zámockej ulici a narobili nám tak hanbu nielen doma, ale aj v zahraničí. Tento návrh naplno odhalil klamstvá a pokrytectvo slovenských náboženských fundamentalistov.

Je naozaj smutné a nehorázne, že len niekoľko mesiacov po teroristickej vražde Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča sa v NR SR našlo 87 poslancov, ktorí aktívne pokračujú v ničení životov LGBT ľudí.

Zákaz nedeľného predaja

návrhu skupiny poslancov na zákaz nedeľného predaja parlament nestihol rokovať a bol presunutý na ďalšiu schôdzu. V parlamente ostáva aj druhý návrh na zákaz nedeľného predaja od Čepčeka, ktorý ho podal už v decembri a odvtedy ho stále presúva na ďalšiu schôdzu.

Dovtedy môžete stále ešte podpísať petíciu proti tomuto zákazu a dať poslancom jasne najavo, že by nemali pre svoju náboženskú vieru zasahovať do vašich životov.

Návrh má šancu prejsť, keďže môže počítať aj s podporou časti klubu Smeru. Ten už tiež začal preberať náboženskú rétoriku a jeho poslanec Blanár hovorí o tom, že bude hlasovať, „aby nedele boli svätené“.

Igor Matovič prišiel s návrhom, aby zákaz nedeľného predaja platil „len“ do 16:00. Jeho tvrdenie, že podľa prieskumov väčšina ľudí chce, aby obchody boli v nedeľu zatvorené, je pritom klamstvo. V prieskumoch, ktoré sme doteraz videli, to bolo presne naopak – dokonca aj v jeho vlastnej facebookovej ankete, ktorú potom rýchlo vymazal.

Je to stará známa stratégia náboženských fundamentalistov: Navrhnú nejaký nezmyselný zákaz, ktorý väčšina ľudí jasne odmieta a keď vidia, že asi nemajú dostatočnú podporu na jeho pretlačenie v parlamente, navrhnú trochu menej prísny (ale stále rovnako nezmyselný a neprijateľný) zákaz a prezentujú to ako údajný kompromis. Rovnako to robili v roku 2020 pri návrhu na sprísnenie interrupcií. V skutočnosti žiadne obmedzovanie osobnej slobody všetkých občanov SR na základe predstáv jednej cirkvi nemôže byť považované za kompromis, ale len a len za víťazstvo náboženských fundamentalistov. Nedajme sa oklamať.

Ostatné návrhy

Pochybný návrh OĽaNO o „náboženských združeniach“, ktorý by nepriniesol zrovnoprávnenie náboženských menšín, ale naopak do zákona zapísal existujúcu diskrimináciu, v parlamente neprešiel.

Pred májovou schôdzou pribudlo množstvo ďalších škodlivých ideologických návrhov:

Poslanec Čepček podal návrh zákona o zákaze vysielania pornografie, podľa ktorého by mali prístup k pornu len tí dospelí, ktorí svoj záujem prejavia písomnou žiadosťou s úradne osvedčeným podpisom. V prípade porušenia zákona navrhuje aj sankcie. Čepček sa sťažuje, že sa k pornu môžu dostať aj deti a získať z neho skreslené informácie – to je však v prvom rade dôsledok chýbajúcej sexuálnej výchovy v školách, ktorú chcú cirkevníci paradoxne zakázať tiež. Práve teraz Richard Vašečka predložil návrh, podľa ktorého sa celé školstvo má riadiť náboženstvom a sexuálna výchova v školách má byť povolená len s písomným súhlasom rodičov a v zhode s ich náboženským presvedčením. To, že takéto vzdelávanie sa netýka veriacich ľudí a narúša ich svet i hodnoty, je mýtus a nepravda, lebo to sa samozrejme týka každého jedného človeka. A zrejme by sa zišlo aj samotnému Vašečkovi, ktorý sa preslávil výrokom, že „úmyselná ejakulácia mimo pošvy je neprirodzená a traumatizujúca.“

Opäť je tu aj absurdný návrh na povinné pochovávanie potratených plodov.

Za neskutočnú drzosť považujeme návrh poslancov Andrejuvovej, Lukáča a Vašečku, ktorý má garantovať registrovaným cirkvám ešte viac peňazí zo štátneho rozpočtu. Pripomíname, že cirkvi tento rok napriek klesajúcemu počtu veriacich už dostali vyše 57 miliónov eur od štátu – čo je až o 5 miliónov viac ako minulý rok a ešte navyše ešte aj kompenzáciu vysokých cien elektriny a plynu, ktoré iné organizácie nedostali. Namiesto odluky cirkví od štátu, ktorú si praje jasná väčšina ľudí na Slovensku, ideme presne opačným smerom.

Urobme všetko pre to, aby ani jeden z týchto návrhov neprešiel!

Kategórie: Články

Štítky: , , , , , , , , , , , , , ,