Náboženskí fundamentalisti nám opäť narobili hanbu v zahraničí

Poslankyne OĽaNO Andrejuvová a Záborská v parlamente úspešne presadili „anti-uznesenie“ k uzneseniu Európskeho parlamentu z 20. októbra 2022 o rastúcom počte trestných činov z nenávisti voči LGBTIQ+ osobám v celej Európe s ohľadom na nedávnu homofóbnu vraždu na Slovensku. Je príznačné, že samotný čin v podstate prehliadli, vyrušilo ich až jeho odsúdenie. Za návrh hlasovalo až 87 poslancov.

Vyhovárali sa na princíp subsidiarity

Európsky parlament vo svojom uznesení vyzýva na boj proti nenávistným prejavom a k zabezpečeniu rovnosti LGBT ľudí, pretože tá ide ruka v ruke s bojom proti nenávisti. Bol to jasný signál solidarity a odmietnutia násilia. Zrovnoprávnenie týchto ľudí však náboženskí fundamentalisti odmietajú a tak sa rozhodli uznesenie napadnúť na pôde slovenského parlamentu.

Predkladateľky návrhu sa pritom odvolali na princíp subsidiarity – teda, že podobné záležitosti sú v kompetencii národných štátov a EÚ k nim vraj nemá čo povedať. Opakovala sa tak situácia z mája 2021, kedy Záborská presadila uznesenie, v ktorej slovenský parlament odmietol správu europarlamentu o reprodukčnom zdraví. Aj vtedy úmyselne zavádzala verejnosť a nepravdivo tvrdila, že europarlament prekračuje svoje kompetencie.

V skutočnosti sa princíp subsidiarity vzťahuje iba na legislatívne akty a záväzné opatrenia. Pri nelegislatívnej činnosti ako je vyjadrenie názoru sa nedá v žiadnom prípade hovoriť o porušení princípu subsidiarity. Európsky parlament má právo zaujať stanovisko k dianiu v členských štátoch alebo aj v iných krajinách sveta, najmä ak ide o činy a udalosti, ktoré presahujú význam iba jedného členského štátu, a poukazovať na širšie súvislosti a problémy v spoločnosti.

Pokrytectvo poslankyne Záborskej

Ako v parlamentnej diskusii pripomínal poslanec Ondrej Dostál, podobne ako na vraždu pred Teplárňou, kde terorista zabil dvoch ľudí z LGBT komunity Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča, reagoval Európsky parlament aj na vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice v roku 2018.

Na Slovensko prišlo vtedy aj teraz delegácia poslancov Európskeho parlamentu, spísali o tom správu, o oboch hrozných skutkoch sa diskutovalo aj na pôde Európskeho parlamentu a ten prijal vtedy a aj teraz uznesenie, v ktorom daný zločin rázne odsúdil, ale zároveň sa vyjadril aj k širším súvislostiam a okolnostiam týchto zločinov.

Teraz dve poslankyne Národnej rady z klubu vládneho hnutia OĽaNO iniciujú priamo kontra uznesenie Národnej rady k uzneseniu k Európskeho parlamentu. Zaujímavé je, že jednou z dvoch spolupredkladateliek je pani poslankyňa Záborská, ktorá v roku 2018 hlasovala za uznesenie Európskeho parlamentu, ktorým sa odsúdila vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a vtedajší europoslanec za OĽaNO a dnešný kolega pani Záborskej z Kresťanskej únie pán Branislav Škripek bol dokonca spolupredkladateľom tohto návrhu uznesenia. Dnes pani poslankyni Záborskej, poslankyni Národnej rady, obdobné uznesenie Európskeho parlamentu vo veci inej dvojnásobnej vraždy, ktorá má tiež širší spoločenský dosah, prekáža. Problém však nie je v uplatňovaní princípu subsidiarity ako sa nám to pani poslankyne Andrejuvová a Záborská snažia nahovoriť. Problém je v ideologických predsudkoch voči LGBTI+ ľuďom“, uviedol Dostál.

Ďalej pripomenul, že slovenský parlament nedávno schválili iné uznesenie Záborskej a spol. na podporu ľudí v iných krajinách, ktorí sú tam prenasledovaní pre svoje náboženské presvedčenie. V uznesení vtedy spomenuli konkrétny prípad z Nigérie. Napriek tomu to však vôbec nevnímali ako zasahovanie do suverenity inej krajiny. Aktuálne anti-uznesenie tak naplno odhalilo klamstvá a pokrytectvo slovenských náboženských fundamentalistov.

Nič sa odvtedy nezlepšilo

Poslancom sa tiež nepáčilo, že Európsky parlament poukazuje na to, že atmosféru nenávisti a neznášanlivosti voči LGBT komunite živia nielen extrémistické hnutia, ale aj zástupcovia cirkví a politických elít, ktorí vo svojich vyhláseniach žiadajú obmedzenie práv týchto osôb. Presne to sa však deje. Je naozaj smutné, že nenávisť u nás dlhodobo šíria hlavne „kresťanskí“ politici a predstavitelia majoritných cirkví, ktorí tak radi kážu o láske k blížnemu.

Žiaľ, nič sa odvtedy nezmenilo k lepšiemu. Stačí spomenúť známy obežník arcibiskupa Oroscha bezprostredne po vražde v Teplárni, ktorý sa nedal vysvetľovať nijako inak ako spochybňovanie obetí vraždy a tým aj relativizovanie zločinu a ospravedlňovanie vraha.

Parlament nebol schopný schváliť ani veľmi obmedzenú verziu registrovaného partnerstva, ktorá by párom rovnakého pohlavia aspoň mierne uľahčila život. Namiesto toho si niektorí poslanci našli nového verejného nepriateľa v transrodových ľuďoch a v prvom čítaní schválili návrh zákona, ktorý im úplne zbytočne ublíži a znemožní zmenu rodného čísla.

Vzhľadom na toto všetko bolo vyjadrenie Európskeho parlamentu ešte veľmi mierne. Náboženskí fanatici, ktorých ani dvojnásobná vražda neprinútila k tomu, aby sa nad sebou zamysleli, nám opäť raz narobili veľkú hanbu pred celým civilizovaným svetom.

Kategórie: Názory

Štítky: , , , , , ,