Dnes je to presne 50 rokov odo dňa, keď prvý človek kráčal po Mesiaci. Hoci táto udalosť nesporne patrí medzi najväčšie úspechy, aké ľudstvo kedy dosiahlo, existuje, možno práve vďaka tomu, že sme Mesiac už pomerne dávno nenavštívili, pomerne veľká skupina ľudí, ktorá si myslí, že sme na Mesiaci nikdy neboli. Ako teda vieme, že ľudia Mesiac kedysi skutočne navštívili?
Tak v prvom rade misie Apollo 11, 14 a 15 zanechali na Mesiaci tri zariadenia na odráženie laserov, zjednodušene povedané kvázi zrkadlá, do ktorých vedci a dokonca už aj rôzni amatérski astronómovia môžu vysielať, a často vysielajú, laserové lúče a následne merajú, ako dlho im trvá vrátiť sa späť, pomocou čoho môžu presne určiť, ako ďaleko sa v tú chvíľu nachádza Mesiac od Zeme. Keby tieto “zrkadlá” neboli na miestach, kde majú byť, tisícky vedcov a amatérskych astronómov po celom svete by si to veľmi rýchlo a už dávno všimli.
Misie Apollo na Mesiaci tiež zanechali rôzne iné vybavenie, ktoré je dostatočne veľké na to, aby mohlo byť bez väčších problémov pozorovateľné. Rovnako je to so stopami, ktoré po sebe zanechali astronauti a ktoré na povrchu Mesiaca ešte veľmi dlhú dobu ostanú zreteľne viditeľné. Myslím, že by bolo plne v technických možnostiach Rusov alebo momentálne už možno aj Číňanov, vlastnými prostriedkami skontrolovať, či sa na Mesiaci nachádzajú tieto stopy po ľudských návštevách a predpokladám, že je všetkým viac ako jasné, že keby tam neboli, neváhali by ani chvíľu, kým by to oznámili svetu.
Keď už som spomenul dva spôsoby, ako sa dá ľudská prítomnosť dokázať (samozrejme je ich viac), asi by som mal venovať trocha času aj tvrdeniam ľudí, ktorí tvrdia, že je to celé len podvod.
Najčastejšie sa asi človek môže stretnúť s tvrdením, že na niektorých fotografiách nie sú všetky tiene otočené rovnakým smerom a keďže na Mesiaci by mal byť len jeden zdroj svetla, je to “dôkaz” toho, že to celé bolo natočené v štúdiu a o tento efekt sa postarali svetlá reflektorov (zaujímavý predpoklad, že ľudia, ktorí by to mali akože celé nakamuflovať, boli takí blbí, že zabudli správne rozostaviť reflektory …). Chyba tohto argumentu spočíva v tom, že na Mesiaci v skutočnosti nebol a nie je len jeden zdroj svetla, teda Slnko. V skutočnosti sú na ňom až tri zdroje svetla: Slnko, Zem, od ktorej sa vďaka jej atmosfére odráža značné množstvo svetla a nakoniec Mesiac, od ktorého sa tiež odráža svetlo a to v o dosť väčšej miere, ako sme navyknutí tu na Zemi, keďže Mesiac nemá atmosféru.
Druhý, pomerne častý a dosť hlúpy argument, ktorý používajú zástancovia tejto konšpiračnej teórie je, že vlajka na niektorých záberoch akoby vanie vo vetre, ale na Mesiaci predsa žiadny vietor nie je. No na Mesiaci samozrejme žiadny vietor nie je, ale „prekvapivo“, keď niekto natriasa vlajkou v rukách a potom sa ju snaží zabodnúť do Zeme, vlajka sa začne vlniť, no a keďže na Mesiaci nielen, že nie je žiadny vietor, ale ani atmosféra a teda skoro žiadne trenie, takej vlajke logicky kvôli tomu nejaký čas trvá, kým sa vlniť prestane. A navyše sa vlajka záhadne prestala hýbať, keď sa jej nikto nedotýkal. Hm, ktovie čím to len môže byť? Na obrázku nižšie je animácia vytvorená z dvoch fotiek zaznamenaných tesne po sebe, pričom na nej jasne vidno, že hoci sa astronaut hýbe, vlajka nie.
Na túto tému by sa toho dalo povedať ešte dosť, keďže rôzne konšpiračné teórie vytvorili obrovské množstvo absurdných tvrdení, no pevne dúfam, že ak si niekto nebol istý, či je návšteva ľudí na Mesiaci pravda alebo nie, tento článok mu to trochu vyjasnil.
Kategórie: Názory
Štítky: hoax, konšpirácia, mesiac, vesmír