Projekt Hoaxy a podvody začína odznova

Napriek tomu, že patríme ku krajinám s najvyšším výskytom ľudí v celej Európe, ktorí prepadli dezinformáciám, nová vláda tomuto problému doteraz vôbec nevenovala pozornosť a zrejme to ani neplánuje zmeniť. Nie je to prekvapivé, veď viacerí členovia vládnej koalície sa dostali do parlamentu práve vďaka šíreniu bludov a boji proti neexistujúcim nepriateľom. Na niektoré dezinformácie z volebnej kampane (hoax o 71 pohlaviach a konšpiračná teória o „ideológii“ LGBTI) sme sa tu bližšie pozreli aj my, nie je to však hlavným obsahom našej činnosti a ani nie je v našich možnostiach reagovať na každú nepravdivú informáciu.

Vláda nemá záujem problém riešiť

Hlavne v priebehu kampane pred minuloročnými parlamentnými voľbami sa objavilo sa obrovské množstvo klamstiev, falošných profilov na sociálnych sieťach, ktoré zaplavovali každú diskusiu, hackerské útoky, falošné fotky, ba dokonca aj deepfake videá s hlasom od umelej inteligencie.

Je naozaj zarážajúce, že polícia práve to najrozšírenejšie deepfake video odmietla vyšetrovať. Podľa vyšetrovateľa mu vraj nikto súdny nemohol veriť. Hoax o plánoch na ovplyvňovanie volieb, ktorý sa objavil už počas moratória, pritom zdieľali tisíce ľudí a išlo o najvirálnejší jednotlivý príspevok v rámci celej kampane. Odmietnutím vyšetrovať tento prípad polícia nepriamo pozýva podvodníkov, aby to isté urobili aj nabudúce. V týchto dňoch môžete naraziť hneď na niekoľko nepravdivých videí vytvorených pomocou umelej inteligencie a s najvyššou pravdepodobnosťou sa niečo podobné objaví aj pred tohtoročnými prezidentskými a ďalšími voľbami.

Ani samotná vláda sa nemá k činu. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová mala minulý rok v rámci eurofondovej výzvy rozdeliť 300-tisíc eur na projekty na mediálnu výchovu a boj proti dezinformáciám, nakoniec tieto peniaze však použila na iné účely. Pri súčasnom obsadení ministerstva dokonca hrozí, že dezinformačné médiá dostanú pomoc od štátu.

Pandémiu dala vláda vyšetrovať človeku z dezinfoscény a ministerstvo zdravotníctva sa k jeho nominácii a odbornosti odmieta vyjadrovať.

Obľúbená stránka je späť

O to dôležitejšie je, že existujú aj projekty, ktoré sa tejto problematike venujú. Stránka „Hoaxy a podvody – Polícia SR“, ktorú prevádzkoval policajt David Púchovský, dlhodobo patrila k najvýznamnejším v boji proti dezinformáciám. Preto mnohí zostali sklamaní, keď po parlamentných voľbách táto aktivita bola ukončená.

Po nútenom odchode zo štátnej správy a politickej likvidácii strategickej komunikácie na celoštátnej úrovni sa Púchovský rozhodol spustiť občiansky projekt „Hoaxy a podvody na boj proti hybridným hrozbám. Cieľom stránky zostane rovnaký ako z policajných čias – vyvracanie jednotlivých hoaxov na základe faktov a expertných stanovísk, zbieranie tipov od verejnosti, analýzy dlhotrvajúcich dezinformačných kampaní, preventívne a edukatívne kampane, upozornenia na podvody a spolupráca s odborníkmi v danej oblasti. V pláne sú aj ďalšie aktivity. Viac informácií nájdete na www.hoaxyapodvody.sk. Aktuálne prebieha verejná zbierka na financovanie tohto projektu.

Instagramový účet „Hoaxy a podvody“ je už online, facebooková stránka bola hneď po spustení zablokovaná. „Na základe informácií, ktorými disponujeme, môžeme zodpovedne vyhlásiť, že spustením projektu sme niekomu stúpili na otlak. Nahlásenie našej stránky a jej vypnutie zapadá do skladačky, ktorej cieľom je zastaviť boj proti hoaxom na akejkoľvek úrovni,“ uviedol Púchovský na Instagrame. Aktuálne facebooková stránka opäť funguje.

Nový projekt podporujeme a prajeme mu veľa úspechu.

Kategórie: Aktivity

Štítky: , , ,