Prešli iba dva mesiace a náboženskí fundamentalisti znova vyťahujú tému, ktorou sú až chorobne posadnutí – sprísnenie interrupcií. Tentokrát to opäť skúša poslankyňa Záborská. Predložila návrh veľmi podobný tomu, ktorý jej minulý rok neprešiel iba o jeden hlas. Znova sa pritom pokrytecky tvári, že chce ženám vlastne pomôcť.
Ide o návrh na základe náboženstva
- V máji minulého roka napísala Záborská: „Napriek množstvu deklaratórnych kresťanov v parlamente, sme za 30 rokov potratový zákon nedokázali zmeniť. Dokážeme to teraz? Nájde sa dosť kresťanov v parlamente? Mam nádej, že to tak bude. Musíme ísť krok za krokom.“ Záborská tak otvorene pomenovala, že chce presadiť zákon na základe náboženskej viery a nie na základe faktov alebo spoločenskej objednávky.
- Sprísnenie interrupcií je umelo nastolená téma a väčšina ľudí na Slovensku nechce zmenu tejto legislatívy. Napriek tomu, primárne na objednávku katolíckej cirkvi a aktivistických kresťanských organizácii, sa veľká skupina poslancov snaží zmeniť súčasný zákon.
- Počet interrupcií na Slovensku je najnižší v histórii a každý rok klesá.
- Výskumy z celého sveta dlhodobo ukazujú, že zákazy neznížia počet interrupcií, iba ich odsunú do ilegality, čo vedie k zdravotným rizikám a úmrtiam žien.
- Ukázalo sa, že návrh Záborskej je neodborný a poškodzuje ženy.
- Záborská v minulosti už viackrát zahlasovala aj za návrhy na zákaz interrupcií, ktoré sa ani len falošne netvárili, že im ide o akúkoľvek pomoc a tvrdo diktovali ženám, že majú rodiť, nech sa deje, čo sa deje.
- Ak by predkladateľom išlo o skutočné zníženie počtu interrupcií, sústredili by sa na spôsoby, ktoré preukázateľne znižujú mieru neželaných tehotenstiev a následných interrupcií – sexuálnu výchovu a antikoncepciu. Paradoxne však proti týmto preukázateľne funkčným riešeniam dlhodobo bojuje rovnaká skupina poslancov, aktivistov a zástupcov cirkví.
Ani po tom všetkom však Záborskej stále nie je trápne tvrdiť, že jej ide o „pomoc tehotným ženám“. A žiaľ, opäť sa našli naivní ľudia, ktorí jej na to naleteli.
V čom je návrh problematický?
Na rozdiel od návrhov Kotlebu či Čepčeka neobsahujú návrhy Záborskej priamy zákaz interrupcií, ale zameriavajú sa na kladenie prekážok – predĺženie čakacích lehôt a zavedenie zbytočných papierovačiek, ktoré môžu v konečnom dôsledku viesť k tomu, že sa interrupcie stanú pre ženy nedostupnými. Pritom už dnes ženy, ktoré urobia toto náročné rozhodnutie, musia prekonávať mnohé prekážky.
Nový návrh opäť predlžuje povinnú čakaciu lehotu na 96 hodín. Pre ženu to znamená, že napriek tomu, že je už pevne rozhodnutá, bude musieť čakať o dva dni dlhšie. Povinnosť podrobovať sa akejkoľvek povinnej čakacej dobe pred vykonaním interrupcie je pritom v rozpore s medzinárodnými ľudskoprávnymi dohovormi, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj so zdravotnými štandardmi.
Záborská sa tiež opätovne snaží zakázať „reklamu na interrupcie“, aj keď nič také neexistuje a v skutočnosti ide o zákaz šírenia informácií o dostupnosti a podmienkach vykonania interrupcií v zdravotníckych zariadeniach. A to sú len niektoré z mnohých škodlivých opatrení.
Tieto reštrikcie sú schované medzi množstvo neškodných, ale viac či menej zbytočných zmien, ktoré sa interrupcií ani netýkajú a slúžia iba na odvrátenie pozornosti od samotnej podstaty návrhu. Napríklad zľava na poplatok pri registrácií motorového vozidla v protipotratovej legislatíve je riadny bizár, ktorý si azda nezaslúži iné než výsmech.
Jasne sa k tomu vyjadrilo združenie Možnosť voľby, ktoré minulý rok vypracovalo odbornú analýzu k všetkým návrhom na sprísnenie interrupcií:
„Záborská hazarduje so zdravím žien. A najsmutnejšie je, že používa tú istú techniku ako minulý rok a snaží sa „predať“ tento hazard spoločnosti s tvrdením, že sa snaží ženám pomôcť. Je to obyčajná manipulácia. Keby naozaj chcela pomôcť ženám, tak by pripravila systematické a rozsiahle zmeny v rodinných a sociálnych politikách a politikách rodovej rovnosti a nie zasahovalo do interrupčného zákona. A tých zopár akože „sociálnych“ návrhov sú len kozmetickými úpravami, ktoré slúžia len na to, aby zakryli, že hlavnou podstatou návrhu sú reštrikcie voči ženám a zavedenie kontroly nad ich životmi.“
Kategórie: Články
Štítky: Anna Záborská, interrupcia, Možnosť voľby, parlament, práva žien, reprodukčné práva, zákon