Boj o prístup k interrupciám sa vrátil do parlamentu

Ako sa dalo čakať, náboženskí fundamentalisti nedajú s témou interupcií pokoj. Koncom mája sa objavili v parlamente ďalšie dva návrhy na ich zákaz, jeden od poslanca Čepčeka (Oľano) a ďalší od kotlebovcov. Cieľom oboch návrhov bolo obmedziť prístup k interrupciám iba na výnimočne prípady (ohrozenie života a zdravia ženy, ťažké poškodenie plodu, znásilnenie), pričom Čepček ešte aj v týchto výnimočných prípadoch vymyslel množstvo prekážok a lehôt, ktoré sa v praxi ani nedajú stihnúť.

Nie je prekvapivé zistenie, že Čepček v dôvodovej správe zavádzal, ale drzosť s ktorou a ako to robil, nás naozaj zaskočila. Napríklad tvrdil, že väčšina spoločnosti už neschvaľuje, aby interrupcie boli legálne, pričom skutočnosť je presne opačná. Podľa prieskumu Inštitútu pre verejné otázky z roku 2020, ktorý realizovala agentúra Focus, si 55 % opýtaných myslí, že súčasný zákon je primeraný a netreba ho meniť. 19 % zase uviedlo, že súčasný zákon je príliš prísny a len 17 % je za sprísnenie. Ide však o veľmi hlučnú menšinu, ktorá v minulých parlamentných voľbách kvôli viacerým nešťastným okolnostiam získala úplne neprimeraný politický vplyv.

Ani Záborská to nevzdáva a v rozhovore pre SME už oznámila, že chystá vlastný návrh sprísnenia interrupcií na ďalšej schôdzi.

Európsky parlament podporil práva žien, slovenský ich odmietol

V júni sa v európskom parlamente hlasovalo o správe chorvátskeho europoslanca Predraga Matiča o situácii v oblasti sexuálneho zdravia, v ktorej okrem iného vyzýva členské štáty EÚ, aby umožnili ženám prístup k legálnym interrupciám a antikoncepcii. Rovnako vyzýva na väčší dôraz na poli sexuálnej výchovy. Zdôrazňuje, že niektoré členské štáty majú stále veľmi reštriktívne zákony, zakazujúce umelé prerušenie tehotenstva, hlavne Poľsko a Malta.

Proti tejto správe sa postavili slovenskí náboženskí fundamentalisti okolo Záborskej, ktorá si ďalej buduje svoju politickú silu na obmedzovaní práv žien. Úmyselne zavádzala verejnosť tvrdením, že správa údajne nerešpektuje suverenitu členských štátov. Keďže bola 15 rokov bola poslankyňou Európskeho parlamentu, veľmi dobre vie, že táto správa nemá žiaden dosah ani vplyv na individuálne právne úpravy v jednotlivých krajinách. Napriek tomu jej uznesenie, v ktorom správu odmieta, podporilo až 74 poslancov slovenského parlamentu. Je smutné, že iba osem poslancov hlasovalo proti tomuto uzneseniu.

V posledných dňoch pred hlasovaním v europarlamente boli poslanci zaplavení elektronickými správami zo strany poľskej ultrakonzervatívnej organizácie Ordo Iuris, ktorá sa ich snažila presvedčiť, aby Matičovu správu nepodporili. Väčšina europoslancov sa našťastie nenechala odradiť kampaňou fundamentalistov ani nezmyselným uznesením slovenského parlamentu, a správu nakoniec schválila. Zo slovenských europoslancov za ňu hlasovali Martin Hojsík, Michal Šimečka, Monika Beňová, Miroslav Číž, Robert Hajšel, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Vladimír Bilčík a Michal Wiezik.

Rokovanie o zákaze bolo zastavené

Diskusia o dvoch návrhoch na zákaz interrupcií v slovenskom parlamente bola opäť veľmi náročná, plná emócií a osobných pocitov a namiesto odborných argumentov. Jeden z najlepších príspevkov mal  Miroslav Žiak, ktorý upozornil na negatívne následky zákazu. Klérofašisti v diskusii opäť prerazili dno a predviedli hlavne osobné útoky a urážky.

Nakoniec sa o tejto veci ani nehlasovalo. Zastaviť rokovanie sa podarilo šéfke zdravotníckeho výboru Jane Bittó Cigánikovej. Ako spravodajkyňa tohto návrhu predložila procedurálny návrh, aby sa o zákone nerokovalo. Ten v jednom prípade prešiel, v druhom nie, ale keďže po ňom nikto nenavrhol pokračovať v rokovaní, oba návrhy na schôdzi skončili. Po tomto nečakanom konci náboženskí fundamentalisti zúrili a obviňovali Cigánikovú z podvádzania. Postup v zmysle rokovacieho poriadku však nie je podvádzanie a to, že sa oni v ňom nevyznajú, je len a len ich vlastná chyba.  

Je desivé, akú podporu v parlamente majú pokusy o návrat Slovenska do minulého storočia a kam chcú našu krajinu posunúť. Nie smerom k modernej európskej úrovni ľudských práv a slobôd, ale k zriadeniu, ktoré vnucuje náboženské predstavy jednej cirkvi všetkým občanom.

Kategórie: Články

Štítky: , , , , , ,