Petícia za odvolanie komisára pre deti Jozefa Mikloška

O komisárovi pre deti Jozefovi Mikloškovi sme tu písali už viackrát. Už pri jeho zvolení sme vyjadrili obavy, či bude vedieť svoje fundamentalistické katolícke presvedčenie oddeľovať od výkonu štátnej funkcie. Žiaľ, už niekoľkokrát sa ukázalo, že nie.

Vnucovanie náboženstva deťom neriešil

Len nedávno sa Mikloško opäť stal terčom kritiky v súvislosti s otrasným prípadom Centra pre deti a rodiny v Trnave. V rámci „duchovného programu“ deťom tam nasilu vnucovali katolícke náboženstvo, a to aj napriek tomu, že ide o štátny a nie o cirkevný detský domov. Na pokyn riaditeľky sa zverenci museli pod hrozbou trestu niekoľkokrát denne modliť či chodiť do kostola. Priestory ráno pokropili svätenou vodou a deti dostali krížiky na čelo. Absolvovať mali aj náročnú púť do Medžugoria, kde deti vo veku od 6 rokov chodili bosé po skalách v horúčavách. Mal to byť ich celodenný program, počas ktorého si nemali nárok oddýchnuť. Jedno dieťa vzala riaditeľka dokonca k exorcistovi, aby z neho vyhnal diabla.

Celú situáciu preverovala generálna prokuratúra. Zistila, že „duchovný program“ neprípustným spôsobom zasahuje do náboženskej slobody detí a nariadila jeho zrušenie.

Škandalózne však bolo nielen správanie riaditeľky, ale aj komisára pre deti. Ten podľa vyjadrenia Natálie Blahovej len o niekoľko týždňov skôr navštívil práve tento detský domov, ale pre úplne inú príčinu. Bol váženým hosťom pani riaditeľky pri príležitosti slávnostnej akcie – masového udeľovania sviatostí deťom. Pri tejto príležitosti ho deti mali informovať o tom, že už je toho na nich priveľa, Mikloško to však nevnímal to ako podnet na prešetrenie. Až týždeň po medializácii prípadu sa od násilného vnucovania náboženstva dištancoval veľmi všeobecným stanoviskom.

Stretnutie s Uhríkom

Najnovšie Mikloško opäť mnohých pobúril, keď sa stretol s predsedom extrémistického hnutia Republiky Milanom Uhríkom, ktoré má blízko k ideológii klérofašizmu a spolu sa odfotili. Stretnutie dokonca inicioval samotný Mikloško. Uhrík túto fotku následne použil vo volebnej kampani a spájal ju s heslami ako „ochrana detí pred vplyvom zhubnej progresívnej agendy“.

Vzhľadom na množstvo negatívnych reakcií sa Mikloško začal vyhovárať, že plánuje stretnutie aj s ostatnými predsedami politických strán. To však považujeme za čistý alibizmus a snahu legitimizovať obdivovateľov klérofašistického režimu, ktorý poslal na smrť vlastných občanov vrátane detí.

Proti stretnutiu s Uhríkom sa ohradilo aj občianske združenie Cesta von, ktoré pomáha deťom vo vylúčených rómskych komunitách a Židovská obec. Tá mu odkázala, že jeho plánovaná prítomnosť na pietnej spomienke obetí holocaustu by bola urážkou týchto obetí.

Na internete vznikla petícia na odvolanie Jozefa Mikloška z funkcie komisára pre deti. Aj my v o.z. ETHOS si myslíme, že jeho prešľapov už bolo jednoznačne priveľa a preto by mal byť odvolaný z funkcie a nerobiť ďalšiu hanbu. Takéto zastupovanie si naše deti naozaj nezaslúžia.

Petíciu môžete podpísať tu. Ďakujeme za každý podpis a zdieľanie!  

Kategórie: Aktivity

Štítky: , , , , , , , , ,