Stanovisko OZ Ethos k zvoleniu Jozefa Mikloška za komisára pre deti

Napriek stanovisku odborníkov odporúčajúcich kandidátku Janette Motlovú poslanci v parlamente včera zvolili do funkcie detského ombudsmana Jozefa Mikloška – kandidáta, ktorého najvýraznejšou vlastnosťou sú dobré vzťahy s katolíckymi až klérofašistickými kruhmi.

Mikloško získal hlasy skoro všetkých poslancov OĽaNO a Sme rodina. Hlasovali zaňho aj kuffovci a poslanci Smeru, napríklad Robert Fico či Ľuboš Blaha. Zhoda v koalícii tak nebola potrebná.

Dúfať, že zvolený kandidát vo svojej funkcii nebude aspoň robiť hanbu, zrejme bude zbytočné. Dá sa očakávať, že svoje fundamentalistické náboženské presvedčenie nebude vedieť oddeľovať od výkonu štátnej funkcie a že za jeho odbornými zlyhaniami bude hlavne jeho postoj k deťom vychovávaných osobami rovnakého pohlavia a k deťom z neúplných rodín, ako už dal najavo svojimi viacerými kontroverznými vyhláseniami.

Mikloško opakuje cirkevné bludy o tom, že homosexualita je zranenie. Páry rovnakého pohlavia považuje za nevhodné pre výchovu detí napriek tomu, že množstvo štúdií ukazuje, že sexuálna orientácia nijako nesúvisí so schopnosťou vychovávať deti. Dokonca obhajuje „liečenie“ homosexuálov a pseudovedeckú, škodlivú konverznú terapiu. Otvorene podporoval aj diskriminačné referendum cirkevnej Aliancie za rodinu v roku 2015.

Do tejto funkcie ho pôvodne navrhol poslanec Ján Podmanický, autor doslovu k zbierke oslavných básní o prezidentovi klérofašistického štátu Jozefovi Tisovi. Podporu získal Mikloško aj pri občianskom združení Inštitút Krista Veľkňaza zo Žákoviec, ktorý zviditeľnil kontroverzný kňaz Marián Kuffa, známy pre svoje nenávistné výroky.

Pozoruhodné je aj vyjadrenie Mikloška na adresu jeho často právom kritizovanej predchodkyne Viery Tomanovej, ktorá vraj „urobila kus dobrej práce“ a nemôže na ňu povedať jedno zlé slovo.

Ostáva apelovať na voličov, aby pri budúcich voľbách dobre zvážili, komu dajú svoj hlas.

Kategórie: Stanoviská

Štítky: , , ,