Kampaň za prístup k bezpečným interrupciám

V predchádzajúcim volebnom období predložili náboženskí fundamentalisti z rôznych strán až 25 návrhov na zákaz či sprísnenie interrupcií. Na tom, že ani jeden z nich neprešiel, aj keď to niekedy bolo veľmi tesné, má výraznú zásluhu občianske združenie Možnosť voľby. Toto združenie existuje už od roku 2001, odkedy sa systematicky a dlhodobo venuje ochrane reprodukčných práv. Monitoruje situáciu v parlamente, pripomienkuje zákony, informuje verejnosť a pracuje v participatívnych poradných orgánoch. Ku každému návrhu zákona na sprísnenie interrupcií vypracovalo odbornú analýzu a spoluorganizovalo protestné akcie pod názvom Nebudeme ticho.

Od roku 2023 prevádzkuje Možnosť voľby aj podpornú linku 0910 350 444, kde poskytuje nezaujaté informácie a poradenstvo o bezpečných interrupciách a reprodukčnom zdraví. Linka je jediná svojho druhu na Slovensku.

Aká je súčasná situácia?

Dostupnosť interrupcií na Slovensku patrí k najhorším v Európe a situácia sa dlhodobo nezlepšuje. Problémom nie je len nedostatok informácií, odmietanie či ubližujúci prístup, ale aj medicínsky neopodstatnené čakacie doby či nemožnosť tabletkovej formy interrupcie. V niektorých regiónoch interrupciu nevykonávajú vôbec na základe „výhrady svedomia“, v iných ženy musia opakovane prekonávať stovky kilometrov. Veľkou bariérou je pre mnohé aj vysoká cena (priemerne 414 €). Tieto prekážky nútia ženy vyhľadávať interrupcie v zahraničí, zadlžovať sa alebo siahať po nebezpečných riešeniach ohrozujúcich ich zdravie či život. Najviac sa to dotýka chudobných ľudí, osamelých matiek či žien zažívajúcich násilie.

V posledných rokoch sme videli neustále pokusy o zhoršovanie už aj tak zlej situácie, a to nielen množstvom nebezpečných návrhov zákona. Bývalý minister zdravotníctva – náboženský fundamentalista Krajči nebol v úrade ani rok a už stihol potichúčky bez odbornej diskusie pomeniť vyhlášku a zrušiť bezplatnú interrupciu pre ženy nad 40 rokov. Ďalší ministri zdravotníctva síce uznali, že interrupčná tabletka je bezpečnejšia ako chirurgický zákrok, ale neurobili v tejto veci nič.

Klerikálne politické strany, cirkevné spolky a anti-choice aktivisti zahlcujú verejnú diskusiu nepravdivými informáciami, zastrašujú zdravotníkov, stigmatizujú ženy. Klamstvami a zastrašovaním dosiahli, že Slovensko je jednou z posledných krajín Európskej únie, kde sa pri interrupciách nepoužívajú tabletky. Môžu sa vykonávať len chirurgickým zákrokom, ktorý je omnoho rizikovejší a robí sa v anestéze. Aj na súčasnú ministerku zdravotníctva Dolinkovú už vyvíjajú silný nátlak. Pred voľbami s tabletkou nemala problém, teraz to podľa nej nehorí. Zachovanie čisto ideologického zákazu tabletky presadzuje zo súčasnej vládnej koalície hlavne strana SNS.

Nenávistná stránka anonymných anti-choice aktivistov, ktorá štve proti lekárom, bola síce políciou dočasne vypnutá, ale teraz opäť funguje – Krajské riaditeľstvo polície odmietlo trestné stíhanie a šikanovanie lekárov tak pokračuje.

V parlamente sa aktuálne už nachádza ďalší návrh Kresťanskej únie na sprísnenie interrupcií, o ktorom sa bude hlasovať hneď na prvej parlamentnej schôdzi v roku 2024. Ide o povinné pochovávanie potratených plodov, čo by viedlo k výraznému predraženiu interrupcií.

Pomôžme tým, ktorí chránia naše práva

Vzhľadom na túto znepokojivú situáciu potrebuje organizácia Možnosť voľby našu podporu, aby mohla zabrániť ďalšiemu obmedzovaniu našich práv. Vytvorila preto zbierku na stránke www.donio.sk/darujme-bezpecne-interrupcie, ktorú môžete podporiť aj vy. Svojim príspevkami pomôžete prevádzkovať poradenskú linku a obhajovať reprodukčné práva. Ako poďakovanie si môžete vybrať napríklad peknú grafiku alebo knihu.

Ďakujeme vám za podporu a zdieľanie!

Kategórie: Aktivity

Štítky: , , , , , ,