Slovensko patrí ku krajinám s najhorším prístupom k interrupciám v Európe

V rozpore s tým, čo tu pravidelne hlásajú náboženskí fundamentalisti, je Slovensko na chvoste Európy, pokiaľ ide o dostupnosť interrupcií. V európskom rebríčku dostupnosti interrupcie (European abortion policies atlas) sa Slovensko umiestnilo na nelichotivom 43. mieste z 52 krajín Európy.

Prístup k interrupcii je beh cez prekážky

Ženy sa nevedia dostať k potrebným informáciám, zdravotnícke zariadenia im ich odmietajú poskytnúť, musia nezmyselne čakať 48 hodín, musia za zákrok platiť stovky eur, často sú zastrašované a stigmatizované zdravotníckym personálom. Je to ponižujúce, nespravodlivé a v rozpore so všetkými odbornými odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Navyše tu z čisto ideologických dôvodov stále nie je dostupná medikamentózna forma interrupcie napriek jednoznačnému odporúčaniu odborníkov. Slovenskí gynekológovia sú tak nútení vykonávať tento zákrok zastaralým a rizikovejším spôsobom. Aj to je jedným z mnohých škodlivých následkov silného vplyvu cirkví na zdravotníctvo.  

Napriek tomu všetkému sa v slovenskom parlamente namiesto odstránenia týchto problémov donekonečna rieši sprísnenie interrupcií. Očakáva sa, že ak strana SaS v septembri oficiálne potvrdí svoj odchod z vládnej koalície a nahradia ju klérofašisti, situácia sa ešte viac zhorší a čaká nás tvrdý zápas za ľudské práva a sekulárny charakter štátu.

Buďme starostlivou krajinou, ide o zdravie a životy žien

Patríme k najhorším krajinám v Európe. Kým iné krajiny sa uberajú cestou odstraňovania prekážok a vylepšovania legislatívy, na Slovensku ideme opačným smerom. Je preto správny čas, aby sme Slovensko vyzvali: Buďme starostlivou krajinou, ide o zdravie a životy žien,“ hovorí Adriana Mesochoritisová z organizácie Možnosť voľby, ktorá tento týždeň spustila informačnú kampaň s týmto názvom.

Citlivá a veľmi potrebná kampaň má dobré načasovanie vzhľadom na aktuálnu znepokojivú politickú situáciu. Ako informuje Možnosť voľby, cieľom je zvýšiť povedomie o prekážkach, ktorým ženy na Slovensku čelia a ich rizikách, a získať podporu verejnosti pre ich odstránenie. Kampaňou chcú dostať do popredia vedecké poznatky z oblasti reprodukčnej zdravotnej starostlivosti, ako aj hlasy žien, ktoré interrupcie podstúpili, posilniť rešpektujúcu verejnú diskusiu o interrupciách a jej rámcovania ako otázky starostlivosti o zdravie žien.

Na základe výpovedí žien v rámci prieskumu natočila organizácia niekoľko videí o tom, že táto zdravotná starostlivosť je ženám upieraná alebo ťažko dostupná. Jednotlivé príbehy boli zverejnené pod menom Hana, BeátaIvana.

Ženské kruhy vydali knihu Nahlas

Podobnej téme sa venuje aj kniha Nahlas, ktorú vydalo združenie Ženské kruhy. Kniha prináša 20 príbehov, ktoré sa týkajú pôrodu, ukončenia tehotenstva alebo tehotenskej straty. Ženy opisujú, ako sa cítili v slovenských pôrodniciach a gynekologických ambulanciách a poukazujú pritom aj na nedostatky a zlyhania systému, ktoré pocítili na vlastnej koži..

Kniha ukazuje, že skúsenosti nás žien sú rôznorodé a že nestoja proti sebe. Jedna žena šla na interrupciu, druhá žena oplakáva svoje dieťa, ktoré stratila pri spontánnom potrate, ďalšia porodila a teší sa z bábätka, ale zároveň si tam možno nesie nejakú traumu. Tieto zážitky nie sú v protiklade, ale vedľa seba“, hovorí Zuzana Krišková, ktorá sa na knihe podieľala ako editorka, v podcaste SME.

Aj táto kniha vznikla ako reakcia na neustále snahy o sprísnenie interrupcií, šírenie predsudkov a stigmatizovanie žien v parlamente.

Bolo pre nás veľmi vyčerpávajúce neustále čeliť týmto pokusom s vedomím, že v najlepšom prípade zostane zachovaný status quo. Množstvo ľudí muselo vynaložiť obrovskú energiu na obranu namiesto toho, aby ju mohli venovať napríklad úsiliu o zlepšenie zdravotného systému a postavenia žien v spoločnosti. Tento pocit bol frustrujúci a vyhliadky na ďalšie kolo legislatívnych návrhov ho iba prehlbovali. Rozhodli sme sa tento pocit zmeniť na niečo pozitívne a pekné“, píšu Ženské kruhy.

Kategórie: Články

Štítky: , , , , , ,