Už sa tu stalo smutným zvykom, že si politici kupujú podporu cirkví čoraz otvorenejšie. Pred každými voľbami získajú registrované cirkvi a hlavne Rímskokatolícka cirkev zrazu všelijaké ďalšie nadpráva či ďalšie milióny od štátu. Ukazuje sa, že sa niektorí cirkevní predstavitelia ochotne spoja s každým, kľudne aj s birmovanými komunistami, klérofašistami či ďalšími pochybnými politikmi, keď z toho majú výhody.
Predminulá vláda
V roku 2019 pred prezidentskými voľbami bývalá vláda Smeru navýšila platy duchovných o 10 percent. Ministerstvo spravodlivosti vtedy dokonca navrhlo, aby Konferencia biskupov Slovenska bola doplnená medzi povinne pripomienkujúce subjekty, čím by katolícki biskupi získali rovnaký štatút ako štátne inštitúcie a ich pripomienkami by sa museli pri každom zákone ministerstvá povinne zaoberať. Návrh napokon pre silný nesúhlas verejnosti neprešiel.
Biskupi vtedy podporili prezidentského kandidáta Smeru, ktorý tesne pred voľbami akosi „zázračne“ objavil svoju katolícku vieru. Trnavský arcibiskup Orosch dokonca označil podporu jeho protikandidátky Zuzany Čaputovej za „ťažký hriech“.
Následne vláda schválila aktuálne platný zákon o financovaní cirkví, ktorý registrovaným cirkvám garantuje neustále automatické zvyšovanie štátneho príspevku napriek klesajúcemu počtu veriacich.
Minulá vláda
V nadbiehaní biskupom pokračovala aj minulá vláda pod vedením OĽaNO. Okrem rôznych nových dotácií, ktoré im schválil parlament, sa im každoročný automatický štátny príspevok zvýšil v roku 2023 až o 5 miliónov. Aby toho nebolo málo, predložil poslanec Vašečka úplne nehorázny návrh, aby sa automatické navyšovanie odvodzovalo od rastu priemernej mzdy v hospodárstve. Našťastie tento návrh už nestihli schváliť v druhom čítaní.
Ale vtom sa už objavil ďalší „dobrý katolík“ – predseda parlamentu Boris Kollár, ktorého spôsob života je v príkrom rozpore s tým, čo cirkev káže. To pokrytectvo v jeho prípade úplne bilo do očí. Krátko pred parlamentnými voľbami 2024 biskupi a Kollár bez schválenia mesta „obohatili“ náš verejný priestor o tri obrovské sochy svätcov (diskutabilnej umeleckej hodnoty) priamo na Bratislavskom hrade. Okrem toho Kollár udelil štátne vyznamenanie arcibiskupovi Zvolenskému aj kontroverznému farárovi Kuffovi, ktorý svoj príhovor pri preberaní ocenenia opäť využil na šírenie nenávisti a politickej propagandy.
To však ešte nie je všetko: Kollár len jeden deň pred voľbami, priamo v rozpore s Ústavou SR, vytvoril funkciu parlamentného kaplána – iba pre Rímskokatolícku cirkev.
Súčasná vláda
Ani súčasná vláda nebude výnimkou. Už programové vyhlásenie vlády dalo tušiť, že klerikalizácia štátu bude naďalej pokračovať.
V novembri štátny tajomník ministerstva kultúry Štefan Kuffa v trnavskej Bazilike sv. Mikuláša na záver slávnostnej omše vystúpil s politickým prejavom, kde vyzýval na „intronizáciu Krista“. Po vlne kritiky sa KBS síce od jeho prejavu dištancovala, treba si však uvedomiť, že Kuffa nekonal nejakú svojvôľu bez vedomia a súhlasu predstaviteľov cirkvi – v kostole mu dovolil rečniť sám trnavský arcibiskup Orosch.
V januári mal premiér Fico príhovor na cirkevnej konferencii o kardinálovi Korcovi. Keď sa konali masové protesty proti prijatiu novely Trestného zákona, evanjelickí biskupi ostro kritizovali vládu, zatiaľ čo katolícki sa vyjadrili len veľmi všeobecne a hneď v prvom odseku vyzývali na „rešpektovanie výsledkov volieb.“
Prezidentská kampaň
To, čo sa udialo teraz pred prezidentskými voľbami, silne pripomínalo rok 2019. Prezidentský kandidát Pellegrini napísal veľmi jednostranný status o kardinálovi Korcovi, kde úplne zabudol spomenúť jeho obdiv ku klérofašistickému režimu. Fotil sa so zástupcom Vatikánu, s katolíckym farárom v Košiciach a nakoniec zverejnil aj sériu fotiek, ako sa modlí na veľkonočnej katolíckej omši. Takéto fotografovanie mimochodom predpokladá aj schválenie a povolenie miestnou cirkevnou autoritou. V minulosti Pellegrini pritom sám nepriznával, že veci viery vníma skôr povrchne a do kostola bežne nechodí.
Samotná KBS sa tentokrát k voľbám oficiálne nevyjadrila. Biskupi asi už pochopili, že kampaňový pastiersky list by v spoločnosti vzbudil pohoršenie. Namiesto nich túto úlohu opäť prevzal neslávne známy farár Kuffa, ktorý v manipulatívnom videu verejne vyzýval k voľbe Pellegriniho. Je príznačné, že sa KBS voči nemu nijako neohradila. A práve v tomto čase zverejnilo ministerstvo kultúry opäť informáciu o pripravovanej novele zákona o financovaní cirkví…
Zrušenie odborného dokumentu
Do kampane zasahovali tým najúbohejším spôsobom aj náboženskí fundamentalisti – vyzvali Petra Pellegriniho, aby ešte viac skomplikoval život transrodovým ľuďom na Slovensku. S podobnou požiadavkou prišla aj SNS. Ministerstvo zdravotníctva následne zrušilo odborný medicínsky dokument, na ktorom mesiace pracovali desiatky odborníkov, napriek tom, že sa ministerka Dolinková z Hlasu sa s dokumentom „plne stotožňovala“. Rezort svoj zámer usmernenie zrušiť ani nekonzultoval s psychiatrami a teda nejde o odborné, ale o čisto politické a ideologické rozhodnutie.
Pellegrini tak zrejme zobchodoval ubližovanie transrodovým ľuďom za podporu SNS a náboženských fanatikov v kampani.
Toto vzájomné kupčenie pred každými voľbami je veľká hanba politikov aj cirkevných predstaviteľov. O čom to svedčí, keď je politik ochotný obetovať práva celej skupiny občanov, len aby získal podporu náboženských fanatikov? O čom to svedčí, keď cirkev, ktorá sama seba prezentuje ako morálnu autoritu, z vypočítavosti podporuje tých, ktorí sa správajú nemorálne? Aj toto je dôsledkom chýbajúcej odluky cirkví od štátu.
Kategórie: Články
Štítky: biskup, Boris Kollár, financovanie cirkví, Hlas, KBS, ministerstvo zdravotníctva, OĽaNO, politika, Sme rodina, Smer, SNS, transrodovosť, voľby