Zúčastnili sme sa diskusie s poslancami o odluke cirkví od štátu

15. februára sa v parlamente konala diskusia o odluke cirkví od štátu, ktorú zvolali poslanci SaS Miroslav Žiak a Roman Foltin. Okrem predstaviteľov politických strán a cirkví bolo prvýkrát pozvané ani naše občianske združenie, ktoré zastupuje neveriacich a sekulárne zmýšľajúcich ľudí na Slovensku. To je jednoznačne pozitívna zmena a pozvánku sme samozrejme prijali.

Otázka odluky nie je „vyriešená“

Žiaľ predstavitelia registrovaných cirkvi a parlamentných strán sa pod rôznymi zámienkami odmietli zúčastniť diskusie. Vyhovárali sa, že sú teraz dôležitejšie problémy (toto nám hovoria už 32 rokov!) a že sa zákon o financovaní cirkví zmenil len pred tromi rokmi. Áno, zmenil sa, no rozhodne nie k lepšiemu. Práve naopak – biskupi si vylobovali úplne absurdný, nespravodlivý zákon, ktorý im zabezpečuje nekonečné automatické zvyšovanie štátneho príspevku bez ohľadu na skutočný stav veriacich. Preto teraz odmietajú akúkoľvek iniciatívu, ktorá by ich nadpráva ohrozila.

Najväčšie pokrytectvo predviedli poslanci OĽaNO, podľa ktorých „kultúrno-etické či ideologické otázky pokojne znesú odklad.“ Len škoda, že sa sami tým neriadia a v parlamente predkladajú stále ďalšie nezmyselné návrhy na sprísnenie interrupcií. Anna Záborská na rovinu povedala, že považuje otázku odluky cirkví od štátu za vyriešenú a nechce zmeniť aktuálny nespravodlivý stav. Súčasné nastavenie financovania je podľa nej odškodnením cirkví za ukradnutý majetok za minulého režimu, avšak pravda je taká, že majetok bol cirkvám už dávno vrátený a dokonca štát po roku 1989 nikomu nevrátil viac a za výhodnejších podmienok, ako práve cirkvám. Záborská tak znova ukázala, že je absolútne nespôsobilá na výkon funkcie splnomocnenkyne pre ochranu slobody vierovyznania, lebo chráni výhradne len privilégiá tej najväčšej cirkvi.

SaS navrhuje asignačnú daň

Napriek tomu všetkému poslanec Žiak za okrúhlym stolom nesedel sám, ako nesprávne tvrdili zástancovia klerikalizmu. Okrem neho a poslanca Foltina prišli aj ďalší poslanci SaS Janka Bittó Cigániková a Tomáš Lehotský a opozičný poslanec Tomáš Taraba. Za ETHOS prišiel do parlamentu náš predseda Andrej Lúčny a za Spoločnosť Prometheus jej predseda Roman Hradecký. Účasť vraj prisľúbili aj dvaja poslanci OĽaNO, avšak šéf ich klubu na to reagoval tak, že samoúčelne zvolal na ten čas klub, aby sa okrúhleho stolu nemohli zúčastniť.

Poslanec Žiak predniesol svoj návrh odluky cirkví od štátu: asignačný systém. K dvom percentám z daní, ktoré človek teraz môže odkázať nejakej organizácii, by mali pribudnúť ďalšie dve, ktoré môže poslať cirkvi. Ak nepošle, peniaze budú prevedené do fondu na opravu historických budov, ktorý sa delí 50:50 medzi cirkevné a iné.

Predseda ETHOSu sa k tomuto návrhu vyjadril tak, že preferujeme samofinancovanie cirkví a spomenul, že viaceré malé cirkvi (starokatolíci v Bratislave, Bahájske spoločenstvo, Svedkovia Jehovovi a ďalší) sa už teraz samofinancujú z členských príspevkov a dobrovoľných darov. Na druhej strane vítame a podporujeme akýkoľvek návrh na zmenu k lepšiemu oproti súčasnému stavu. To je naše dlhodobé stanovisko v tejto oblasti.

Predseda spoločnosti Prometheus poukázal na dlhodobé podfinancovanie výuky etiky a ďalších služieb štátu pre neveriacich. Ako nevýhodu navrhovaného modelu vidí to, že neveriacim neprináša žiadne peniaze, hoci do neho prispievajú.

Väčšina ľudí je za odluku

Na záver sme pripomenuli, že podľa posledného prieskumu je 52% ľudí na Slovensku za odluku cirkví od štátu a len 20% je proti. Napriek tomu biskupi aj mnohí politici arogantne ignorujú vôľu väčšiny občanov a nechcú sa ani len rozprávať o tejto téme. Na druhej strane za sprísnenie interrupcií je iba mala 8%-na menšina, ale v parlamente sa rieši neustále.

Aj v programovom vyhlásení vlády sa píše, že „Vláda SR zabezpečí otvorený a vecný dialóg o postavení cirkví a ich financovaní s cieľom nájsť efektívnu podobu spolupráce s cirkvami a ich financovania.“

Všetci tí, ktorí nechcú riešiť odluku cirkví od štátu, by si mali uvedomiť, že ignorujú nielen nás či poslanca Žiaka, ale 52% občanov a dokonca aj vlastné programové vyhlásenie. Nadbiehanie biskupom je pre nich zrejme dôležitejšie. Pamätajme na to pri ďalších voľbách.

Kategórie: Aktivity

Štítky: , , , , , ,