Občianske združenie Ethos víta iniciatívu strany SaS, ktorá znovu otvorila tému odluky cirkví od štátu. Odluka cirkví od štátu je poslednou nesplnenou požiadavkou novembra 1989. Je načase, aby sa 30 rokov od nežnej revolúcie táto téma konečne vyriešila.
Model financovania
Asignačný model financovania cirkví, ktorý navrhuje SaS, podľa nás nie je ideálnym riešením, napriek tomu ho považujeme za zlepšenie oproti súčasnému stavu.
Ideálnejšie a spravodlivejšie by bolo zaviesť cirkevnú daň, ktorú by platili iba členovia cirkví (bez toho, aby nečlenovia namiesto nej platili niečo iné) alebo rovno samofinancovanie cirkví z členských príspevkov. Už dnes sa 4 z 18-tich registrovaných cirkví – Bahájske spoločenstvo, Cirkev Ježiša Krista Svätých neskorších dní, Kresťanské zbory a Svedkovia Jehovovi – financujú výhradne z vlastných zdrojov a neberú žiadne peniaze zo štátneho rozpočtu, čím sa tieto organizácie stali skutočne nezávislými a samosprávnymi.
Mimofinančná odluka
Zároveň upozorňujeme, že odluka cirkví od štátu nie je iba otázka financovania. Náboženstvo máme v školách, v zdravotníctve, v armáde a v podstate celej štátnej správe a politici neustále prizývajú cirkevných predstaviteľov k participácii pri pripomienkovaní alebo navrhovaní zákonov. Už niekoľko volebných období pozorujeme výrazné útoky cirkevných predstaviteľov a ich podporovateľov v parlamente na ľudské práva a sekulárny charakter štátu.
Vatikánske zmluvy
Za veľký problém rovnako považujeme Vatikánsku zmluvu, ktorá je pre Slovenskú republiku jednostranne nevýhodná a dáva Rímsko-katolíckej cirkvi významné nadpráva. Túto zmluvu politici prijali bez spoločenskej diskusie a bez preskúmania Ústavným súdom, napriek tomu, že sa Slovenská republika podľa Ústavy neviaže na žiadne náboženstvo. Aj preto podporujeme snahu strany SaS o jej zrušenie.
Kategórie: Stanoviská
Štítky: financovanie cirkví, odluka cirkví od štátu, SaS