Zrušte zákony o „rúhaní“ a „urážke náboženstva“

Nasledujúca reč je prekladom reči Benoît Fey z „Centre d’Action Laïque“, ktorú predniesol na OSCE Schôdzi o realizácií ľudského rozmeru. Jej pôvodné znenie môžete nájsť tu.

Pán predseda,

dámy a páni,

pred niekoľkými rokmi belgické „Centre d’Action Laïque“, ktoré je členom European Humanist Federation, prednieslo reč na Schôdzi o realizácií ľudského rozmeru, v ktorej žiadalo niekoľko členských štátov OSCE, aby zrušili zákony trestajúce rúhanie. Opäť sme túto žiadosť opakovali minulí rok, a žiaľ, musím túto žiadosť znova zopakovať…

Žiaľ, kvôli takzvaným zákonom o „rúhaní“ alebo „urážke náboženstva“ sa rúhanie stále považuje za trestný čin alebo priestupok v Rakúsku, Grécku, Fínsku, Taliansku, Írsku, Malte, Cypruse, Českej republike, Španielsku, Nemecku, Litve, Poľsku, Slovensku, Rusku a Turecku.

Napríklad minulý rok v Grécku, mladý vedec bol zatknutý a obvinený z rúhania len preto, že si na Facebookovej stránke robil srandu z mnícha. V rovnakej krajine, dvaja herci boli zatknutí, pretože hrali rolu, ktorá bola považovaná za bohorúhačskú. V Turecku bol prednedávnom poslaný na 10 mesiacov do väzenia známy hudobník Fazil Say, pretože „urazil náboženskú vieru časti spoločnosti“ tweetnutím pár riadkov poeta Omara Khayyama. A nebudem ani spomínať to, čo sa stalo s „Pussy Riot“ v Rusku, kedže som si istý, že o tomto príbehu všetci veľmi dobre viete.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan raz povedal, že „Sloboda myšlienok a viery končí tam, kde začína sloboda myšlienok a viery ostatných“. V skutočnosti to však nie je také jednoduché.

Dovoľte mi pripomenúť Vám, že sloboda prejavu patrí medzi základné ľudské práva. Európsky súd pre ľudské práva napríklad vyjadril pri mnohých príležitostiach, že sloboda prejavu je „jedným zo základných blokov (demokratickej) spoločnosti“ a že „znamená tiež možnosť uraziť, šokovať alebo znepokojiť štát alebo nejakú časť spoločnosti”.

To je dôvod, prečo belgické Centre d’Action Laïque a European Humanist Federation žiadajú OSCE aby naliehalo na svoje členské štáty, aby zrušili platné zákony o rúhaní.

Ak sa tak stane, sľubujem Vám, že budúci rok budem prezentovať iný bod.

Ďakujem veľmi pekne.

Kategórie: Stanoviská

Štítky: , , , ,