Vláda zneužíva náboženstvo na upevnenie moci

Na oslavách cirkevných sviatkov, z ktorých je väčšina zároveň aj štátnym sviatkom resp. dňom pracovného pokoja, sme už videli všeličo. Hlavne oslavy sv. Cyrila a Metoda sú pravidelne festivalom absurdity, falšovania dejín a pokrytectva. Keď na fotkách vidíme, ako sedia v prvej kostolnej lavici alebo kľačia na kolenách na omši tí, ktorí inak k náboženstvu nemajú žiadny vzťah alebo konajú v priamom rozpore s ním, je to až trápne.

Bludy a falšovanie dejín

Najväčší bizár sa tentokrát objavil na stránke RTVS (po novom STVR), ktorú od 1. júla politicky ovládla strana SNS. Tá nám na obrázku oznámila, že „Solunskí bratia poznali čas svojej smrti. Predpovedali ju skrze znamenia od Boha.“ Niet divu, že diváci na tento príspevok reagovali najmä posmešnými komentármi. Takéto nezmysly rozhodne nepatria do verejnoprávnej, ani štátnej televízie. Obrázok medzitým stiahli.

Prezident Pellegrini vyhlásil, že Cyril a Metod vieru presadzovali slušne a bez nenávisti. Ani toto tvrdenie nie je pravdivé. To, čo tu zanechali títo dvaja kresťanskí misionári, bol typický totalitný kresťanský prístup k nášmu ľudu. Zakazovali pôvodné náboženstvá a stanovili kruté tresty. Ich dielo „Súdny zákon pre svetských ľudí“ (v originálnej staroslovienčine „Zakon sudnyj ľudem“) stanovuje napríklad, že v obciach, kde sa konali pohanské rituály a prísahy sa musí celkový majetok pánov obce zhabať a predať Božiemu chrámu. A tí, ktorí konajú tieto rituály a obete musia byť predaní (do otroctva) aj s ich majetkom. Za vyznávanie pôvodnej viery stanovili aj ďalšie tresty vo forme mučenia, hladovania či zmrzačenia.

Nenávisť šíril hlavne Fico

V minulosti to boli najmä samotní cirkevní predstavitelia, ktorý zneužívali tento sviatok na miešanie sa do politiky a strašenie liberalizmom. Tentokrát sa tvárili prekvapivo zmierlivo. To sa však nedá povedať o premiérovi Ficovi. V prejave na oslavách na Devíne začal najprv veľmi zvláštnym historickým výkladom, kde tvrdil, že z východu prišla sloboda. Neskôr už skĺzol do strašenia liberalizmom, progresivizmom a možným rozšírením vojny vďaka Západu. Išlo o dokonalé zneužitia slávnostnej ceremónie na politickú propagandu.

Rozprával aj o nutnosti postaviť hrádzu voči progresivizmu a liberalizmu, ktoré veľmi agresívnym slovníkom prirovnal k jedu a rakovine. V skutočnosti tieto pojmy majú úplne iný význam:

Liberalizmus (podľa latinského slova „liberum“ = slobodné) je buď všeobecne zhovievavosť, zmierlivosť, tolerancia voči iným názorom či ideológiám alebo sústava politických a/alebo ekonomických a/alebo spoločenských názorov snažiacich sa presadiť slobodu a práva jednotlivca a často aj myšlienku (spoločenského, ekonomického, kultúrneho a pod.) pokroku. Liberalizmus stojí v protiklade s totalitou.

Progresivizmus (podľa latinského slova „progressio“ = pokrok) je politická filozofia podporujúca reformy spoločnosti. Vychádza z myšlienky, podľa ktorej je pokrok vo vede, technológiách, ekonomickom rozvoji a spoločenskom usporiadaní nevyhnutný na zlepšenie situácie ľudí. Progresivizmus nadobudol veľký význam v čase osvietenstva v Európe.

Hľadanie štátneho nepriateľa

Nepochybne aj Fico pozná skutočný význam týchto slov a úmyselne zavádzal verejnosť. Podľa Ondreja Prostredníka sa snaží zneužívať náboženstvo na upevnenie moci. Hoci Fico úlohu cirkvi pri budovaní štátu akože vylúči, zároveň si ju berie do rúk ako štít, ktorým chce Slovensko chrániť pred „nenormálnym Západom“.

Už ovládol celý štát a tak potrebuje novú tému a nového nepriateľa, ktorým môže strašiť ľudí. Ešte pred niekoľkými rokmi mal reči o hrádzi proti extrémizmu, no medzitým sa tým extrémom zrejme sám stal. A nielen on, ale napríklad aj ministerka kultúry, ktorá otvorene hovorí o „bielej rase“, ktorá vraj rodí málo detí kvôli LGBT. To už je čisto klérofašistická rétorika a konšpirácia.

O prioritách súčasnej vlády veľa vypovedá aj to, že zatiaľ čo na rekonštrukciu košickej neonatalógie sa museli poskladať samotní občania, na zabezpečenie cyrilo-metodských osláv a zvrchovanosti Slovenskej republiky vláda schválila až 456.107 eur.

Prídu útoky aj na ľudské práva

Aj keď týchto ľudí sotva môžeme považovať za hlboko veriacich, plne si uvedomujú spoločenský vplyv cirkví a plánujú z neho vyťažiť čo najviac. Budú sa oháňať krížom, aby zakryli všetko zlé, čo sa tu deje. Uvidíme, či sa cirkevní predstavitelia ozvú proti tomu. No predpokladáme, že nie. Veď zákon o výraznom zvyšovaní štátneho príspevku pre cirkvi už je na stole.

A všetko nasvedčuje tomu, že po útokoch na právny štát a nezávislé inštitúcie čoskoro príde na rad aj obmedzovanie osobných slobôd. Opakovane hovoria o ešte väčšom obmedzení práv LGBT ľudí, napríklad prijatím ústavného zákona o zákaze adopcií pármi rovnakého pohlavia. Aj strana Hlas, ktorá sa doteraz tvárila ako umiernenejšia, je pripravená zúčastniť sa rokovaní, pokiaľ bude potrebná zmena ústavy v súvislosti s bojom proti „progresívnej ideológii.“ Iste sa k nim pridajú aj opoziční náboženskí fundamentalisti, čím by sa vláde zároveň podarilo narušiť spoluprácu opozície.

Preto bude veľmi dôležité, aby sa sekulárne politické strany, ľudskoprávne organizácie aj jednotlivci v tejto veci spojili. Urobme všetko, čo je v našich možnostiach, aby sme spoločnými silami ochránili ľudské práva a sekulárny štát.

Kategórie: Názory

Štítky: , , , , , , , ,