Tradícia, koreň všetkého zla

Richard Dawkins natočil v roku 2006 dokument Koreň všetkého zla?, ktorého hlavnou myšlienkou je, že náboženstvo núti konať dobrých ľudí zlé veci. Myslím si, že sa priblížil k pravde, ale bol príliš špecifický. Náboženstvo je totiž len jednou z foriem tradície.

Zlo má veľa príčin, ale tradícia je podľa mňa jedným z hlavných dôvodov toho, prečo inak slušní a vzdelaní ľudia páchajú zlo. A je dôležité, aby sme si to uvedomili. Tradícia nie je argument a negarantuje pravdu.

Tradícia je modlou konzervatívnych kruhov. Môžete to počuť z ich hlavných tém. Tradičná rodina, tradičné manželstvo, tradičný spôsob umierania, tradičná sexuálna orientácia, tradičná sexuálna poloha. Všetko, čo nie je tradičné je zlé. Tradícia je základom ich morálky a spôsobu uvažovania.

Schopnosť zmeniť spôsob ako sa pozeráme na svet a ako konáme v závislosti na tom, aké dopady to má na svet a na nás, je základným predpokladom toho, aby sme sa pohli dopredu. Bez ľudí, ktorí takto uvažovali v minulosti, by sme ešte dnes pobehovali po afrických savanách.

Ešte stále by sme tradične jedli chrobáky, korienky a zdochliny, keďže by sme si neboli schopní nič uloviť alebo vypestovať. Tradične by sme zomierali na zlomeniny, chrípku, osýpky a škrabance. Tradične by sme si mysleli, že Zem je plochá, Slnko je žiariaca guľa, ktorú Ra ťahá po oblohe na svojom voze a hviezdy sú diery v nebeskej klenbe a za ňou sa nachádza raj…

Preto ma irituje, keď sa dnes konzervatívci snažia zabrániť čomukoľvek novému a ich hlavným a jediným argumentom je tradícia. Nemôžeme homosexuálom dovoliť sa sobášiť, lebo tradičná rodina. Nemôžeme im dovoliť vychovávať deti, lebo tradične deti vždy vyrastali s otcom a matkou. Nemôžeme vyučovať na školách sexuálnu výchovu, lebo tradične sa o sexe dozvedáme až keď ho vykonávame.

Odhliadnime od toho, že väčšinou tieto argumenty vychádzajú zo zlej znalosti histórie. Toto by neboli argumenty ani ak by vychádzali z reálnej histórie. Mali by sme to konečne otvorene povedať a vyžadovať od nich niečo iné. Ak chcú zasahovať do životov tisíckam, miliónom, miliardam ľudí len na základe toho, že niečo je tradičné, tak by sme ich vôbec nemali brať seriózne.

Cesta vpred

Ak sa ukázalo, že je lepšie si rastliny zasadiť na jedno miesto a chovať si zvieratá na jednom mieste ako kočovať, tak to treba spraviť. Ako by svet vyzeral, keby konzervatívci z tejto doby vyhrali tento staroveký argument môžeme dnes vidieť napr. v džungliach Amazonky alebo na Papui Novej Guinei.

Ak sa ukázalo, že dieťa nijako netrpí tým, že ho vychovávajú dvaja ľudia rovnakého pohlavia, tak by sme sa mali prestať zaoberať touto nezmyselnou debatou a dovoliť deťom, aby vyrastali v milujúcom prostredí namiesto detských domovov. Ak sa ukázalo, že sexuálna výchova zníži počet ľudí nakazených sexuálnymi chorobami, počet nechcených tehotenstiev a potratov a nemá absolútne žiadny negatívny vplyv na deti, tak by sme sa mali prestať trápiť týmto nezmysleným argumentom.

George Bernard Shaw povedal “Tí čo nedokážu zmeniť svoju myseľ nemôžu zmeniť nič”. Ľudia by sa mali začať rozhodovať na základe faktov a nie na základe tradícií. Tradície sú v každej krajine iné. Väčšina tradícií moslimov je pre našich konzervatívcov nepochopiteľná a nemorálna. Väčšina tradícií iných krajín alebo náboženstiev je pre nich nepochopiteľná a nemorálna. Ak sa na to pozrieme z druhej strany, je to rovnaké.

Len ak prestaneme žiť podľa tradícií a začneme žiť podľa toho, čo spôsobuje ľuďom najmenej utrpenia a podľa toho, čo funguje, až potom môžme byť všetci spokojní.

Kategórie: Názory

Štítky: , , , ,